АФП: Утре отхвърлят България и Румъния от Шенген
АФП: Утре отхвърлят България и Румъния от Шенген   
Източник: Архив на Vesti.bg
43
Мб бите на България и Румъния за присъединяване към Шенгенското пространство ще бъдат отхвърлени утре заради противопоставянето на две държави и ще бъдат изпратени на арбитраж от ръководителите на ЕС през октомври, са съобщили в Брюксел дипломатически източници, цитирани в кореспонденция на Агенция Франс прес.

Вътрешните министри на 22-те държави-членки на ЕС от Шенгенското пространство ще се произнесат по молбите за присъединяване на двете държави на среща в Брюксел.

Но Холандия и Финландия официално съобщиха, че се противопоставят на отварянето, дори частично, на Шенгенското пространство за Румъния и България, съобщиха източниците.

Министрите на Холандия и Финландия възнамеряват да обяснят позицията си пред своите колеги. Тяхното противопоставяне е продиктувано от парламентите на съответните страни.

"Въпросът е много чувствителен в някои държави", призна полското председателство на ЕС. "Полша ще направи всичко възможно да намери решение преди срещата на върха на ръководителите на ЕС, планирана за 17 и 18 октомври", увери неин представител.

Но според редица делегации няма да бъде намерено решение преди срещата на върха и ще е необходим арбитраж на ръководителите на ЕС.

"Румъния и България отговарят на всички технически изисквания за присъединяването им и за превръщането им във външни граници на Шенгенското пространство, но сега трябва да видим до каква степен те са способни да управляват тези външни граници", подчерта европейски дипломат.

"Възможното присъединяване на Румъния и България към Шенгенското пространство може да увеличи напрежението на гръцко-турската граница и българският бряг на Черно море може да се превърне в цел на нелегалните имигранти", предупреди през юни Жан-Доминик Ноле, директор на отдел "Анализи" на Европол на пресконференция за Шенген.

Въпросът стана политически, призна друг дипломат.

Това политизиране беше разкритикувано от румънския външен министър Теодор Баконски, който заяви вчера, че холандското правителство се е превърнало "в заложник на антиевропейската политика на една екстремистка партия", имайки предвид Партия за свободата, крайно дясното движение на Герт Вилдерс.

Холандия и Финландия, където популистката и националистическа партия "Истинските финландци" също има силни позиции, не са единствените, които действително изпитват трудности, но са "единствените, които го казват публично", призна европейски дипломат.

Компромисна формула, която се обсъжда в момента, предвижда присъединяване на етапи, но поставя проблеми. Тя предвижда отварянето на въздушните и морските граници на Шенген за Румъния и България на 31 октомври 2011 г., след това предлага изчакване до юли 2012 г. за отварянето на сухопътните граници.

Но Франция и Германия отказват да се ангажират с дата за отваряне на сухопътните граници. Париж иска да изчака ежегодния доклад за корупцията в ЕС, който ще бъде публикува пред юли, преди да вземе решение, "за да останат отворени всички възможности и двете страни кандидатки да изпълнят отговорностите си".

Както е известно, Шенгенското пространство се състои от 22 държави членки на ЕС (Великобритания, Ирландия и Кипър не са част от него) плюс Норвегия, Швейцария, Исландия и Лихтенщайн. За приемането на нов член е необходимо единодушие и Европейската комисия няма право на мнение по въпроса.
Коментари 43
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

43 коментара
 
-Тате, защо жените не са ходили в казармата? - Сине, ти представяш ли си майка ти с калашник.  
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
"Зелените" са готови да участват в бъдещото германско правителство

"Зелените" са готови да участват в бъдещото германско правителство

Свят Преди 6 часа

Хабек изрази задоволството си от представянето на "Зелените" на днешните избори, които събраха 13% подкрепа

Желязков поздрави Фридрих Мерц за победата в Германия

Желязков поздрави Фридрих Мерц за победата в Германия

Свят Преди 6 часа

Очаквам с нетърпение задълбочаването на сътрудничеството ни като съюзници, коментира министър-председателят

Християндемократите печелят изборите в Германия с 29%

Християндемократите печелят изборите в Германия с 29%

Свят Преди 7 часа

Избирателната активност е 84% - най-високата от 1990 г. насам

Кирил Петков: Йонко Грозев ще е кандидатурата ни за конституционен съдия

Кирил Петков: Йонко Грозев ще е кандидатурата ни за конституционен съдия

България Преди 8 часа

"Нашата кандидатура за шеф на КЗК е Иван Стойнев, той ще е алтернатива на Росен Карадимов", потвърди още Петков

Нов протест в Сърбия, масова студентска демонстрация във Вършац

Нов протест в Сърбия, масова студентска демонстрация във Вършац

Свят Преди 8 часа

Демонстрации и блокади има днес и на други места в Сърбия

Зеленски: Готов съм да се оттегля от поста си, ако това означава мир за Украйна

Зеленски: Готов съм да се оттегля от поста си, ако това означава мир за Украйна

Свят Преди 9 часа

Това стана ясно по време на срещата за Украйна в Киев днес

Стив Уиткоф ще посети Близкия изток, за да обсъди споразумението между Израел и "Хамас"

Стив Уиткоф ще посети Близкия изток, за да обсъди споразумението между Израел и "Хамас"

Свят Преди 9 часа

Първата фаза на примирието приключва в началото на март

Модел на OnlyFans твърди, че е бременна след секс със 100 мъже за ден

Модел на OnlyFans твърди, че е бременна след секс със 100 мъже за ден

Любопитно Преди 10 часа

Бъдещата майка все още не разкрива други подробности относно бременността си

Сергей Лавров заминава на посещение в Турция

Сергей Лавров заминава на посещение в Турция

Свят Преди 10 часа

Той ще се срещне с турския си колега Хакан Фидан в понеделник

Разляха червена боя пред сградата на Руското посолство в София

Разляха червена боя пред сградата на Руското посолство в София

България Преди 11 часа

В района на посолството има жандармерия

"Молете се за мен": Папа Франциск с призив към вярващите

"Молете се за мен": Папа Франциск с призив към вярващите

Свят Преди 11 часа

Светият отец казва, че продължава болничното си лечение "с вяра"

Хиляди се събраха в Бейрут за погребението на Хасан Насралла (СНИМКИ)

Хиляди се събраха в Бейрут за погребението на Хасан Насралла (СНИМКИ)

Свят Преди 11 часа

Над 50 000 опечалени се събраха за поклонението на градския стадион "Камий Шамун"

"Като две капки вода за всяко дете и всеки родител" събра над 248 000 лева в подкрепа на най-малките деца и техните родители

"Като две капки вода за всяко дете и всеки родител" събра над 248 000 лева в подкрепа на най-малките деца и техните родители

Любопитно Преди 12 часа

С набраните средства УНИЦЕФ ще разшири програмата „Заедно от началото“ в три нови общини

Скиор загина на писта „Мечи чал“ край Чепеларе

Скиор загина на писта „Мечи чал“ край Чепеларе

България Преди 12 часа

Намерен е в безсъзнание, със следи от наранявания по тялото

<p>Лекар: Това заболяване може да доведе до фатален край</p>

Какво е наследствен ангиоедем? Ето какво трябва да знаем за това алергично заболяване

България Преди 12 часа

Болестта може да доведе до фатален край, предупреждава проф. Мария Стаевска