Измислиха как да се пуши в кръчмите, пише "24 часа".
Схемите са две: "отоплена градина" и "частна стая". Градина - според тълкуването на ХЕИ - е всяко помещение, което е отворено от три страни.
В хотелите, предполага се и в големите нощни заведения, се прилага подходът с "частната стая" - помещение, в което се влиза само с ключ или баркод.
Такива места се смятат не за "обществено пространство", а за частно. Така въпреки повсеместните проверки на санитарните инспектори - намерени са начини за заобикаляне на забраната за пушене в заведенията и през зимата.
"Преса" констатира: Никой не знае точния брой на българите в чужбина. Те заслужават да имат министерство и то да провежда държавната политика спрямо тях. Такова е мнението на председателя на Държавната агенция за българите в чужбина (ДАБЧ) Росен Иванов.
Според данните на структурата, събирани по различни канали, извън пределите на България живеят около 3 млн. българи. За последните девет години тези наши сънародници са изпратили у нас малко над 5 млрд. евро, показва справка в сайта на БНБ.
Има рязък спад в желанието на българските власти да сътрудничат при разследването на измами с европейски пари, пише "Сега", цитирайки ръководителя на дирекция в Германската митническа криминална служба Петер Келер.
Той направи изказването си в Европейския парламент по време на изслушване, посветено на корупцията и измамите, посочвайки като пример делото за източване на 7,5 млн. евро от програма САПАРД чрез закупуване на стари машини и декларирането им като нови.
В коментара си за деня изданието проследява различни решения на управляващите, стигайки до извода, че: "ГЕРБ управлява със стрес тестове".
В България стана като в казармата - всяко намерение на Генерала (премиера Борисов) и обкръжението му е предпоследно. Данъци, лихви, доходи хвърчат нагоре-надолу и така до края на мандата.
Газът на свършване, е водещата новина на "Труд". След Нова година ни заплашва газова криза, предупредиха от "Булгаргаз" вчера.
Компанията е в тежко финансово състояние и не може да си плаща горивото на Русия. Затова започва да черпи газ от хранилището в Чирен, което е полупразно. Енергийният регулатор разчита на уговорките с Москва.
"Дума" прогнозира: И студ плюс глада. Злото никога не идва само. След признанията, че зимата ще бъде гладна заради растящите цени на храните, се оказа, че може да останем и на студено. Общественият доставчик "Булгаргаз" щял да поръчва по-малко гориво идните три месеца за сметка на запасите в хранилището, което обаче може се окаже в дефицит(?!)
Що за управленско безхаберие? Имаме уговорено намаление на цената на природния газ до края на годината. Вместо да купуваме максимално и да запълваме до дупка Чирен при по-ниската цена обаче, ние ще си харчим запасите, купени без отстъпка.
Неотдавна стана ясно, че НЕК е "вътре" с половин милиард. Сега пък лъсва истината, че и "Булгаргаз" е "на червено" с четвърт милиард. Работел на загуба. А да сте чули някъде по света да има губеща компания - държавна или частна, която продава газ или петролни продукти?
"24 часа" цитра министъра на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев, който вчера в Русе каза:
"Няма никаква опасност от липса на газ, освен ако не стане някоя голяма авария по газопровода някъде извън нашата държава или някакви проблеми отново с Украйна, каквито имахме през 2009 г. По отношение на находището в Чирен, ние всяка година го ползваме.
То се нагнетява през лятото и се ползва през зимата, това е съвсем стандартна операция. Но не може да става изобщо въпрос за намалени количества или за липса на газ, това е абсурд", категоричен бе министър Добрев.
Енергиен акцент има и интервюто на "24 часа", в което депутатът от БСП Румен Овчаров, заявява: "Плашат с руска зависимост, а енергетиката става американска. Управляващите се провалиха, догодина поскъпването на тока ще е 20% или НЕК ще фалира".
Всеки втори българин вече пести от дрехи и обувки, публикува изследване на GfK "24 часа".
43% разсрочват плащането на месечните си сметки, 16,5% заявяват, че член на тяхното домакинство е бил съкратен през последните 12 месеца.
На 25% са намалени доходите, нараства делът на хората, които описват като затруднено положението в своето домакинство.
Лечението става все по-солено, алармира "Труд". Българинът доплаща до 75% за медикаменти. Вади от джоба си за скъпи и модерни терапии 100% от цената им и като теглим чертата, става ясно, че годишно нерегламентираните плащания за здраве възлизат на 1,5 млрд. лв.
Разбирайте, плащанията извън бюджета на здравната каса. С ликвидирането на втория стълб в здравеопазването ни - доброволните фондове, лечението на пациента ще става още по-скъпо.
Болестите ни в нета от януари, информира "Телеграф". Всяка травма, настинка, изследване и лекарствени предписания, които получаваме оттук нататък, ще бъдат вкарвани в онлайн здравно досие.
От началото на 2013 г. чрез персонален код всеки пациент ще може да провери точната си диагноза, както и всичко, свързано с прегледите си.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!