Шестима министри стигат, коментира в "24 часа" проф. Драгомир Драганов.
Hа мястото на президента бих се обърнал към историята на Третата българска държава при самото структуриране на служебния кабинет, обяснява той.
Първият Министерски съвет след Освобождението (юли - декември 1879 г.) се е състоял от премиер и само още четирима министри. Министър-председателят Тодор Бурмов поема и ведомствата на вътрешните работи и народното просвещение (по-късно то се сдобива със самостоятелен министър), а останалите са титуляри на външните работи, финансите, правосъдието и войната.
Рекордът обаче е на второто правителство, на митрополит Климент Търновски (декември 1879 - април 1880 г.). То започва работата си в състав от премиер и... трима министри! Вътрешните работи и правосъдието са обединени, както и финансите и външните дела, министър-председателят си взема пак и просвещението, а отделно остава само военното ведомство.
"Българският народ не търси поредният спасител, той търси спасение! Предвид малкото време до изборите, масовостта и хаотичността на протестното движение и не на последно място - различните мотиви на участващите в протеста, формирането на нова политическа сила е малко вероятно, казва пред "Преса" проф. Ивайло Знеполски, директор на Института за изследване на близкото минало.
Гражданският контрол трябва да e като китайска капка, казва в интервю за "Сега" социологът доц. Петя Кабакчиева.
"Проблемът с нашите граждански взривове е, че те избухват изведнъж, кога очаквано, кога по-малко. Избухват така, сякаш са на път да пометат всичко. На практика обаче, тъкмо защото е взрив, цялата тази енергия избликва и след това хората губят хъс да продължат.
А всъщност големият проблем, това, което липсваше по време на целия ни преход, беше тъкмо постоянният и упорит граждански контрол, който трябваше да действа като китайска капка. Това е едно всекидневно, непрекъснато усилие.
Достатъчно е да видим кои малки групи досега успяваха да се преборят за правата си? Успяха например майките на болни деца, които отстраниха директора на фонда за лечение на болни деца, промениха статута му, вкараха много нови неща, махнаха тавана за заплащане на лечението на болно дете.
Защо? Защото техният проблем е някак си в сърцето им и те с голямо търпение и упоритост обикаляха по министерства, бореха се с бюрократи, фондове и пр. И това трябва да стане на всички нива на администрацията. Дали хората ще имат енергия за това, дълбоко се съмнявам. Но същинската промяна може да настъпи само така."
Младенов блокира Външно със скандална наредба, пише "Дума".
Николай Младенов скандализира МВнР с проект за скандална наредба за кариерното развитие на дипломатическите служители, публикувана за обществено обсъждане. Крайният срок е 14 март, но е вероятно министърът да я подпише и по-рано, преди да опразни кабинета, прогнозират наблюдатели, според които в МВнР върви трескаво разчистване на сметки и уреждане на довереници на ГЕРБ с апетитни задгранични постове.
И Катрин Аштън не би могла да се развива в кариерата според критериите, измислени от Младенов и компания, коментирали дипломати пред "Дума". Най-скандално според тях било, че се налага забрана за повторно назначение на ръководител в една и съща задгранична мисия, освен "при наличие на специални съображения". В този вид наредбата е написана само в полза на близки до ръководството дипломати, категорични са те.
Далавери с екотакси за коли, алармира "Труд".
Данъчни проверки за фирмите, които вече нямат право да събират екотакси за покупка на коли, поискаха от Българската асоциация по рециклиране (БАР).
12 фирми отпаднаха от пазара след започналото от 14 януари пререгистриране. Част от отпадналите фирми продължават да прибират екотакси.
Те обаче не се признават от КАТ при регистрацията на колата и се налага собственикът да плати втори път на дружество с разрешително.
В ЕС по-корумпирани от българските чиновници няма, пише "Сега".
България има най-корумпирания държавен апарат в ЕС и затова е на първо място в съюза по злоупотреби с обществени поръчки. Това стана ясно от думите на еврокомисарката по вътрешните работи Сесилия Малмстрьом вчера.
По същото време Финландия обяви, че ще наложи вето на влизането на България в Шенген заради корупцията. Преди нея същата позиция заеха Германия и Холандия.
Пломби свалят сметките за парно, пише "Монитор".
Пломбирането на спирателните кранове на радиаторите ще спре масовите кражби на парно. Това е една от мерките, които предложи вчера експертната група към Столичния общински съвет за подобряване на работата на "Топлофикация София".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!