Н ад 40 души бяха измамени от мъж, представящ се като Александър Николов в социалните мрежи. Хората са завлечени с кредити, които не се връщат или с обещания за евтини самолетни билети. Измамникът действа в социалните мрежи с умело създаден образ, с който привлича най-вече публични личности – от политици, до журналисти.
„На улицата има една приказка: докато има балъци, ще има и тарикати”, коментира пред NOVA казуса Ивайло Спиридонов, директор на ГДБОП.
Нова мода със стари пари при измамите по морето
Мъж измами две технологични компании със 100 млн. долара
„Това лице, което е установено като извършител, рано или късно ще бъде обявено за издирване”, добави той.
По информация на NOVA човекът, представящ се за Александър Николов в социалните мрежи, всъщност се казва Спас и е от Кочериново. Повечето от измамените публични личности отказват да разказват за случилото се.
„Ние започнахме да поддържаме контакти с него, след като търсихме самолетни билети до Мексико и обратно. Трябваха ни шест самолетни билета. Препоръча ни го наш познат, който се е възползвал от услугите му и вече е летял с по-евтини билети. Не е случайно”, разказа в студиото на „Здравей, България” Габриела Стоименова, жертва на схемата.
Една от теориите за измамата е, че това е пирамида, при която измамникът е използвал част от парите на едни от пострадалите, за да изпълнява обещанията си към останалите и по този начин е разширявал постоянно кръга на доверие към него.
Габриела Стоименова посочва, че той от една страна е лъгал хора, но е помагал на други като дори е изпращал някои на безплатни почивки.
„Платихме във фирмата, на която той ни посочи банковата сметка. И преведохме парите – 3850 лева. Той после ни изпрати самолетните билети. И най-странното е, че той не фигурира никъде в работата, която върши. В тази фирма има 12 съдружника. Ние плащаме на практика на управителя на фирмата, както ни беше казано. Проверихме фирмата и нямаше нищо съмнително в нея. Нямам представа дали хората, които работят в тази фирма, са замесени или не”, добави Стоименова.
Много от измамените са се запознали с „Николов” покрай протестите от 2013-2014 г., когато той активно е подкрепял протестиращите в социалните мрежи.
Никой не знае и откъде идват снимките във фалшивия профил, които по всичко личи са на действителен човек, наистина пътуващ по света.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!