Според челото на "Дневник" държавата или не знае кой купува "Булгартабак", или не смее да каже. Ден след като Агенцията за приватизация одобри продажбата на 80% от компанията на "БТ Инвест", бъдещият собственик остава неясен. Официално повтаряният отговор продължава да е, че покупката ще стане с капитали на руската банка ВТБ. Кой е нейният клиент обаче е тайна, въпреки че в руските медии финансовата институция заяви, че работи за такъв. Дали АП е питала за него, каква информация е получила, ако е разбрала кой е, проверила ли го е - не е публично известно.
Зад "руския" купувач на "Булгартабак" стои част от тройната коалиция и предишното правителство, твърди "24 часа" под глава. Истинските собственици на цигарения холдинг ще са Корпоративна търговска банка, депутатът от ДПС Делян Пеевски и "Винпром Пещера". Консултанти по сделката са бившият финансов министър от НДСВ Милен Велчев и тогавашният му заместник Красимир Катев.
Според "Класа" "Булгартабак" е национален шампион по опити за приватизация. Тринайсета поредна година държавното предприятие стои в очакване на своя нов собственик, подчертава авторът Стела Ненкова. По думите й всяко правителство, дръзнало да обяви приватизация, се застрахова с аргумента, че тя е закъсняла и преди няколко години би било постигната по-добра цена, по-качествени инвеститори и повече гаранции и за работниците, и за тютюнопроизводителите.
Твърдението за закъснението е универсално, защото е вярно, категорична е Ненкова. То обаче не решава проблема, по-скоро го задълбочава, защото, колкото повече се протака продажбата, толкова повече сделката се обезценява, а кандидат-купувачите оредяват, твърди авторът.
Златните кюлчета свършиха, констатира под глава "Стандарт", позовавайки се на информация от водещи финансови институции. Само за месец българите изкупиха резервите на банките и борсите. "Останали са само малките кюлчета от 1 до 10 г. Оборотът от злато през август е с шест пъти по-висок, а приходите скочиха седем пъти в сравнение с миналата година", казва шефката на дирекция "Злато и нумизматика" в Първа инвестиционна банка Валентина Григорова.
Сделките в борсата са скочили повече от два пъти само за месец. Набавянето на нови количества е изключително трудно, защото рафинериите не смогват да преработят достатъчно бързо търсените количества злато. Нова доставка от рафинерията в Швейцария се очаква най-рано в края на октомври.
Софийският университет обяви четвърто класиране, защото след почти цяла година прием на студенти остава с 629 свободни места. И то в престижни специалности като икономика, философия, българска филология, география, математика и т. н., съобщава под глава "Труд".
Причината за липсата на достатъчно кандидати са демографският срив и месата за прием, които са повече от необходимото. Това е така, тъй като държавните университети получават субсидия на база брой приети студенти. Проблем е и големият поток от младежи, които учат в чужбина.
"Труд" помества интервю с бившия премиер Симеон Сакскобургготски, който коментира предстоящия вот. Той заявява, че премиерът Бойко Борисов е човек, който е способен на много работа и има инстинкт.
Според "24 часа" е твърде вероятно министърът на културата Вежди Рашидов да бъде кандидат на ГЕРБ за вицепрезидент. Пред вестника Рашидов отговаря: "В политическата рулетка винаги попадат определени имена. Кандидатурата на един човек независимо кой е в крайна сметка е личен избор, разбира се при условие че има кой да я предлага. Лидерът Бойко Борисов и ГЕРБ са тези, които могат да вземат своите решения и те да бъдат оповестявани. Лично аз съм приел да бъда в екипа на Бойко Борисов не за друго, а заради мисията, която имам - да направя 4 български музея, реформа в сценичните изкуства, която никой в последните 20 г. не е пожелал да направи, да вдигна международния авторитет на българската култура."
Рашидов има би подкрепил за поста президент премиера Бойко Борисов или министър Росен Плевнелиев.
Предизборният цирк се пренесе на терена на мобилните комуникации, коментира под глава "Сега". Комисията за регулиране на съобщенията обяви, че от Нова година сваля двойно тарифите, по които се свързват помежду си мобилните оператори - т.нар. цени за терминиране. Шефът на КРС Веселин Божков подчерта, че намалението не би било възможно без подкрепата на правителството, и благодари горещо лично на премиера Бойко Борисов, пише изданието. Новата минимална заплата, която от 1 септември с решение на правителството скочи от 240 на 270 лв., ще натовари с допълнителни харчове и без това опразнените общински бюджети, прогнозира "Сега".
"Днес бедните плащат данъци, богатите - не", е заглавието над интервю в "Дума" с вицепрезидента на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов. По думите му повишената минимална работна заплата не може да компенсира новия скок в цените. Според експерта нищо няма да се промени с увеличаването на заплатата. "Ще има някаква разлика между това, което се води, и това, което ще бъде отчетено, т.е. това, което ще му се дава под масата. Това, до което ще доведе увеличената минимална заплата, ще бъде нещо, което мен ме смущава - увеличената потребителска такса при посещение при лекар", казва Манолов.
За предстоящото увеличение на таксата за преглед при личните лекари алармира "Монитор". Джипито вече ще ни взема по 2,70 лв. По закон такса преглед е 1% от минималната заплата. За ден престой в болница по принцип плащаме по 2 % от размера й, което означава, че вече лечението ще ни излиза по 5,40 лв. на ден. Тридесетте лева, с които скача минималната работна заплата, на практика ще вдигнат доходите с още 24 лв., пресмята всекидневникът.
В интервю за "Труд" Кристалина Георгиева, еврокомисар по хуманитарните въпроси, коментира нестабилната обстановка в Либия. По думите й в момента там има сериозен хуманитарен проблем, но не и катастрофа. "Днес най-сериозният хуманитарен проблем е прекъснатото водоснабдяване на 1,2-милионния Триполи и други крайбрежни градове. Другият проблем е медицинското обслужване. Много болници бяха затворени. Нямаше медикаменти, дори хирургически инструменти. Сега почти всички болници са отворени. Почти навсякъде снабдяването за ежедневни нужди е решено, но има голям недостиг на персонал. Най-вече на медицински сестри", пояснява Георгиева.
Според еврокомисаря много от работещите българи в Либия, които са напуснали страната по време на кризата, скоро ще започнат да се връщат.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!