Масов "лов" на скъпи имоти и коли ще предприемат отново данъчни и общини, съобщава "24 часа". Очаквало се инспектори да обиколят големи градове и вилни селища, за да установяват скъпо имущество и кой е собственикът му.
Причината е свързана с мярка от антикризисната програма, популярна като данък лукс. От финансите имали подозрения, че много нова собственост не е декларирана или е обявена на ниски стойности, въпреки че по закон има глоби.
Дават на частници Централна гара, пише "Дума", като се позовава на информация от Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията. Предвижда се Централната гара в София и гарата в Подуяне да бъдат концесионирани в комплект.
Транспортното ведомство подготвяло концесии и за пристанищата в Бургас, Варна, Русе и Видин, както и пристанищният терминал в Лом, летищата в Пловдив, Горна Оряховица, Стара Загора и Русе. Предвижда се също изграждане на карготерминал на летище София, който да бъде построен от концесионер.
На частници ще бъде даден и карготерминалът на летище Пловдив. От концесионирането на обектите управляващите очакват повече от 1 млрд. лв. приходи в бюджета през следващите години, посочва "Дума".
Падащите приходи са вот на недоверие, извежда "Труд" над интервю с бившия зам.-министър на финансите Любомир Дацов. Според него антикризисна програма е по-скоро на синдикатите, а не бива правителството, с целия този апарат зад гърба си, да не може да формулира стратегия и да няма обща цел. По думите му повечето мерки са свързани със запушване на дупки и закърпване на бюджета.
Проблемът дойде не толкова от икономиката, а от лошото управление на приходната част - с действията си накараха изрядните платци, които бяха в легалния бизнес, да отидат в сивия сектор, коментира Дацов. Според него за бизнеса кризата е щяла да премине много по-бързо, ако не са били "усилията" на това правителство.
По негови изчисления над 30 хил. работни места са загубени само от бездействието на кабинета.
Жертви на Октопода бягат в чужбина, държавата не ги закриля, пише "24 часа". Нов свидетел, който се крил в чужбина от хора на Алексей Петров, се появи по делото "Октопод". Николай Динков разкрил при разпит на 25 февруари, че от страх за живота си е бил принуден да избяга зад граница със семейството си. У нас бил притискан и плашен от хора, близки до Петров.
Динков потърсил помощ в РДВР-Плевен, питал къде да се скрие, а полицай му казал: "Ще проверим случая, но по-добре си оправете отношенията, не си единствен...". Новият свидетел е бивш полицай. Според запознати с показанията му той е контактувал с друг арестуван по "Октопода" - Марчело Джотолов.
Джотолов му казал - "имаш късмет, че Шефът е в настроение и ни дължиш само 75 хил. лв.". Не е ясно дали Динков и Петров са имали неуредени сметки. Уплашеният свидетел получил защита за месец, после му казали, че няма опасност, и го изоставили. Заплахите обаче не секнали - докато се криел в чужбина, Динков бил тормозен по телефона от двама мъже - единият е следствен, а другият още не е разпитван по делото.
Хората да се ваксинират срещу свинския грип, препоръчва акад. Ангел Гълъбов пред "Труд". За разлика от миналата година, по-вероятно е свинският грип да ни посети в по-късните месеци и да съвпадне по време със сезонния, казва експертът. Той е член на правителствената комисия по борбата с болестта, която обсъждаше проблема и е гласувал за вноса на ваксината, заради която Божидар Нанев беше обвинен.
"Не знаехме докога ще продължи епидемията. Освен че бяхме поръчали ваксината, на много места в света вече започваше втората вълна от свински грип. А и тя важи една година", обяснява Гълъбов. По думите му свинският грип е повалил на легло половин милион души у нас, а по oфициални данни починалите са под 50.
Първанов няма власт, но има влияние, пише в анализ за "Капитал" Елена Спиридонова. Въпреки че в Конституцията пише, че президентът има право да сключва международни договори, след съгласуване с правителството, такъв случай няма в годините след демократичните промени. Като цяло "неофициалната" власт на държавния глава в службите, комбинирана с подробно разписаните му права на главнокомандващ създават на президента образ на играч преди всичко в сектора на сигурността.
Ограничените си правомощия в другите сфери той компенсира с текст от Конституцията, който му позволява да назначава държавни служители, ако това за това има съответен закон, пише авторката.
В интервю за "24 часа" пък Стефан Данаилов казва, че ако президентът беше паднал, е щял да го предложи за председател на БСП.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!