"24 часа" съобщава, че метрото е 12 пъти по-безопасно от железопътния транспорт.
В софийската подземна железница "системата е гъвкава и сигурна. Само огромна авария, която да засегне електрозахранването на столицата, може да се усети в метрото.
Дори цяла София да остане без ток, ще изведем пътниците. Освен захранването на влаковете няма да бъде прекъснато и осветлението", гарантира шефът на отдела "Електродиспечери" Георги Хаджиев.
Седмина митничари - всички от звеното, което работи в складовете на аерогара София, са минали на детектор на лъжата заради крупния обир в склад на сребро, злато и платина, пише "Труд" на челна страница.
Нито един обаче не е бил засечен да има участие в нелегалната кражба на благородните метали, оценявани за около 1,5 млн. лв.
Три са версиите на полицията, във всяка от тях има "вътрешен човек". Удареният склад е в охранявана зона на летището, до която имат достъп малцина, коментира изданието.
В интервю за "24 часа" Сергей Игнатов, министър на образованието, младежта и науката, отбелязва, че ако се стигне до криза ще се намерят пари за висшите учебни заведения.
"Положението не е толкова драматично, защото в централния бюджет винаги има инструмент, който се намесва при кризисни ситуации. Така че ще се оправим тази година", категоричен е Игнатов.
"Труд" информира, че съветът на ректорите на висшите училища единодушно гласува готовност за протести. Генералната репетиция ще бъде на 1 ноември, Деня на будителите.
Датата на масовия протест ще бъде уточнена по-късно. Преди това ректорите и на федерацията на преподавателите към КНСБ искат да видят дали изискванията им за повече пари и най-вече за ясни политики ще се изпълнят.
Настояването е образованието да отиде на 2-ро или 3-то място в таблицата на приоритетите, а не на 9-о.
Акцент в ежедневниците е новината, че Българският лекарски съюз (БЛС) се подготвя за протестни действия.
На заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество Цветан Райчинов, председател на БЛС, демонстративното скъса споразумението, което беше подписано между правителството и съюза.
Този акт, означава, че БЛС се отказва от договореностите си с кабинета, защото той "няма намерение да спази нито една точка" от тях, допълва по темата "Труд".
Изданието подчертава, че според Райчонов единствената цел на споразумението е била да се спрат протестните действия на лекарите.
"Труд" пише, че скандалите около имотите на вътрешния министър Цветан Цветанов продължават с пълна сила.
"Вицепремиерът Цветанов има вътрешен човек в НАП и това може да попречи на проверката за имотите му." Тази поредна "бомба" хвърли лидерът на "Ред, законност и справедливост" Яне Янев.
Той отиде в агенцията за приходите и предаде на шефа й Красимир Стефанов документи за имотното състояние на вътрешния министър, пише изданието.
"Труд" припомня, че миналата седмица Яне Янев обяви, че Цветанов се е сдобил за кратко време с няколко апартамента, като е платил за тях с пари от неясен произход.
Министърът възрази, че произходът на всеки един негов лев се знае, а жилищата били купени със заем от банка, със спестявания от заплата и хонорари от консултантски услуги.
Цветанов се огъна при първия по-сериозен тест, е заглавието на коментара в "Сега".
Пред "Труд" Николай Николов, експерт по закона за конфликт на интереси и бивш член на комисията "Кушлев", коментира, че решението на тричленния съдебен състав на Върховния административен съд (ВАС) по казуса "Доган" е точно такова, каквото трябва да бъде.
Защото въпросът за конфликт на интереси бе подменен от политическите вълнения "за" и "против" Доган", а съдът остана верен на принципите на правото.
Надявам се, че така ще стори и 5-членният състав на ВАС, допълва Николов. Още през месец август той прогнозира в "Труд", че хонорарът от 1,4 млн. лв., получен от частно дружество ("Институт строителство и минно дело"), не е достатъчен, за да се приеме, че има конфликт на интереси. Трябва да се докаже, че лидерът на ДПС се е възползвал от властовите си позиции в частен интерес на дружеството, казва Николов.Договорите на Доган крият други интереси, твърди пред "Труд" съдия Марина Михайлова, докладчик по делото "Доган". В отговор на въпрос тя споделя личното си мнение, според което "има конфликт на интереси по три основни показателя.
