"24 часа" на първа страница информира, че агнешкото от заразената с шап Бургаска област ще се продава с кръгъл вместо елипсовиден печат и номер на кланицата, който започва с цифрите 02.
Ще се правят и кръвни проби на 10% от животните, за да се гарантира, че болно агне няма да се появи в магазините, съобщи Йордан Войнов, шеф на агенцията по храните.
Месото от Бургаско може да се продава само в областта. Вече са засечени първи опити то да бъде изнесено и в останалата част на България. Дори и да ядете заразено с шап агнешко, не е опасно, успокои д-р Войнов."Труд" прави свой акцент съобщението, че икономичните крушки са канцерогенни. Всички икономични елкрушки, които се предлагат на пазара, са опасни. Те съдържат и отделят фенол и други вредни съставки, които са крайно опасни за здравето и могат да причинят злокачествени заболявания.
Германски експерти са изследвали новите икономични крушки и е доказано, че при включването си те отделят коктейл от отровни изпарения, предимно канцерогенния фенол.
Ежедневникът коментира, че Българският лекарски съюз (БЛС) не може да фиксира минимална цена от 24 лв. за платен преглед, както гласува на събора си в неделя. "Решението на БЛС е безумие!", заявява Теодора Захариева, ръководител на "Български пациентски форум".
А д-р Стойчо Кацаров от Центъра за защита правата в здравеопазването обяви, че решението е без всякаква стойност. "Никой не задължава пациентите да отиват на частен преглед. Има си ред по здравна каса", коментира д-р Цветан Райчинов, шеф на БЛС.
И добави, че като се качи човек в такси от Руски паметник до "Шератон", му вземат 5 лв. Не можело разходите на лекаря да са по-малко от тези на шофьора.
В интервю за "Стандарт" д-р Светозар Сардовски, специалист по вътрешни болести, предупреждава: "Бягайте от доктор за 5 лв. За толкова ще ви претупа и няма да си плати данъците. В Гърция най-евтиният преглед е 30 евро, а в ЕС - 50. Защо за цигари и прически винаги има средства, а за здраве - не?! Колеги плащат чужди осигуровки, за да си вземат парите по касата."
"Хората не ядат асфалт, но без него нищо няма да ядат", убеден е министърът на регионалното развитие и благоустройството Росен Плевнелиев, цитиран от "24 часа".
"Пътувам из страната и се вбесявам от дупките. Възможно е в някои участъци "Хемус" да стане скоростен път. За "Струма" е важно да я построим до края на 2015г. Няма да правим нови области, даваме възможност на регионите да определят сами приоритетите си."
Борис Велчев, главен прокурор, казва за "Труд": "Уморих се от съдебни реформи. Не бих си позволил да отрека усилията на всички правителства и парламенти в последните двадесет години да направят такова законодателство, което да гарантира ефективност и справедливост в работата на съдебната власт. Същевременно като че ли общата оценка на резултатите от реформата не е положителна".
Пред "Монитор" Валентин Николов, зам.-председател на ПГ на ГЕРБ, заявява: "Слагаме край на спекулата със "зелените" мощности. Интересите на крайния потребител ще бъдат защитени. За тока от слънчевите централи очаквам намалението на цената да е с над 20%, може дори 30%.
Намаление ще има и за вятърните централи, макар и не с такъв голям процент. Индикативната цел на България е да постигне дял от 16% на производството на зелена енергия в крайното потребление. За целта трябва да се присъединят около 2000 мвт мощности.
"Дневник" информира, че София скоро няма да има завод за преработка на отпадъците, а сметището в Суходол е на изчерпване. Новият кмет и следващото правителство могат да се окажат заплашени от поредната боклучена криза.
Към основната причина за забавянето на строителството на завода, депото за отпадъци към него и инсталацията за компостиране - е липсата на решение от Европейската комисия за финансирането на системата.
Появи се и нов проблем - този с обществените поръчки за строежа на отделните елементи.
За "24 часа" Емил Хърсев, доктор по икономика, анализира: "Къде е изненадата за цените на храните?"
Чухме предупреждения от Световната банка как цените на храните заплашват света с нова криза. Какво може да се каже по този въпрос? Има колеги с професорски титли, които аз наричам дърдорковци - например Пол Кругман и Нуриел Рубини, "пророка на кризата", които поне шест пъти в последните години предричаха двойното потапяне. Някои икономисти просто са като българските чалга изпълнители - продават това, което се продава най-лесно.
А най-лесно се продават страхове. Когато говориш за криза 10 години поред, все някога тя ще настъпи и ще ти викат пророкът на кризата.
За изданието Асен Ягодин, председател на УС на Българската банка за развитие, споделя, че малките фирми ще теглят по-лесно кредити от държавната банка, а депозитите още са изгодни. Успех ще е, ако лихвите на заемите останат на сегашните нива.
"В Родопите: 7 часа турски, 5 часа български", пише "Труд". Има училища в районите на Кърджали, Разград и Гоце Делчев, в които се говори само на турски език и масово той се учи като майчин език.
От образователното министерство смятат, че темата е деликатна, но признават, че изучаването на майчин език е регламентирано в просветния закон, но броят на часовете му реално зависи от политическата конюнктура.
Просветното министерство още се колебае за началото на учебната година, информира "Сега". Съдържанието в учебниците няма да се променя до 2013. Има предложения първият звънец да бие на 1 или на 7 септември.
За да влезе в сила подобна промяна, трябва да се внесат поправки в Закона за народната просвета, но те едва ли ще станат факт до началото на следващата учебна година.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!