За някои България направи лоша сделка, за други страната осъществи гениален ход. При всички случаи подписването на окончателния договор между София и "Газпром" за "Южен поток" е важна крачка, коментира анализаторът Алекс Джаксън в NaturalGasEurope.com.
Контрактът отваря пътя за изграждането на гигантския газопровод, който ще мине под Черно море, но и
поставя въпроса дали България е проявила късогледство,
избирайки руския вместо европейския лагер. По-задълбочен анализ обаче показва, че София и в двата случая печели.
"Европейският лагер", разбира се, не е това, което беше. Старата битка "Южен поток" срещу "Набуко" - за южния коридор на газа за Европа, приключи, като на мястото на "Набуко" дойде друго трасе - Трансанадолския газопровод през Турция и после - или "Набуко Запад" към Централна Европа, или Трансадриатическия газопровод към Италия.
Основната динамика обаче - от конкуренцията между Русия и Азербайджан кой да доставя газ за Централна и Югоизточна Европа - остава. И в двата случая България и Сърбия ще имат своите газови доставки. София ще намали донякъде нуждата си от внос чрез собствената си продукция (добивана по конвенционални и неконвенционални методи), която обаче е малка.
Освен това България се съгласи "Южен поток" да мине през територията й в замяна на
съществено намаляване на цената на руския природен газ
Новият договор с "Газпром" осигури на страната 20-процентна отбивка - повече от ония 11,1%, което българите вече бяха постигнали. Според условията на контракта, през следващите шест години, поне, България ще получава 2,9 млрд. куб.м годишно, което напълно покрива нуждите на страната.
В бъдеще освен това договорът може да бъде изменен, така че да включи добития в България газ. Сега зависимостта на София за газ от е 90% от Русия. Затова би могло да се каже, че новият договор с "Газпром" дава на страната известна гъвкавост.
Българският премиер Бойко Борисов заяви, че "Южен поток" ще разкрие нови работни места, като полагането на тръбата няма да струва на страната и стотинка. По-рано София се опасяваше, че ще трябва да използва получаваните транзитни такси в продължение на 15 г., за да изплати на "Газпром" вложените в проекта средства. Но транзитните такси и неколкостотин работни места са
малка компенсация за продължаващата газова зависимост от Русия
Борисов заяви в прав текст, че "Южен поток" има по-добра перспектива от "Набуко".
"Въпреки че "Набуко" остава приоритетен, той е твърде скъп, а и ние все още не знаем откъде ще идва газът, който ще минава през тръбата", отбелязва доста объркано българският премиер.
Това едновременно е невярно (Шах Дениз ще осигурява газа) и иронично, имайки предвид неяснотата кой ще е източникът на газа за "Южен поток" с капацитет 56 милиарда куб. м. При всички положения двусмислието е очевидно.В изтекъл през септември доклад ЕК отбелязва, че "България трябва да играе по-активна роля в южния газов коридор, който има потенциала да разнообрази газовите източници". ЕС казва още, че "Южен поток" не може да минава през територията на съюза без оценка на екологичните рискове, която изглежда невъзможно да бъде изготвена преди средата на следващата година, когато започва строежът в България.
България - страна със скромен растеж в търсенето и обещаваща шелфова индустрия, а и добри - въпреки трудностите - изгледи за шистов газ, както и с подкрепяни от ЕС доставки от Азербайджан и Турция, избра да разчита на ненадеждния и политически непохватен руски проект, влизайки в противоречие с подкрепяния от Брюксел процес.
Защо?
Времето е една от причините. Борисов може би просто не вярва Южният коридор (част от който е "Набуко") да заработи скоро, и се отнася скептично към перспективата за местен добив на шелфов и шистов газ в близко бъдеще. Всичко в крайна сметка опира до времето и в следващите няколко години България няма друг избор, освен руските газови доставки.
Това може да отразява и по-широки геополитически приоритети. Ако се избере "Набуко Запад", който изглежда достатъчно добър залог, България ще е първата страна от ЕС, на чиято територията той влиза, и така ще е жизненоважна връзка между Европа и каспийския регион.
Независимо колко газ ще получава от "Набуко Запад" - вероятно съвсем малко, България ще взима транзитни такси, а също ще има и политически позитиви от факта, че е част от този коридор.Най-важното, "Набуко Запад" ще е резервен източник на газ. Ако руските доставки спрат или договорът бъде разтрогнат, София ще може да се справи с газ от собствен добив и доставки от "Набуко Запад". Европейската връзка няма да изчезне или да спре доставките поради политически причини - въпреки раздразнението на ЕС, че България не иска да се обвърже по-сериозно.
Междувременно България може да получава от "Газпром" руски доставки със сериозна отстъпка, а и да взима транзитни такси и - най-вече - да има геополитическата тежест от важността си за един от най-ценните проекти на Владимир Путин.Украйна е друга страна, която разчита на руския газ. Киев често страда от това, тъй като няма други условия за газови доставки, освен онези, които Москва предлага.
България обаче ще има по-голяма свобода в това отношение през следващите години
Става дума за хазартна игра, която обаче България няма как да загуби.
Ако "Набуко Запад" бъде построен, България ще стане основен играч в проекта Южен коридор - ще печели от транзитни такси и няма да остане без газ, ако руските доставки станат проблемни. Ако бъде построен Транс-анадолският газопровод, България пак ще има достъп до газ, макар и ограничен, чрез балканския интерконектор.
Ако пък никой от двата проекта не бъде осъществен, България пак ще има полза от "здравословното" намаление на цената на руския газ в позицията й на съществена брънка от руската енергийна стратегия в Европа.
Сценарият не е перфектен, но нуждите на София от газ са сравнително малки, а перспективите за собствен газодобив ще дадат на страната гъвкавост при ценообразуването и енергийната сигурност.
Разбира се, ако нещо драматично се случи и "Южен поток" също не бъде построен, България вероятно ще загуби своите преференции за по-евтин газ, което просто ще върне нещата в предишното положение. България може да живее и така. Като всеки добър играч на хазарт, Борисов знае, че да се залага на различни неща често е най-доброто.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!