Държавата харчи 2 пъти повече, отколкото получава, пише "24 часа".
През януари и февруари държавата е похарчила номинално близо два пъти повече от приходите, които е имала. Това показват данните на финансовото министерство за изпълнението на консолидираната фискална програма.
В хазната са влезли 3,627 млрд. лв., което прави 12,3% от годишния план. Похарчени са 4,559 млрд., или близо 22% от заложените за годината.
Дефицитът на касова основа е с 29% по-голям на годишна база и вече е 732 млн. лв. при заложени 1,1 млрд. за годината.
10 души проверяват имането на 12 000, съобщава "Труд".
Информационна лавина ще се стовари върху обществото и чиновническия апарат до дни. Всеки момент на интернет страницата на Сметната палата се очаква да се появят имуществените декларации на всички лица на висши обществени длъжности.
Екипът на палатата, който в момента обслужва публичния регистър и трябва да извърши проверките, се състои от десетина души.
А тази година броят на деклариращите рязко се увеличи - от около 6000 на близо 12 000 души, след като предишният парламент в последния момент по предложение на лидера на РЗС Яне Янев разшири значително кръга на отчитащите се.
Цената на тока може още да се повиши от 1 юли, алармира "Сега".
Цената на тока може да се вдигне от 1 юли в разрез с масовите очаквания. "Няма много възможности за намаление на цената на тока за момента", заяви вчера шефът на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Евгения Харитонова пред БНР.
Причината е, че регулаторът на практика няма как да повлияе съществено върху цената за пренос на енергия и оттам да отпуши износа на ток. Наред с това Харитонова прогнозира и по-висока зелена добавка от началото на юли, тъй като от миналото лято в мрежата са включени доста нови ВЕИ централи и това трябва да се отрази в цените.
И трите електроразпределителни дружества твърдят, че търпят огромни загуби заради екологичния ток. Само ЕВН поиска спешна промяна в цената на тока от 1 април, но регулаторът отказа. Тепърва обаче ЕРП-тата ще внесат в ДКЕВР предложенията си за следващия ценови период от 1 юли.
Топ 20 на електроенергийните мощности в България, изоброява "Капитал Daily".
Основните източници на електроенергия в България са АЕЦ "Козлодуй", въглищните централи, големите водноелектрически централи, слънчевите и вятърни централи и когенерациите на топлофикациите. Общо тяхната мощност достига близо 13 хил. мегавата, т.е. прекалено много за търсенето на електроенергия в момента. В топ 20 на електроенергийните мощности влизат 70% от общо инсталираните мегавати. Трябва да се има предвид, че все пак голяма част от тези мощности имат ограничена използваемост - като зелените централи и когенерациите. Например годишно атомната централа и ТЕЦ-овете могат да работят по 7000 часа, докато вятърните и соларните паркове около 1000 часа.
Дръпнахме 16 млрд. лв. от банкомати за година, пише "Монитор".
Над 16,2 млрд. лв. са изтеглили хората от банкомати в страната през 2012 г., показват данни на Българската народна банка (БНБ). Предходната година картодържателите са изтеглили 15,37 млрд. лв., а за 2010 г. сумата е била 14,68 млрд. лв.
Данните на централната ни банка показват още, че средният размер на една трансакция също се увеличава.
През миналата година сме вземали около 148,74 лв. при едно теглене от банкомат. За сравнение през 2011 г. сумата е била 142,07 лв., а през 2010 -- 134,95 лв.
Районен кмет на ГЕРБ отдава обекти срещу 5 ст. на кв. м, пише "Сега".
Един от най-големите столични райони - "Витоша", стопанисва имотите си по необичайна тарифа за отдаване под наем - 5 ст. на кв. м месечно. На тези преференциални цени плащат търговски обекти в някои от най-скъпите квартали на София - "Павлово" и "Бояна". Това става ясно от писмо на зам.-кмета по финансите на района Николай Станоев (ГЕРБ) до кмета Йорданка Фандъкова, оповестено от общинския съветник Георги Кадиев от БСП.
В наемите, определени от районното кметство, има и друг абсурд - на един и същ адрес сумите могат да се различават в пъти. Например на ул. "Александър Пушкин" се помещава стоматологичен кабинет с площ 30 кв. м, който плаща 5.61 лв. на месец. Същевременно неврологичен кабинет на същия адрес с по-малка площ - 26 кв. м, плаща 75 лв. на месец. На същия адрес се помещават и две амбулатории. Едната е 53 кв. м и плаща 9.45 лв. на месец, а другата е 43 кв. м и плаща 91.67 лв. месечно.Продажбите на музика в България спадат с 13% през 2012 г., докато в световен мащаб индустрията отчита растеж за пръв път от 1999 г., пише "Капитал Daily".
Музикалният пазар в България отчита понижение от 13,2% през 2012 г. спрямо предходната година. Приходите намаляват във всички сегменти и това е в разрез с общата световна тенденция за възстановяване на музикалната индустрия, обявиха от Българската асоциация на музикалните продуценти (БАМП).
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!