"24 часа": Война между 36 държавни университета
"24 часа": Война между 36 държавни университета   
Източник: Георги Димитров-Бруно, Vesti.bg

Война между 36-те държавни университета разпали справка кой колко ще вземе догодина като субсидия, пише "24 часа" цитирайки справката.

Според данните с най-сериозно увеличение на субсидиите се оказват Военна академия "Г. С. Раковски" - 1,701 млн. лв. и Техническият университет в София - 1, 418 млн. лв.

Според разчетите, направени от Синдиката за висше образование и наука към КНСБ, революционерите от Софийския университет получават близо 600 хиляди лева повече от 2010 г.

Висши училища, към които има най-голям интерес - УНСС и Медицинската академия, обаче са на минус. Изправиха ми се косите, като разбрах , че в бюджета за 2011 г. парите за Медицинския университет са орязани с 1,847 млн. лв., призна ректорът проф. Ваньо Митев, цитиран от изданието.

"Труд" цитира отворено писмо на проф. Иван Илчев, ректор на СУ "Св. Климент Охридски", до народните представители по повод предложения бюджет 2011 г. за образованието.

"Ясно е, че парите, предвидени сега за образование, са недостатъчни. Те в никакъв случай не са достатъчни за целта, която сме си поставили - да достигнат нашите висши училища нивото на висшите училища в Европа. Не са достатъчни средствата за сградите им, за материалната база на образованието."

Според Илчев държавите, които напредват са тези, които не пестят от образование. "А ние? Хвърляме пари за цели с мимолетен ефект, за фойерверки, а за истински стратегически дълготрайни капиталовложения се скъпим."

Надявам се при обсъждането в парламента да получим подкрепа за поискания от нас бюджет на културата в размер поне на 128 млн. лв., а не 94 млн. лв., както се предлага от министерство на финансите, коментира в интервю за "24 часа" министъра на културата Вежди Рашидов.

По думите на Рашидов има противоречие в между закона за бюджета, който е основен за държавата, и закона за киното.

"Проектът за държавния бюджет за следващата година е направен в условията на продължаваща финансова криза, а филмовият закон е създаден за условия, при които има голям икономически растеж.

Силно съм разтревожен, защото като министър не мога да взема нито от парите на театрите, които едва им стигат за заплати, нито от парите за училищата по изкуствата, нито от археологията, нито от музеите и галериите и да ги дам на киното."

"Класа" цитира президента Георги Първанов: В условия на криза парите за образование не трябва да бъдат орязвани.

"Парите за образование не само не трябва да бъдат намалявани. Напротив, съобразно възможностите във всеки един момент, те трябва да бъдат увеличени, защото това е, което може да ни изведе от кризата, но и да ни доближи до другите европейски народи, да скъси дистанцията между нас и водещите европейски политики и общества."

1. Бойко Борисов; 2. Цветан Цветанов; 3. Кристалина Георгиева; 4. Цецка Цачева; 5. Йорданка Фандъкова. Това е редът, в който "24 часа" подрежда петимата възможни кандидат-президенти от ГЕРБ.

От събота, когато Борисов посочи бройката, сред управляващите вървят залагания кой има шанс за кандидат-президент, коментира изданието.

Убедена съм, че имаме шансове в президентската битка, казва в интервю за "24 часа" Надежда Нейнски, евродепутат от Синята коалиция. Нейнски допълва, че проблемът на ГЕРБ не е в "отделните министри, а в липсата на концепция.

Борисов носи отговорност за своите решения и това още повече го задължава да има яснота какво трябва да се прави."

В отговор на въпроса дали смята, че премиерът ще по пожелае поста на държавен глава, тя коментира: "В България всичко е възможно, но не смятам, че това е разумно. Решението си е негово, но главнокомандващият не напуска армията. Защото тя се деморализира."

Ердоган пропусна Доган, отбелязва на първа страница "24 часа", а "Труд" на по-задна. Лидерът на ДПС Ахмед Доган така и не се появи на предварително уговорената си среща с турския премиер Реджеп Ердоган, пише "Труд".

В понеделник Ердоган бе на еднодневна визита у нас, придружаван от министъра на енергийните и природните ресурси Гюнер Йълдъз.

"Можем да започнем работа по интерконекторната газова връзка с Турция. Това е първата стъпка по диверсификацията на доставките на газ за България". Това заяви премиерът Бойко Борисов, цитиран от "24 часа", след срещата си с Ердоган.

България подкрепя Турция за ЕС. Върху това акцентира на под глава "Дума", като цитира изказване на премиера Бойко Борисов.

"Атака" на първа страница: "Въпросът към Турция за тракийските имоти не е решен. Продължаваме да сме против влизането на Анкара в ЕС, обяви лидерът на националистите."

Между 160 и 170 болници, или над половината в страната, са подали искове срещу здравната каса за неизплатени средства за извършена дейност, пише "Сега", позовавайки се на Асоциацията на лекарите от болничната помощ.

Дължимите суми към лечебните заведения вече са 150 млн. лв., тъй като за август не им е платен още нито лев. От март до юли пък им е плащано едва 80 на сто от отчетеното лечение. Досега не е имало толкова дела срещу касата, внесени наведнъж, а самата НЗОК до м.г. не е отказвала и бавила парите на лечебните заведения, уточнява изданието.

Въпреки че според проектобюджета за 2011 г. МВР ще получи най-много пари от държавните ведомства, полицейският синдикат заплаши правителството с "непрекъснати ефективни протестни действия", съобщава още "Сега" на челна страница.

