14 млрд. лв. са загубени за бюджетите на България от началото на прехода досега, защото са изтекли към офшорни зони. Загубите за ЕС се измерват с трилиони.
Затова Европа води дебат за офшорните зони. Ние откликнахме на него и подготвихме закон. Така шефът на бюджетната комисия Йордан Цонев представи пред депутатите от комисията проект, популярен като закон за офшорките, който бе приет на първо четене. Той е разработен от него и депутата от ДПС Делян Пеевски, съобщава в. "24 часа".
Целта на проекта е да забрани офшорни фирми да осъществяват дейност във важни сфери на икономиката и да премахне отклоненията в данъчното облагане, мотивира се Цонев. В него има забрана офшорни компании да участват в обществени поръчки, в приватизация, да искат концесии, лицензи за кредитни институции, застрахователна дейност, мобилен оператор, да издават вестници и др. Между двете четения ще се мисли и дали в забранените дейности ще се включат инвестиционни посредници, както и правила за участие в търговията на борсата.
Правителството смята да приватизира държавните дялове в Българската фондова борса и Централния депозитар.
Това разкрива пред в. "Труд" вицепремиерът Даниела Бобева. Тя уточнява, че принципалът - Министерството на финансите, вече е дал съгласие за стартиране на приватизационните процедури.
"Целта е да се даде силен тласък за развитието на капиталовия пазар", коментира още Бобева.
Кабинетът "Борисов" също имаше намерение да продаде фондовата борса, но стартът на процедурата бе замразен след оставката на правителството през февруари месец тази година.
Данните сочат, че през тази година доходи над 1 млн. са декларирали 248 души, докато през същия период на м. г. те са били 254.
Това казва пред в. "Стандарт" изпълнителния директор на Националната агенция за приходи /НАП/ Бойко Атанасов. "В същото време общата сума от декларираните доходи за 2012 г. е с близо 90 млн. повече от 2011 г. През 2013 г. хората с доходи над 1 млн. са декларирали общо 587 млн. лв. приходи от 2012 г. Близо половината от "милионерите" от тази година, или 111 души, са с постоянен адрес в столицата, следва ги Варна - 30, Добрич - 16 и Стара Загора - 11", казва още той.
България е с устойчив възходящ темп в туризма. Той вече трябва да се разглежда като водещ отрасъл заедно със селското стопанство и енергетиката.
Това казва зам.министърът Бранимир Ботев пред в. "24 часа". 12,5% от брутния вътрешен продукт се генерират от туризма. Това са преките резултати, но той създава и заетост. Около 144 хил. души са в туризма целогодишно, а сезонно около 350 000 души. Значи половин милион българи се трудят в туризма, съобщава Ботев, който отговаря за туризма в Министерството на икономиката.
Според него "в един момент може да се окаже, че притокът на туристи в България е толкова голям, че да не можем да отвърнем адекватно с работната сила. И този проблем ще дойде съвсем скоро". "Към 2020 г. може да се очакват около 9,2 млн. туристи в България, а през 2030 г. над 12 млн. Ако се запазят същите пропорции на туристи спрямо посетители- посетителите ще бъдат от порядъка на още 5-6 млн. По коефициента, условно наречен LPT (местни хора към туристи- от англ.), България ще e в първата тройка на света", казва още той.
Съществува реална заплаха докторите и медицинските сестри да останат без заплати за Нова година, съобщава в. "Преса".
За това предупреди председателят на лекарския съюз д-р Цветан Райчинов. По думите му от два дни здравната каса буквално изнудва директорите на болниците да подписват анекси и кредитни известия, че са съгласни да получат 80% от изработените пари за септември. Същите документи, но с изплатени едва 50-60% от похарчените средства за лечение, те ще бъдат принудени да парафират и за октомври и ноември.
Нотариусите предупредиха за пълен хаос със скиците на имотите, пише в. "Сега".
Между 50 и 90% от скиците на имотите в кадастралните карти и регистри на различните градове са с грешки или непълноти, което на практика ги прави негодни. За това предупредиха вчера нотариусите по време на международна кръгла маса, организирана по случай 15 години частен нотариат в България.
Скиците са задължителни при изповядването на сделки с имоти. Те се издават от Агенцията по геодезия, картография и кадастър, която пък ползва данните от кадастралната карта и кадастралните регистри. При установяване на разликите е необходимо да се мине през тежката процедура на обстоятелствена проверка и дори експертизи, за да се стигне до откриване на действителното положение и до съответната сделка. Това струва пари и отнема време.
"Служебният премиер Марин Райков скри освобождаването на Гълъбин Боевски", обобщава в. "Телеграф". "24 часа" пояснява - пристигането на Боевски е резултат на решение за експулсиране, подписано от бразилския министър на правосъдието Жозе Едуардо Кардозу, за което българското посолство е уведомено на 5 април.
Тогава външен министър и премиер бе Марин Райков, който сега заяви, че не е бил информиран по случая "Боевски". Смущаващ остава фактът, че Боевски излиза от затвора преди да е окончателно осъден.
"85% от бежанците искат да си ходят, те минават транзит през страната ни и биха искали да отидат в други страни от ЕС."
Това каза вчера пиар специалистът Нидал Алгафари, който е от сирийски произход, цитиран от "Труд". Вчера Българската армия започна изграждането на преграда по границата с Турция. Пред изданието зам-министърът на отбраната Иван Иванов съобщи: "В Афганистан ще останем и след 2014 г."
"Редим се последни на опашката за доктор, ако не внасяме в НЗОК", пише "Монитор". Обвързват здравните осигуровки с пенсиите. Идеята е държавата да плаща на НЗОК за пенсионер 8% върху сумата, която той получава месечно, а не както сега - 4 на сто от минималната работна заплата. 1,4 млн. души не се осигуряват, а държавата плаща вноски за други 500 хил. социално слаби.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!