Темата на "24 часа" стряска със заглавие: "Българинът се самоубива млад, всеки трети успява". Според Националния център за обществено здраве възрастовата група между 18 и 39 г. категорично води класацията. През миналата година на живота си са посегнали 3153 души, а от 796 са успели.
Категорична е тенденцията към увеличение в сравнение с предходните 2 г. България заема осмо място в световната суицидна класация, със среден ръст на инцидентите. С най-високо ниво се оказва Литва.
"Здравната каса намали цените на 3 лекарства от общо 1784", се посочва във водещото заглавие на "Сега". Широко рекламираният от управляващите механизъм за постигане на по-ниски цени на медикаментите се провали с трясък.
Производителите на едва 3 от общо 1784-те медикамента, които се плащат напълно или частично от НЗОК, се отзоваха на поканата за предоставяне на отстъпки. Възможността касата да договаря отстъпки от производителите на лекарства беше сочена от ГЕРБ като основния начин да се намалят цените на медикаментите.
В интервю за "Монитор" хирургът Тома Пожарлиев опровергава твърдението, че българското здравеопазване се срива.
"Вземаме например хирургията - ние развихме безкръвните методи, така наречената лапароскопска хирургия. Направихме първите лапароскопски операции у нас и обучихме толкова лекари. Сега в много болници се оперира по този метод, който е последна дума на техниката за цял свят", аргументира се Пожарлиев.
Смъртността е намаляла пет пъти. Анализът сочи, че за период от 40 години десетократно се е подобрило и лечението, и резултатите.
Значи няма никакво влошаване на здравната система през последните години, заявява Пожарлиев.
Данъчната несигурност е най-голямата вътрешна заплаха за икономиката, предупреждава експертът Георги Прохаски, пише "Сега". Вчера Центърът за икономическо развитие представи поредния си месечен анализ, според който след лошото първо полугодие България все пак може да отбележи и над 1 процент ръст на брутния вътрешен продукт за 2012 г.
2013 г. ще е първата година след началото на кризата, в която няма да има допълнително свиване на работни места, прогнозира в своя анализ за "24 часа" Лъчезар Богданов от Индъстри уоч.
"Но едно е да няма увеличение, друго е бърз ръст на заетостта. За него са нужни доста повече инвестиции, както частни, така и по линия на банките.
По наши сметки при икономически растеж около 2% броят на работните места остава без промяна, под 2 пада, а над 2 започват да се появяват нови работни места", разяснява експертът.
Мениджър на годината е банкерът Левон Хампарцумян, съобщава "Стандарт".
Пред изданието той заявява: "Успехът не се произвежда с декрети, а с предприемчивост. Въпросът е да създадем общество, в което полезните качества да бъдат толерирани позитивно, да бъдат насърчавани."
Хампарцумян е категоричен, че данък лихва върху депозитите няма да се отрази на банките, защото в случая те са просто администратори, които ще събират едни пари в полза на държавата.
Измамник номер едно на България е бил арестуван преди няколко дни в столицата, анонсира на първа страница "Телеграф".
41-годишният Николай Ванков Гицов успял да завлече стотици хора, като ги причаквал пред клонове на банки. Облечен като служител, престъпникът обяснявал на хората, че е станала грешка и са дадени фалшиви или белязани пари.
Така той ги примамвал в съседен вход с двоен изход. Принуждавал клиента да му даде парите на ръка, за да може да възстанови сумата, след което духвал, пише вестникът на вътрешна страница.
Топлинни счетоводители примамват клиенти с атрактивни цени за нови топломери, в които обаче не са включени всички тарифи по подмяна на уредите, алармира на първа страница "Монитор".Някои компании обявяват цена на топломера, но после искат допълнителни суми за програмиране на уреда или за демонтаж на стария.
Други пък дори вземали пари и за инкасо - когато клиентът предпочете да плати топломера в момента на монтажа, а не в офиса на топлинния счетоводител. Така уред с атрактивна цена от 29 лв. понякога реално излиза 35 и дори 40 лв.
Пет месеца след зловещия трус в Перник 49 семейства са без покрив над главите си, информира на първа страница "Стандарт". За 42 от тях общината е намерила ведомствени жилища.
Но ремонтът им тепърва предстои. За други 7 фамилии обаче решение няма. Те ще бъдат настанени в градския изтрезвител. Той не работи от 1 март 2010 г. В сградата има само легла и санитарни помещения, които са в окаяно състояние.
Трябват ни 150 000 лева от държавата за най-спешните ремонти, обяви кметицата Росица Янакиева. Парите са преведени, контрираха от кабинета.
"Ловим всеядни чиновници", е заглавието над интервю в "Труд" с Филип Златанов, председател на Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси.
"Всеки ден получаваме по 3-4 сигнала от граждани, институции и инспекторати. Имаме по 40-50 сигнала на месец, близо 400 за тази година. Това означава, че хората започват да разбират смисъла на нашия закон", смята Златанов.
По думите му комисията разследва не само "дребни риби", но и кметове, депутати и двама министри. Докато се проверяват сигналите за тези лица, няма да се обявяват и техните имена, подчертава още председателят на комисията.
"Нямам претенции да бъда обединител на десницата. Казвам само, че обединението трябва да се случи. А кой ще го оглави, зависи от хората", заявява в интервю за "24 часа" Надежда Нейнска, евродепутат от Синята коалиция.
Пред "Преса" ексминистърът Евгени Чачев споделя: "Мисля, че Синята коалиция ще просъществува. Независимо дали с трите главни букви на СДС или без тях. След избирането на Кабаиванов за лидер трите букви изгубиха значение. Най-важното е синият избирател да се върна на Орлов мост. Заедно с децата, които преди 22 г. бяха там върху раменете им."
"Практиката у нас показва, че една ефективна предизборна кампания би трябвало да трае около осем месеца. Ние сме на границата на този хоризонт. Осем месеца е, ако става дума за добре организирана кампания, която развива една и съща програма. В момента нямаме подобна ситуация." Това анализира в интервю за "Новинар" социологът Антоний Гълъбов.
По думите му в момента се водят "крайпътни престрелки", правят се дебати, които имат за цел по-скоро да привлекат медийното внимание и да направят разпознаваеми определени говорители по дадени теми.
В отговор на друг въпрос Гълъбов споделя, че не вярва референдумът за АЕЦ "Белене" да докара тълпи до урните.
Учениците ще ходят в клас с два бележника. Това предвижда новият просветен закон за училищното образование, отбелязва "Монитор". Допълнителният документ ще се нарича "бележник за кореспонденция" и в него родителите ще могат да питат и да получават отговори от учителите за оценката или поведението на децата си. Целта на нововъведението е да се засили обратната връзка между родители и учители.
Във внесените промени в Закона за културното наследство има шокиращи неща, коментира пред "Сега" археологът Станислав Станилов.
"Първо - възможността археологическите обекти, които се проучват по инфраструктурата, да се отдават по Закона за обществените поръчки (ЗОП), тоест дават се на търг. Какво ще произлезе от това? Предварително трябва да се каже, че това е незаконно, защото според ЗОП, който е синхронизиран с цялото европейско законодателство, науката не може да се отдава на търг", посочва Станаилов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!