За последните четири години Ахмед Доган е бил на работа едва 15 дни. Лидерът на ДПС е рекордьор по отсъствия за целия мандат на 40-ото народно събрание.
Той бягал от заседания 543 пъти и е глобен с 43 743 лв, съобщава вестник "24 часа".
Общо 4986 "неизвинени отсъствия" имат депутатите от предишния парламент и за това са им удържани 406 809 лв.
На челни места в класацията са и много представители на "Атака", които имаха партийно решение да не ходят в парламента, защото е изчерпал функциите си, и рядко се вясваха през последните шест месеца от мандата, пише изданието.
Със 119 отсъствия е левият Добромир Гущеров. Той е спрял да ходи на работа в последната една година от мандата, когато се оттегли от ръководството на БСП и заяви несъгласието си с провежданата от кабинета политика.
"Осъзнах безсмислието, липсата на полемика. Няма смисъл - и 200 души да са в зала, предварително като са взети решенията, другото е механично натискане на копчетата", обясни Гущеров.
Нагледен пример за интерпарламентарна активност дават парламентаристите от 40-ото народно събрание. Те са изхарчили 3 459 853 лв. за командировки по света през мандата.
Рекордьор във воаяжите в чужбина е шефът на външната комисия Соломон Паси. Той е имал 76 командировки на почти всички континенти.
Бил е в Северна и Южна Корея, Куба, Казахстан, Монголия, Тайланд, САЩ, Русия, Азербайджан и в повечето от европейските държави.
Командировките на царския депутат са стрували на парламента над 128 хиляди лева.
Соломон Паси е и сред рекордьорите по извънградско пътуване със служебна кола. Навъртял в близо 170 хил. км със зачисленото му БМВ.
Общо 15 млн. километра са изминали със служебните лимузини народните представители за миналия мандат на парламента, изчислява "24 часа"
В сметките не влизат разходите за возенето на председателя на 40-ото НС Георги Пирински и седмината му заместници, които се поемат от НСО.
Близо 5 млн. лева са изхарчили депутатите, за да се срещат с избирателите си: 4,4 млн. лв. е платило Народното събрание за командировките на избраниците до районите им, а малко над 300 хил. лв. са били разходите за квартирни.
За четирите години депутатите са навъртели от служебните телефони разговори за над 2,2 млн. лв.