Първо, в качеството на депутат, което се преплита с качеството му на председател на партията, мандатоносител на предното правителство, г-д Доган е могъл да въздейства както на решенията па правителството, така и на други институции.
Вторият момент е налице ли е облага. Третият и най-важен момент е дали тази облага е получена за изпълнение на конкретна дейност или под прикритието на тази дейност се целени други резултати.
Фактът, че г-н Доган няма специална диплома по хидрология и минно дело говори за това, че още когато са сключени договорите (по хидропроекти, сред които и "Цанков камък"), страните са знаели, че не може лично да ги изпълни."
"Затова за мен като съдия тези договори прикриват някакви други отношения между страните", обобщава Михайлова.
Казусът "Доган" присъства и на страниците на "24 часа". В интервю за изданието Елеонора Николова, експерт в парламента, подкрепя мнението на съдя Мариана Михайлова, че "Доган не е никакъв хидролог и маркетинголог и че това е било известно и на двете договарящи се страни".Пред "Атака" Волен Сидеров, лидер на "Атака", подчертава, че решението на ВАС, че лидерът на ДПС Ахмед Доган не е изпаднал в конфликт на интереси, ще засили недоверието на хората към съдебната система.
Иванка Иванова, директор на правната програма на институт "Отворено общество", твърди в интервю за "Пари", че делото "Доган" е "невъзможно". По думите на Иванова проблемът е, че погрешното искане е внесено в погрешната институция. "ВАС не е органът, който трябва да отсъди да непълната декларация. Това е работа на наказателен съд."
Премиерът Бойко Борисов надценява ролята на синдикатите, отбелязва пред "Стандарт" социологът Васил Тончев, шеф на агенция "Сова Харис".
"Разковничето е в отношенията с бизнеса. Там са хората, които поемат тежестта кризата - и работодатели, и служители. Всички, свързани с частния бизнес, са гръбнакът на икономиката ни. И от тях зависи в голяма степен успешният управленски мандат на ГЕРБ", подчертава Тончев.
"Стандарт" пише под глава, че вдигат налозите за луксозни коли и имоти. "От догодина всеки, който яха над 200 коня под капака, ще доплаща. Допълнителният налог ще бъде между 3,69 лв. и 7,38 лв. за всеки киловат над 149", коментира изданието.
Готови сме с наредбата, която ще реши проблемите на колекционерите, казва министърът на културата Вежди Рашидов за "Новинар". По думите му съвременните автори все по-свободно трябва да могат да творят и произведенията им все по-свободно да могат да се движат по своя път.
"Защото съвременните ни творци са реално на пазара и сами търсят своите галерии и купувачи, без да искат нищо от държавата." Относно противоречието между Закона за бюджета и Закона за филмовата индустрия Рашидов казва:
"Не може бюджетът на министерството на културата да е на минус 40 на сто, не може бюджетът за театрите, за училищата по изкуствата, за музеите и галериите, за археологията, за консервацията и реставрацията да е драстично намален в условията на финансова криза, а единствено за киното този бюджет да е 100 процента. Мисля, че в това отношение има неразбиране на ситуацията от някои среди."
Около 250 имота са "на мушка" на НАП, казва в интервю за "Телеграф", изп. директор на агенцията Красимир Стефанов. В столицата собствеността на почти всички имоти е установена.
След София, Варна, и Бургас предстои да направим още един полет във вътрешността на страната, там където имаме сигнали за подобно струпване на луксозни селища, допълва Стефанов.
"Говоря за Арбанаси и Велико Търново. И накрая, по лично настояване на премиера, за да няма грам спекулации, ще заснемем имотите в Банкя."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!