Как да се осветят всички имоти в България - на бедни и богати? Този въпрос е пак актуален след акция "Хеликоптер" на данъчните в София, пише "24 часа".
За първи път през 1998 г. българите са описвали подробно в декларации от 25 страници какво имат. Картата на градовете и курортите се е променила драстично след строителния бум през 2006 г., което налага нов опис.
За да не се харчат излишни средства, данъчните обмислят акцията да се осъществи като се свържат информационните системи на общините с тези на приходната агенция.
Така ще е и по-икономично, и по-бързо за гражданите, казва шефът на НАП Красимир Стефанов.
Пълен хаос при избора на нови доценти и професори настана, след като официално бе обявено становището на Конституционния съд по въпроса, информира "Труд".
Магистратите обявиха за противоконституционни текстовете за: процедурата по избор на преподавателите; публикуването на текстове по защита на научните им трудове на български и английски език; забраната един учен да работи на два основни трудови договора; начина на избор на научното жури; липсата на възможност недоволните учени да се жалват в съда.
Двойно увеличение на гарантираните от държавата депозити в банките прие правителството. Вместо досегашните 100 000 лв., защитата при фалит на банка става 196 000 лв. от началото на 2011 г.
С тази поправка в закона за гарантиране на влоговете се изпълнява директива на ЕС. Според нея защитени от банков фалит трябва да са депозити до 100 000 евро. Тази сума е еднаква за всички страни членки, за да се избегне прехвърляне на депозити от една държава в друга, обясниха от Министерския съвет.
Възможността клиент да се откаже от получения кредит в 14-дневен срок създава известна несигурност за банките, но не би следвало да повишава риска, а оттам и лихвите по кредита, смята Момчил Андреев, главен изпълнителен директор на Райфайзенбанк.
Във вторник зам.-шефът на асоциацията на банките Асен Ягодин прогнозира, че тази опция в закона за потребителския кредит ще го оскъпи. Според Андреев обаче едва ли много клиенти ще започнат да връщат изтеглени вече заеми.
Близо месец след първия търг за активите на "Кремиковци", на който кандидати не се явиха, синдикът Цветан Банков обяви дата за повторно наддаване - 5 ноември, съобщава "Труд".
За продан е обявена производствената площадка на фалиралия комбинат заедно с прилежащите активи - десетки халета, складове, машини и съоръжения. По размер теренът на дружеството е по-голям от град като Севлиево.
Става дума за 7755 декара, които се намират на една ръка разстояние от центъра на столицата, без дългове и тежести. Сега те се продават с 20% по-евтино, отколкото на 13 септември.
На 5 ноември състезанието ще тръгне от 452 414 008, а стъпката за наддаване е 5 000 000. Всеки от участниците ще трябва да внесе задатък от 10% от стартовата цена, или сумата от 45,2 млн. лева.
Даването на добива на инертни материали единствено в ръцете на общините, засега е осуетено, пише "Пари".
Край на бизнеса с вторични суровини. Пунктовете за изкупуване на хартия, метал и стъкло ще бъдат забранени, заяви зам.-министърът на околната среда и водите Евдокия Манева за "24 часа".
В страната има 2030 площадки за събиране на черни и цветни метали, а лицензираните фирми са 1035. Ще се премахнат и безсрочните лицензии за търговия с метали.
Да се очаква ли есенно раздвижване в енергетиката, пита в свой анализ за "Труд" Валентин Стоянов, старши съветник в Комисията по икономическа политика в парламента.
Трябва да бъде приета една нова енергийна стратегия. Предстоят много важни решения за бъдещето на пет топлоцентрали, които са част от групата на Христо Ковачки. Ще има интересно развитие по газовите проекти и всичко това ще рефлектира върху всеки един български гражданин, прави обобщение г-н Стоянов.
Блокът става като нов, Европа дава половината пари, отразява политиката на енергийна ефективност на ЕС "24 часа".
Средствата се отпускат не само за изолация, но и за градинките около сградата. Собствениците сами ще избират строители. 45 млн. евро от еврофондовете ще се реализират в проекти за обновяване на жилищния фонд на българите.
Путинизмът е заплаха за демокрацията, казва за "Труд" Адам Михник, бивш дисидент и главен редактор на полския в. "Газета виборча".
"Феноменът на путинизма, т.е. на популисткия авторитаризъм, който цели да превърне демократичните институции във фасада на държавата, се проявява във всички посткомунистически страни и е сериозна заплаха за демокрацията.
А слушайки песимистичните оценки за ЕС, трябва да кажа, че съм много ентусиазиран за него. Дълбоко съм убеден, че това е най-добрата идея на европейците през последните векове" категорично заявява Михник.
Влаковете са сигурни, возете се спокойно, убедено твърди министърът на транспорта Александър Цветков пред "Телеграф".
Полярна е оценката на "Новинар": "ВG влакчетата - влакчета на ужасите".
ЕС е разтревожен, че разливът на отровна тиня в Унгария може да се превърне в екокатастрофа за България и другите страни по течението на река Дунав, обяви в Брюксел говорителят на ЕС Джо Хенън, пише "24 часа".
Българският екоминистър Нона Караджова увери, че непрекъснато се вземат проби от реката и няма опасност от отравяне в българския участък на Дунав. Еврокомисар Кристалина Георгиева обяви, че замърсяването в Унгария е овладяно.
България е съкровищница на изобретателни идеи за източване на държавни средства, отразява "Труд" статия на АФП.
Експлоатация на бедни и неграмотни хора за данъчни измами, телефонен рекет, сръчно изпипани схеми за кражби с полицейско участие и кражби с неоценим риск за живота на стотици хора. Находчивостта на българите в това отношение е безгранична, коментира Франс прес в кореспонденция от София.
Брюксел пита как и за какво ще плащаме на Световната банка. До месец правителството трябва да провери управлението на финансирани от ЕС проекти на Световната банка и други международни финансови институции, а всеки ще може да провери в интернет в България какви пари от кохезионната политика на ЕС са получили общините, за какви проекти са отишли и кои са подизпълнителите, каза министър Томислав Дончев.
"Сега" представя този проблем под заглавие: Брюксел недоволства от договорки между България и Световната банка.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!