От месеци активно се възстановявали и работели старите канали и стоките пак потекли без документи.
Според финансовия министър в митниците годишно се губят около 1 милиард лв. Симеон Дянков е дал 10 дни, за да бъде свързана информационната система между Националната агенция за приходи и митниците.
"Ако това не стане, някой ще изхвърчи", предупреди вицепремиерът.
Сигнал от 9 страници, озаглавен
"Схема за корупция в агенция "Митници", РМД - София, ГД "Криминална полиция",
е изпратен на главния прокурор Борис Велчев и Държавната агенция "Национална сигурност", научи "24 часа".
След получаване на сигнала е разпоредена проверка на ДАНС, съобщиха от Върховната касационна прокуратура.
Вчера "24 часа" попита българското ФБР за резултатите от тази проверка, но оттам ни обясниха, че най-рано днес може да се каже какво е движението на материалите за митниците.Според осведомени в ДАНС готвели месец преди изборите да освободят и евентуално арестуват един от заместниците на Христо Кулишев, но по неясни причини операцията тя не е била осъществена. В момента, в който БСП загуби изборите, митниците останаха без шеф, след като
Кулишев помоли да си ходи поради болест.
Според един от най-информираните източници в ДАНС нароченият за отстраняване е бил Красимир Николов. Друг заместник на Кулишев, около когото се вдигна шум, е митичният Румен Цайса, който нашумя след изявленията на говорителя на Българска легия "Антимафия" Петър Якимов.
За материала, стигнал до депутатите, потвърди шефът на антикорупционната комисия в парламента Яне Янев. Той обясни, че ще извика цялото ръководство на митнците. Според Янев в сигнала има данни за човек от висшите етажи там, който според него търгувал с влияние чрез мрежа от структури. Депутатът предостави на "24 часа" схеми, приложени в сигнала за събиране на рекет от внос на акцизни и неакцизни рискови стоки.
Авторите на материала твърдят, че в България съществува пирамидална структура за събиране на пари от вносители и от митнически служители на по-ниско ниво, която сериозно застрашава финансовата и икономическата сигурност на страната.
Твърди се, че
в агенция "Митници" има организирана престъпна група
за изнудване и рекет на фирми, занимаващи се с търговия с акцизни стоки, която била копие на подобна, рекетирала вносителите на китайско и турско карго.
Според авторите на върха на пирамидата бил Николов. Той организирал не само система за събиране на рекет от вносителите, но и разпореждал да им се извършват нескончаеми проверки.
На фирмите се обяснявало, че за да свършат проверките, трябва да не обмитяват според правилата. Парите трябвало да отидат за изборите.
"24 часа" потърси Красимир Николов, който в неофициален разговор обясни, че знае откъде идва атаката, но отказа коментар.
Наши източници споделят, че
ситуацията в митниците е изключително изнервена,
тъй като всички очакват бързи смени по високите и средните етажи на властта.
Според сигнала, който е в парламента и при главния прокурор, групата за рекет над търговците на акцизни стоки работела в тясно взаимодействие с двама служители от Главна дирекция "Криминална полиция" - Вангел и Кирил Гавазки. В материала се посочва, че двамата полицаи били "ударната група" на групировката. (Оказа се, че единият е арестуван по друг случай в началото на май).
"Човекът, който се занимава с "оперативната работа" - коя фирма да се удари и от коя какъв рекет да се вземе, се казва Иван Манев, бивш експерт към НАП и настоящ началник на отдел "Оперативен контрол" в дирекция "Оперативен митнически активен контрол" (ОМАК) в агенция "Митници", пише в сигнала. Там се добавя, че Манев изготвя "графици" за предварително "удряне" на фирми, като ги подава на двамата от Криминална полиция.
Те проверяват посочените складове, но не съставяли протоколи.
Вместо това фирми били задължени да се обадят на Манев, за да не им бъдат конфискувани стоката и фалшивите бандероли.
Това ставало срещу заплащане първо на една сума, а после на ежемесечни "вноски". Те гарантирали, че ще бъдат предупреждавани за бъдещи проверки. Част от парите, събрани от фирмите, се отделяли за началника на ОМАК Весо Петров, който ги преразпределял към Красимир Николов.
Твърди се още, че контрабандистите на цигари плащат на две места - на митничари и на полицаи и данъчни.
Във втората описана схема за корупция в митниците при вноса на неакцизни стоки се цитира името на съпругата на Красимир Николов Теодора.
Посочени са примери на внос на чорапи от Китай, с предотвратяване написването на акт за митническо нарушение за над 500 хил.броя.
В сигнала е описано от кои митнически бюра в София - Суходол, Кремиковци, Аерогара София и зеленчукова борса Слатина, се събират ежемесечно пари от вносители и спедитори.
Парите прибират митничари, които пък ги разпределят нагоре по веригата
до Цветан Нешев, зам.- шеф на РМД-София. Сумите се разпределяли 70% за Нешев и 30% за митничарите.
В сигнала още са описани тарифите на камион за измами с турски стоки и зеленчуци, внос от Македония. Както и за китайските стоки.
В него се визира и шефът на Аеорогара София Павел Манченко, който според авторите, получавал заплата от спедитори.
Митниците отказват коментар
От агенция "Митници" отказаха коментар на сигнала, който визира корупционни схеми там.
Всички опити на "24 часа" да получи отговор на въпросите относно описаните схеми от посочените в материала длъжностни лица от агенцията удариха на камък.Потърсени за коментар някои от посочените висши началници от агенция "Митници" като участници в корупционни схеми също не пожелаха да говорят.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!