Министърът по еврофондовете Томислав Дончев в интервю за "24 часа" отрича да му е предлаган поста на Росен Плевнелиев след като беше обявено, че Плевнелиев напуска мястото на министър на регионалното развитие, за да участва в кандидат-президентскатанадпревара.
Кметът на Плевен Найден Зеленогорски (СДС) остана без коалиция, с която да се яви за четвърти мандат наесен. И сеочаква да участва в изборите с регистрация на партия "назаем", отбелязва под глава "Труд". ЦИК отряза обединението на десни партии "заедно за община Плевен" след жалба на кандидат-кмета от БСП Любомир Петков - според изборните надзорници коалицията е подала неточни документи и извън срок. Десетина партии са предложили регистрацията си на кмета, за да се яви на вота. Той ги запази в тайна - за да се застрахова от натиск, уточнява изданието.
Лидерът на ДСБ Иван Костов си поиска от ЦИК парите, дадени като депозит за регистрация на партията му за участие в президентските избори наесен, пише "Монитор". Става въпрос за 10 хил. лева, които всяка политическа сила трябва да преведе на сметка в БНБ, преди да внесе документите си за вота. След като Командира беше изхвърлен от дясната коалиция, в която влязоха СДС и новото ОДС, той решил да изтегли регистрацията на партията си и настоял внесената сума да му бъде възстановена.
"Махаме направленията за профилактика", е заглавието над интервю в "Телеграф" с министъра на здравеопазването Стефан Константинов. Според него системата за профилактика ще заработи само чрез съвременните начини за уведомление - SMS или евентуално писмо до пациента да се яви на профилактичен преглед.
"Простичко нещо, което от следващата година може да се направи, а парите за изследвания и профилактични прегледи да бъдат отделени изцяло от регулативните стандарти на общопрактикуващите лекари", коментира Константинов и подчертава: "Бъдещето е електронизацията и уведомяването по мобилни начини за преглед и изследвания. Министърът изтъква и плюсовете на въвеждането на дневен стационар.
Според коментара в "24 часа" здравеопазването се е свило до животоопазване. По думите на автора Любомира Николаева намерението клиничните пътеки да бъдат скъсени от 3 на 1 ден е на пръв поглед разумна. Не е ясно колко средства ще се спестят, но е гарантирано, че няма как всички случаи да бъдат унифицирани. Решението ще отвори нови пробойни в системата, а цената може и да не е само в парите, анализира Николаева.
Салех Ибрахим ал Мабрук, един от главорезите на Кадафи, отговорен за екзекуциите на либийски студенти, както и за убийството на британската полицайка Ивон Флетчър през 1984 г., е избягал в България малко преди режимът в Триполи да падне, твърди "24 часа" на първа страница.
Изданието се позовава на два независими либийски източника. Филм, заснет със скрита камера на тунизийско летище и разпространен в интернет, показва Ал Мабрук малко преди да се качи на самолета. Военнопрестъпникът заминава за България, се казва в арабските надписи към филма.
За първи път от една година националната статистика отчете, че броят на заетите у нас се увеличава, съобщава "Сега". Те са с 226 800 повече през второто тримесечие на годината спрямо първите три месеца. Така към юни работещите са 3 492 300. Все още обаче броят им не може да навакса голямото изоставане и да се върне към нивата отпреди година.
Според "Монитор" средно по четирима млади висшисти се борят за едно място в държавната администрация, като за обявени свободни 1000 позиции кандидатите са близо 4000. Това показа проверка на вестника за резултатите от конкурсите по програма "Старт на кариерата" на социалното министерство, която дава шанс на дипломиралите се да започнат работа в публичния сектор направо от студентската скамейка.
В интервю за "Труд" изпълнителният директор на Агенцията по приватизация Емил Караниколов разкрива подробности около сделката за "Булгартабак": "При нас по дoкyменти купувач е руската банка VTB. Няма никакви други индикации и не можем да кажем. Всичките документи в агенцията показват, че купувач е руският инвеститор." Въпросът е кой точно стои зад руския инвеститор и това не може да се каже, уточнява Караниколов.
"Има много спекулации. Могат да работят за клиент или за бъдеща печалба. Но ако те развият дружеството, то работи и го препродадат на по-висока цена, няма нищо лошо. Важното бе ние да си заложим условията по сделката и те да се приемат. Кой ще е новият собственик и дали ще има прехвърляне на собствеността не е толкова важно", смята Караниколов.
В интервю за "Монитор" Красимир Стефанов, изпълнителен директор на Националната агенция по приходите, констатира, че данъчните акции са вкарали 40 млн. лева в хазната от собствениците на яхти, бентлита, скъпи имоти, футболисти, футболни съдии, футболни клубове, заемодатели.
Екофондът към Министерство на околната среда и водите продължава да работи без ясни принципи и да подкрепя само определени общини, коментира "Сега". Това може да се види и от публикувания протокол от последното заседание на Управителния съвет от края на август. На заседанието са присъствали екоминистърът Нона Караджова, заместничката й Евдокия Манева, шефката на фонда Галина Симеонова, началникът на изпълнителната агенция по околна среда Ваня Григорова и единственият външен представител е от КРИБ. Общините и финансовото министерство не са имали свой човек.
Реконструкцията на ромските гета в София няма да започне от догодина, както се очакваше, съобщава в интервю за "Сега" главният архитект на столицата Петър Диков. Причината е, че проектът за това не е одобрен и гетата в кв. "Филиповци" няма да получат финансиране по ОП "Регионално развитие".
"И то защото не бил проведен интеграционният модел, тоест ромите да се заселват в други територии. А познайте как ще стане това в София", уточнява Диков.
Днес, 7 септември, Правец ще отбележи 100 години от рождението на Тодор Живков. Пред "Труд" режисьорът Светослав Овчаров разказва подробности около личността на бившия Първи, открити в архивите за него. От документите става ясно, че има съмнения за рождената му датата. Живков не е искал да е роден в един и същи ден с Вълко Червенков (6 септември). Майка му твърди, че се е родил на "Свети Симеон" (1 септември). Истината е, че Живков сам си е определил тази дата, 7 септември, за рожден ден, твърди режисьорът.
"Съпругата му Мара Малеева беше коректив на работата, на решенията, беше стълб в семейството. Беше много скромна, земна жена. Тя имаше кола, охрана, но никога не ги е ползвала. Ходеше пеша и се возеше с трамвай", разказва в интервю за "Стандарт" Борис Джибров, дипломат, имал тесни служебни връзки с Живков. Пред "24 часа" Жени Живкова, внучка на Живков и дъщеря на Людмила Живкова, разкрива как Горбачов е черпил идеи от писма на бившия Първи.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!