Профсъюзът даде две седмици срок на управляващите да започнат да решават проблемите, натрупани в системата. Повод за поредния израз на недоволство са окаяната материална база, нередовното заплащане на извънреден труд, забраната за допълнителна работа извън МВР, забавеното с 2 години раздаване на зимни униформи, както и идеите за увеличаване на пенсионната възраст в системата с 3 години.

Очакваме премиерът да подпише документ с конкретни ангажименти, казва за "Дневник" главният секретар на БЛС д-р Димитър Ленков, цитиран на първа страница.

Новото искане на лекарите е здравеопазването да бъде отнето като ресор от финансовия министър Симеон Дянков и да мине под крилото на другия вицепремиер - вътрешният министър Цветан Цветанов. Дянков доказа своята невъзможност да ръководи ресора, обяснява Ленков.

Общините настояват държавните субсидии за капиталови разходи и за зимно чистене на пътищата да се увеличат почти двойно спрямо заложените в проектобюджета за 2011 г., отбелязва "Дневник".

Това е записано в протокола за разногласията между сдружението на общините и Министерството на финансите при консултациите за бюджета, уточнява изданието.

Изпълнителният директор на организацията Гинка Чавдарова предупреди, че почти всички кметства ще имат проблеми, тъй като вече са изразходвали 80 на сто от средствата, а зимата ще е дошла преди парите от бюджета, пише "Дневник".

Нова дилема стои пред лекарите - заплатата или пациентът, коментира "Стандарт" под глава. Ще има глоби, ако докторите превишат месечния лимит от здравната каса, закани се шефът на столичната клиника "Св. Иван Рилски" д-р Дечо Дечев, цитиран от изданието.

Принуден съм да го направя, за да оцелеем, обясни той пред "Стандарт". Преди 10 дни касата обявила, че за септември и октомври ще плати на болницата едва 75 на сто от сумата, която е получила миналата година.

Това означава, че трябва да спрем плановите операции, за да не връщаме спешните пациенти, посочи д-р Дечев.

"Аз не вярвам на голи обещания. Тези 65 млн. лв., които се обещаха, няма да стигнат. Единственият вариант е премиерът да нареди на финансовия си министър да се разплати", казва в интервю за "Стандарт" Иван Кокалев, вицепрезидент на КНСБ.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Тежка загуба изпрати Златните на нови елиминации в Кухнята на Ада

Тежка загуба изпрати Златните на нови елиминации в Кухнята на Ада

Любопитно Преди 4 часа

Сините ще се включат в пореден наказателен мастърклас утре вечер

Генералният секретар на ООН отхвърли нов израелски план

Генералният секретар на ООН отхвърли нов израелски план

Свят Преди 4 часа

Никаква помощ не е доставяна на над двумилионното население на палестинския анклав от 2 март насам

САЩ вдигат митата за Китай до 104%

САЩ вдигат митата за Китай до 104%

Свят Преди 6 часа

Митата ще влязат в сила от утре

Зов за помощ: Младият писател Иво Христов отново води тежка битка за живота си

Зов за помощ: Младият писател Иво Христов отново води тежка битка за живота си

България Преди 7 часа

През последния месец състоянието му рязко се влошава заради тумор в гръбначния мозък

Столична община: Въвличането на прокуратурата е напълно излишно

Столична община: Въвличането на прокуратурата е напълно излишно

България Преди 7 часа

Хекимян съобщи на брифинг, че ще подаде сигнал до прокуратурата

Десетки загинали и ранени в нощен клуб в Санто Доминго

Десетки загинали и ранени в нощен клуб в Санто Доминго

Свят Преди 8 часа

Причината за рухването на покрива засега не е известна

Жена е в тежко състояние след пожар във Варна

Жена е в тежко състояние след пожар във Варна

България Преди 8 часа

Работи се по изясняване на причините, довели до избухването на огъня

Шефът на АПИ: 35% от камионите минават с превишена скорост

Шефът на АПИ: 35% от камионите минават с превишена скорост

България Преди 9 часа

Някои са карали със 140 км/ч, заяви инж. Йордан Вълчев

Делян Пеевски се срещна с кмета на Лозница Севгин Шукри

Делян Пеевски се срещна с кмета на Лозница Севгин Шукри

България Преди 10 часа

На срещата е обсъдена реализацията на стратегията за ново начало на региона

Малко дете оцеля след падане от петия етаж във Виена

Малко дете оцеля след падане от петия етаж във Виена

Свят Преди 10 часа

Детето е паднало върху дървена маса

Зеленски: Украйна плени китайци, биещи се за Русия

Зеленски: Украйна плени китайци, биещи се за Русия

Свят Преди 11 часа

Зеленски: Разполагаме с документите на тези пленници

Сарафов с писмо за депутатските имунитети

Сарафов с писмо за депутатските имунитети

България Преди 11 часа

Сарафов очаква Народното събрание да предостави на прокуратурата информация за предприетите действия

Какво уби Тутанкамон? Нови ДНК анализи разкриват причината за смъртта му

Какво уби Тутанкамон? Нови ДНК анализи разкриват причината за смъртта му

Любопитно Преди 11 часа

Тутанкамон управлява Египет едва девет години и умира на около 18-годишна възраст

Титаник

Нови подробности за последните часове на „Титаник“

Свят Преди 11 часа

Човешката трагедия на Титаник все още е много видима. Личните вещи на пасажерите на кораба са разпръснати по морското дъно

Младеж без книжка прави дрифтове в София

Младеж без книжка прави дрифтове в София

България Преди 11 часа

Мъжът се е явил в полицията, където е установено, че именно той е извършителят

"Спаси София": Системата за трафика е "пробита"

"Спаси София": Системата за трафика е "пробита"

България Преди 11 часа

Бонев: Тя може да бъде използвана за рекет, проследяване и запис