Първият ценови удар идва на 1 януари, пише "24 часа". Бензин с цена под 2,20 лева за литър през 2011 г. няма да има.
Ценови експерти от бизнеса с горива сочат като основни причини за това цената на петрола, вдигането на акциза за горивата от новата година и разходите за системата, която дава възможност на митниците да следят какво влиза и излиза от складовете за горива.
Пресякохме черния пазар на шофьорски книжки, започнахме реформа в БДЖ, е равносметката на министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията Александър Цветков. В интервю за "Стандарт" той посочва какво очаква догодина да се случи в сектора на транспорта и информационните технологии.
"Очаквам в железницата да има спокойствие, защото вървим към финансово стабилизиране на БДЖ и на НКЖИ. Разбира се, не може да стане без редуциране на разходи и без държавна субсидия.
Но това е правилният път, по който трябва да вървим, и всички са убедени в това. В морския транспорт очаквам догодина да има повече кораби под български флаг, защото променихме най-важния закон - кодекса за търговското корабоплаване.
В авиацията нещата вървят нормално. Друга много важна задача е да бъдат положени много усилия оттук нататък за бързата реализация на проектите по Оперативна програма "Транспорт", за да може повече пари да влизат в икономиката."
Близо два пъти се е свила печалбата на банковия сектор у нас за последните две години - периода, в който кризата се усети най-силно в българската икономика.
Това става ясно от данните на БНБ към края на ноември 2010 г., публикувани в сряда. Печалбата в сектора достига 584 млн. лв. за единайсетте месеца на годината, докато в края на 2008 г. тя е била 1,4 млрд. лв., посочва "Дневник".
Спадът във финансовите резултати на банките се дължи на няколко основни причини - нараснали разходи за покриване на загуби от необслужвани кредити, силно свити приходи от лихви и комисиони заради слабото кредитиране, изплащане на все още сравнително високи лихви по депозити, наследени от времето на войната за привличане на клиенти.
Въпреки неблагоприятните фактори като цяло браншът отново ще завърши поредната кризисна година с печалба.
"24 часа" отбелязва, че само за месец българите са сложили 403 млн. лв. повече в банки. С толкова са се увеличили депозитите от граждани през ноември, показва статистиката на БНБ.
Ръстът е с 1,5% до 27,3 млрд. лв. Малък превес имат влоговете в евро. Размерът им е 12,63 млрд. лв., а тези в левове - 12,15. Депозитите на домакинствата са 44% от всички привлечени средства.
"Труд" коментира, че през изминалата година всеки месец се обявяваше излизане от кризата с някакви конкретни срокове. И всичко това беше подплатено с купища от програми и мерки, за които днес едва ли някой си спомня.
Защото още в началото на 2010 г. се знаеше, че голяма част от тях са мъртвородени и няма да сработят. Математиката се оказа слаб предмет на сегашната власт.
Тя така и не можа да сметне колко точно ще прибира и ще харчи държавата през годината. Наложи се да се ремонтира спешно бюджетът - нещо, което не се беше случвало от 1996 г. насам, отбелязва авторът.
С шумни арести МВР и прокуратурата се борят за рейтинг, казва в интервю за "24 часа" Даниела Доковска, председател на Висшия адвокатски съвет. Тя получи наградата "Човек на годината" от Хелзинкския комитет за последователната си позиция срещу опитите на властта да създаде законодателство, ограничаващо правата на гражданите.
По думите на Доковска в момента "законодателството е нестабилно, непоследователно и противоречиво".
Наказателната политика се изразява във формулирането на нови престъпления и завишаване на санкциите. Правомощията на полицията и прокуратурата се разширяват за сметка на правата на гражданите.
Засилването на наказателната репресия надхвърля санкционния капацитет на държавата. Затова хиляди дела се прекратяват по давност, посочва Доковска.
Толкова олигархично правителство, обслужващо частни икономически интереси, България никога не е имала, казва лидерът на БСП Сергей Станишев на страниците на "Дума".
В политически план върви буквално процес на обездържавяване. Най-сериозният удар, който ГЕРБ нанасят на страната, е институционалната среда, която създават.Звучи абстрактно, но когато държавната администрация се изпразни от компетентни хора, когато е подчинена на политическата воля на един човек, когато всички независими регулиращи органи са командвани от политически назначенци, се получава дефицит на демокрация.
Всичко се подчинява много методично, стъпка по стъпка, на един център на властта. Това е много вредно за страната. И много отчайващо за хората, е позицията на Станишев.
Три пъти повече ще получат болниците през 2011 г. за лечение на някои видове заболявания. Това предвижда новият Национален рамков договор, който беше подписан вчера от здравния министър д-р Стефан Константинов, ръководствата на Българския лекарски съюз и на Българския зъболекарски съюз, съобщава "Монитор".
Увеличават се и средствата за първична извънболнична помощ от 157 млн. лв. на 169 млн. лв., или те са с 12 млн. лв. повече, отколкото през тази година.
Тези пари са предназначени за разплащания с джипитата и с лекарите специалисти от доболничната помощ. Цените на някои клинични пътеки са увеличени с над 300 на сто, уточни министър Константинов.
Става дума за недооценени пътеки, сред които е и тази по лъчетерапия. Увеличават се средствата още за педиатрията и за неонатологията.
Общо 47 предложения за уволнения на посланици и генерални консули са приети от правителството, според информация в "Труд". Само за 42-ма от тях мотивът е принадлежност към ДС и военното разузнаване до 1989 г.
За 8 генерални консули уволнението влиза в сила веднага, защото техният мандат се прекратява от кабинета без санкция на президента.
От 1 януари ЕС въвежда универсалното зарядно като стандарт. Това означава, че производителите на телефони ще произвеждат модели, които да се зареждат с еднакво устройство, независимо какъв модел и марка са.
"24 часа" припомня, че идеята е българска - на семейство Гергана и Соломон Паси. "Единното зарядно вече е с български патент", обявява пред вестника Паси.
Устройството ще спести около 13 млн. тона въглеродни емисии и около 16-17 млн. тона електронни отпадъци годишно.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!