Общо 141 журналисти и служители в медии са били убити от организирани престъпни групи в периода от 2000 до 2010 г., сочи доклад на организацията "Репортери без граници" (RSF.org), цитиран от ДПА.
Според разпространения днес документ (Вж. доклада) най-голямата заплаха за свободата сега представляват организираните престъпните групи и картели, които заместват "оставащите диктаторски режими в света като най-големия източник на физическа заплаха за журналистите".
В доклада Мексико
е посочена като страната, в която
най-често журналисти стават мишена на
организирани престъпни групи.
От 2000 г. там са убити 69 журналисти, а от 2003 г. насам са изчезнали безследно 11 техни колеги.
Атаките срещу журналисти се оказват изключително ефикасно средство за ограничаване на ефективността на журналистическите публикации за организираната престъпност, установява "Репортери без граници".
"Поради задължението си да търсят новини и постоянно да противостоят на опасността, повечето журналисти не успяват да осигурят нещо повече от бърза и повърхностна информация, която често е третокласна", пише в изследването.
По такъв начин медиите често стават инструмент за разпространяването на информация, предоставена от някоя организация, която очерня съперничеща групировка.
Или нещата се свеждат до цитирането на официални данни даже когато е налице предполагаемо тайно споразумение между властите и организираната престъпност, заключава докладът на "Репортери без граници".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!