"24 часа": Какво следва от визитата на Путин
Източник: Георги Димитров-Бруно, Vesti.bg
0
"24 часа" публикува стенограмите на водените разговори на 13.11.2010 г. между руския и българския премиери и техните делегации. Администрацията на президента публикува стенограмата от разговорите на президента Георги Първанов с президента Владимир Путин, проведени на 18 януари 2008 г.

В своя анализ "Какво следва, след като се видяха Путин и Борисов", вестникът отразява оценките на участници в преговорите и на представители на различни политически партии за постигнатите договорености на срещата "Путин-Борисов", за отражението й върху енергийната стратегия и политика на страната ни.

Премиерът Борисов е сигурен, че цената на газа ще продължава да пада, Иван Костов, лидер на ДСБ, се притеснява от тревожното отстъпление на ГЕРБ в резултат на нарастващия руски натиск за изграждане на АЕЦ "Белене" и газопровода "Южен поток".

Петър Димитров, депутат от БСП, смята, че българското правителство е било неподготвено за преговорите с руския премиер, защото не познавало основните параметри по "Южен поток" и най-вече приходите от него.

Мартин Димитров, лидер на СДС, е сигурен, че България е капитулирала пред Русия, а Надежда Нейнски, евродепутат от СДС, е убедена, че договорът по "Южен поток" е необезпечен.

Министър Трайчо Трайков пък е категоричен - 6,3 млрд. за "Белене" не са изгодна цена за България.

В интервюто си за "24 часа" министър-председателят подчертава позитивите от подписаните споразумения:

"От "Южен поток" ще печелим по 2 млрд. на година. Спорът за "Белене" в ескалацията на разходите - искаме да не надхвърля 400 млн. евро, там има скрит разход от 2 млрд. евро.

Решения от такъв мащаб не се вземат в пианобар. Не виждам причина да успокоявам Костов, да не би и Меркел, и Обама да са изпаднали под руско влияние?", зададе риторично въпрос премиерът.

Нов вид бизнес се появи в кризата и натрупването на все повече неразплатени дългове. Става въпрос за продажбата на задължения на физически лица.

Досега сделките, познати като цесии, се сключвали основно за дълговете на компании. Увеличаването на неплатените сметки за телефон, ток, вода, парно и непогасените заеми обаче карали кредиторите да търсят купувачи на задължения.

Първата голяма подобна сделка е сключена през миналия месец, пише "24 часа". Става въпрос за десетки хиляди дългове, натрупани от клиенти на GLOBUL. Те са били продадени на българската фирма "Ес Джи груп".

Компанията се занимава със събиране на вземания. От "Виваком" обясниха, че също работят с фирми за събиране на вземания и не изключват възможността да прибегнат до продажбата на дългове.

Христо Илиев, председател на Сдружението на фамилния бизнес в България, пред "24 часа" заявява, че бизнесът ще върви, ако има адекватна грижа за образованието на децата.

На икономическите си страници изданието съобщава за приетия план на Германо-българската индустриално-търговска камара, съставен от 101 точки.

Този план предлага промени в законовата уредба, идеи за решения в икономиката, които да гарантират гъвкаво преодоляване на кризата, измерващо се с позитив от 6,6 млрд. евро. Кабинетът приема тези идеи.

"Дума" представя предложението за приемането на изцяло нов закон за училищното образование и разработването на стратегия за развитието му на общинско ниво, тези искания са от декларацията на участниците в кръгла маса, организирана от БСП в Стара Загора.

Управляващите стопират политиката в сферата на средното образование и изобщо нямат стратегия за развитието му, е заключението на социалистите.

"Дума" установява - кризата "удари" раждаемостта. 5075 по-малко са новородените, но ГЕРБ очаква 10-процентен ръст.

Тази статистиката потвърждава прогнозата на вестника, че нарастването на раждаемостта може да продължи най-много до пролетта. Намалението й ще е за сметка на второто дете.

"Монитор" представя проектите на експертите от МОМН, които слагат край на масовото наизустяване. То ще остане в историята след въвеждането на есето като нов стандарт за учене със закона за училищното образование.

В момента от просветното министерство подготвят финалните щрихи на документа, който ще бъде представен през декември месец.

