Сиренето се продава с до 100% надценка, пише "24 часа".
Скъпи или евтини са храните в България? На този въпрос няма еднозначен отговор. Усещането на потребителите е, че цените са твърде високи, докато всички сравнения на "Евростат" твърдят, че са най-ниските в Европа, коментира изданието.
Себестойността на килограм сирене е около 7,50 лв., показват сметките на "24 часа" по данни на млекопреработватели. За приготвянето му по стандарт трябват около 6,5 литра краве мляко. При цена от 80 ст./л на отговарящото на европейските хигиенни изисквания това прави 5,20 лв. за суровината. Още около левче отива за мая, закваска, калциев дихлорид, сол, ток, тенекии и памучни кърпи. Така минималната заводска цена става 6,20 лв.
Ако се сложи и 20 на сто ДДС, производствената себестойност излиза 7,45 лв. за килограм. В същото време на пазара има сирене от около 3 лв./кг до 15 лв/кг. Излиза, че някои го продават 2 пъти под себестойността, а други със 100% надценка.
Българинът си почива в България, пише в. "Труд".
През 2012 г. годишната почивка на повечето българи е протекла в родината им, показва изследване на "Евробарометър". По този показател сме на трето място в ЕС - 79% от почивките с продължителност над 4 нощувки са в собствената ни страна. Преди нас са само гърците и италианците - съответно 87% и 80%.
Немотията е основната причина да не напускаме родината. 73 % от анкетираните българи казват, че не могат да си позволят почивка в чужбина заради финансови ограничения. При гърците процентът е 72.
След протестите България си остана същата, пише "Сега".
Приказките как след протестите България вече не е същата се оказаха доста прибързани и неточни. Равносметката от все по-утихващите митинги, при цялото внимание, което безспорно заслужават, е, че те не постигнаха нищо съществено освен свалянето на кабинета на Бойко Борисов.
Парадоксът в случая е, че това не беше приоритет на протестите. Свалянето на правителството бе приветствано единствено от гравитиращите по политически убеждения, а някои и по принадлежност към левицата. Доста повече бяха онези, които настояваха за работещо правителство и парламент, които да свършат повече работа около основните искания на хората, свързани с по-сериозен контрол върху монополите.
Ще е твърде оптимистично да се твърди, че към този момент нещо по отношение на монополите се е променило или че поне има перспектива за подобна промяна.
Другарски огън в БСП, пише "Стандарт".
Щабът ни не работи, няма заседания на бюрото, може да загубим вота, изригна вчера срещу партийните си шефове Румен Петков. Той бил притеснен, че решенията се вземат еднолично от Сергей Станишев.
Нека всеки се занимава с това, което му е работата, контрира соцлидерът.
Петков бил изнервен, защото той и другата знакова фигура в БСП - Румен Овчаров, може да останат извън червените листи, казали пред "Стандарт" от "Позитано" 20.
Системата ще се срине, ако не ограничим фотоволтаиците, казва пред "Монитор" Иван Хиновски, председател на Българския енергиен форум.
Идва лято и сега въпросът е какво ще прави НЕК с производството на фотоволтаиците. Системата има изключително тежки проблеми по овладяването на минимума.
Ако НЕК и ЕСО не предоговарят на базата на форсмажорни обстоятелства, системата ще се срине.
И собствениците на такива паркове трябва да знаят, че те няма да могат да продават енергията. Срещу тази опасна и за тях ситуация, трябва да се постигне някакъв компромис.
Спецпрокуратурата отчете 100% успеваемост в осъждането и подслушването, съобщава "Сега".
100% одобрени искания за специални разузнавателни средства (СРС) и осъдителни присъди по всички обвинения отчете вчера спецпрокуратурата.
През миналата година спецобвинението е завършило 14 собствени дела. По 8 от тях държавата е сключила споразумение, а останалите са завършили по стандартния ред.
Според шефа на първоинстанционната спецпрокуратура Светлозар Костов резултатът може да се счита за успех.
Не аз ще уволня 13 000 от БДЖ, казва транспортният министър Кристиан Кръстев пред "Труд".
На 28-и този месец очакваме да видим дали ще има реална оферта за "БДЖ-Товарни превози". Още първия ден след назначаването ми обявих категорично: Няма да има сделка на всяка цена.
Аз самият съм против да се продаде БДЖ на безценица. За мен е приоритет социалният мир и няма да допусна напрежение. Миналата седмица се срещнах със синдикатите в БДЖ и на тях съм им го казал.
В понеделник се срещнах с представители на Световната банка и работим. Тези дни ще се срещна с облигационерите на компанията и германската Ка Еф Ве - знаете, че това са най-големите кредитори на БДЖ. Ще създадем заедно кредитен съвет, който ще бъде експертен орган за оздравяване на дружеството.
Ще разчитам на тяхното мнение за всички мерки, които биха били приложими в настоящата трудна ситуация. Незнайно защо ръководството на БДЖ не е допускало кредиторите да се запознаят със състоянието на компанията.
Държани са настрана и не са получавали детайлна информация. Логично е да се изнервят.
Аз не искам да бъда министърът, който ще бъде сочен с пръст като човека, оставил 13 000 железничари на улицата. Няма да го допусна. Ще си подам оставката преди това, казва той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!