"Една от промените е, че ще започнем да наблягаме на есетата още от 5 клас", обясни просветният министър Сергей Игнатов. Така свободният формат ще влезе официално сред инструментите за оценяване на знанията при учениците.

В момента интерпретативните съчинения върху определен автор и произведение масово се използват в контролните. Така наречената "тема" е и най-трудната задача в матурата по български език.

Идеята е конкретният литературен проблем да отстъпи място на по-обща формулировка, която да позволи повече творчество и да елиминира възможността за наизустяване.

"В момента есето съществува като опция за матурата, но масово нямаме подготовка за страната, за да преминем направо към тази форма", подчерта Игнатов.

Сините на тайни преговори с НДСВ за местните избори, съобщава "Атака". Потайната среща е била миналата седмица в Търново.

Присъствали са и представители на осем т. нар. десни и центристки партии, които са се договорили да си подадат ръце за бъдеща коалиция.

В енергийното поле е разположен коментарът на "Атака": 230 хил. души в София се подписаха и протестираха срещу високите цени на ЕРП-тата, топлофикациите и ВиК дружествата, които непрозрачно определят високи цени на своите услуги.

Растежът се върна, но кризата остана, констатира "Пари".

Новината за края на рецесията остава засенчена от спадащото потребление - 7% - и намаляващите инвестиции. Неприятният извод е, че кризата в страната ни се проточва.

Божурище ще става център за високи технологии, оповестява вестникът. Първият високотехнологичен парк у нас ще привлича компании, работещи в пет направления: информационни технологии, науки за живота, нанотехнологии, енергетика, роботика и механика.

Пред "Класа" Божидар Данев, председател на БСК, заявява:

Тежките регулации продължават да са сериозна спънка пред бизнеса. Срещу 50 млн. евро Естония изгради електронно правителство, у нас харчим 350 млн. лв. в стари технологии.

Управляващите имат едно голямо задължение към бизнеса, защото все още не е въведено електронното правителство. Няма и обществен контрол върху действията на правителството.

От 2003 г. до сега няма публичен регистър, който да обобщава всички регистрационни, разрешителни, лицензионни режими. Общините си въвеждат множество незаконни режими и всъщност там е големият проблем.

По никакъв начин не е изключена и столицата. Защо например са различни цените на правата на строеж в София? Според закона цената на съответните разрешителни е равна на административните разходи.

Как така в пъти са различни тези разходи в отделните райони? Драмата е, че размерът на таксите се определя не според закона, а според нуждата на общинския бюджет.

"Стандарт" анализира: Партия под прикритие.

АБВ или ще разцепи БСП, или ще стане на трески. Има такава картина от Рене Магрит. Нарисувана е лула, но картината се казва "Това не е лула".

В изкуството шизофренията е прекрасна и търсена. В политиката тя си е обикновена. Президентът Георги Първанов прави партия и я нарича "не-партия".

Гражданско сдружение, което обича хората. Занимава се с проблемите им. Здравеопазване, вътрешен ред, образование. Нали има власт, за да решава тези проблеми?

А за какво е гражданската организация, ако не стане партия?! БСП е партия.

Станишев казва: Партията е една. Но лидерите се очертават двама. Политическото лицемерие, с което оцеляваше досега БСП, днес прилича на изкривена представа за настоящето.

В България има паралелна власт - прокурорска, твърди Йордан Лечков, кмет на Сливен, пред "Труд".

"Замисляли ли сте се - каква власт имат прокурорите и каква отговорност носят?! Власт - огромна, отговорност - никаква. Тези хора просто вилнеят из градовете безконтролно. Вижте колко от "големите престъпници", "мафиоти" и т. н. излязоха на свобода. И най-важното - колко и какъв капацитет имат прокурорите?" - в модела на "гатанката" поставя въпросите си г-н Лечков.

Като продължение на думите на кмета на Сливен е материалът на "Сега": Съдебната власт плаща все повече обезщетения за вреди. Прокуратурата е осъдена на 2,4 млн. лева за незаконни обвинения и водене на дела извън разумния срок.

Това показва справка, поискана от изданието от Висшия съдебен съвет.

Анализът на "Сега" представя нестандартна теза: "Европа е на път да повтори историческата си грешка от ХIV-ХV в. и да остави България и Румъния извън крепостните си стени, за да се оправят сами с Турция. За разлика от тях Гърция този път е в безопасност, защото като член на Шенгенската зона може да викне всички държави (включително и България) да й пазят националната граница, която се смята за обща външна граница на ЕС.

България е наказана, ЕС подплашен от Турция. Ако Шенгенската зона се ограничи до Австрия, Европа ще събира сили за колективна отбрана край Виена, прогнозира изданието.

Коментари 0
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Наруши ли Русия договора със САЩ за стратегическите оръжия</p>

Каква е разликата между хиперзвукова ракета и междуконтинентална балистична ракета?

Свят Преди 20 минути

Хиперзвуковите ракети и междуконтиненталните балистични ракети са предназначени за различни цели и работят с различни механизми

Майка призна, че е убила 7-годишния си син

Майка призна, че е убила 7-годишния си син

Свят Преди 54 минути

„Това беше трагичен инцидент, при който полицаи разследваха смъртта на малко дете от ръцете на майка му“, съобщи главен инспектор Уилямс

<p>Кремъл: Ракетата беше предупреждение към Запада</p>

Кремъл: Хиперзвуковата ракета беше предупреждение към Запада

Свят Преди 2 часа

Русия "ясно демонстрира" как ще изглежда отговорът ѝ

Снимката е илюстративна

Мъжът, инсценирал смъртта си, изпрати 24-секундно видео

Свят Преди 2 часа

24-секундното видео, което Боргуордт е изпратил на властите, е заснето в стил селфи и го показва в апартамент с бели стени

Главчев за Шенген: Нещата вървят по план

Главчев за Шенген: Нещата вървят по план

България Преди 3 часа

Финалното решение ще бъде взето декември, добави премиерът

МВнР с позиция за трите заповеди за арест, издадени от МНС

МВнР с позиция за трите заповеди за арест, издадени от МНС

България Преди 3 часа

"България подкрепя независимостта, интегритета и безпристрастността на МНС в отговорната му мисия да разследва най-тежките престъпления по международното право"

<p>Режат ръце, изтръгват нокти, изгарят хората живи</p>

Журналист разкри тактиката на Вагнер за дезинформация в Африка

Свят Преди 3 часа

"За мен е важно да споделя тази история, за да може да се въздаде справедливост"

„Нанесох много вреди“: Дензъл Уошингтън разказа за злоупотребата си с наркотици и алкохол

„Нанесох много вреди“: Дензъл Уошингтън разказа за злоупотребата си с наркотици и алкохол

Любопитно Преди 3 часа

69-годишният носител на „Оскар“ е трезвен от почти 10 години

<p>Истинската история на Пепеляшка</p>

Истинската история на Пепеляшка

Любопитно Преди 3 часа

Коя е всъщност Пепеляшка и колко мрачна би могла да бъде тази приказка

Радев: Не мисля, че се задава конституционна криза

Радев: Не мисля, че се задава конституционна криза

България Преди 4 часа

Държавният главата посочи обаче, че не вижда как ще функционира правителството по този начин

Асен Василев: ПП не се моли на никого

Асен Василев: ПП не се моли на никого

България Преди 4 часа

Затова ще подкрепим най-възрастния за председател на Народното събрание, посочи той

<p>Отрова за мишки ли е убила&nbsp;Сталин?</p>

Неразгаданите загадки на Студената война

Свят Преди 4 часа

Бил ли е отровен Йосиф Сталин и какво се знае за мистериозното потъване на подводницата К-129

<p>Индия се смалява в полза на Китай</p>

Ще изчезне ли Индия под Китай?

Свят Преди 4 часа

Индийската тектонична плоча се движи с около пет сантиметра за една година в посока към Евразийската, и още по-точно - приплъзва се под Китай

Валерий Залужни

Украинският генерал Валерий Залужни: Третата световна война вече започна

Свят Преди 5 часа

„Украйна вече не е изправена само срещу Русия“, каза генералът

Подозрителен пакет е открит до посолството на САЩ в Лондон

Подозрителен пакет е открит до посолството на САЩ в Лондон

Свят Преди 5 часа

Районът е отцепен и се води разследване