С поред публикация в "Капитал дейли" проектът за Национална здравна стратегия 2014 - 2020 не предвижда здравна реформа през следващите поне три години и в него е посочено, че средствата за здраве не само няма да се увеличат, но и ще намаляват – от 4.88% до 4.68% и 4.85% от брутния вътрешен продукт (БВП). Това вчера е станало ясно на общественото обсъждане с екипа на здравното министерство, касата, съсловни и пациентски организации. Това ниво е най-ниското в ЕС, където средно вложените средства в здравеопазване са около 8% от БВП.
Няма детайлна стратегия и за премахване на корупционните и нерегламентираните доплащания за лечение. Според пациентските организации в момента българинът доплаща 49% от необходимите средства за медицинска помощ, което от своя страна е най-високото ниво в ЕС. Ясно е, че правителството на Орешарски ще затваря болници, само още не казва кои.
37-ият по богатство в света - мексиканецът Рикардо Салинас, бе на българското море и акостира яхтата си "Ацтека" край Каварна, пише днес в. "24 часа". Състоянието на Салинас се изчислява от сп. "Форбс" на 9,9 милиарда долара и той е четвъртият по богатство в Мексико. В началото на август е гостувал на рекламния бос Красимир Гергов, играл е голф край Каварна и е общувал с български бизнесмени и политици, отишли специално до морето да го видят.
"Стандарт" осведомява, че колкото и малко пари да получават българите, те предпочитат да ги харчат в чужбина. Над 130 млн. лв. загуби икономиката ни за последните два месеца, защото били похарчени за почивки и пазаруване предимно в Гърция, Германия, Италия и Франция, платени с банкови карти Visa. Харченето ни в чужбина отбелязва скок с 23% спрямо същия период на миналата година. И ако доскоро пътуванията и пазарът навън бяха патент само за средната класа, то сега това е масова практика. Едно плащане в търговските обекти навън е за средно 53,2 евро. По-доброто обслужване и качествените стоки са причините за щурма на българи по чуждите курорти и пазари.
"Труд" информира, че от началото на 2013 г. до края на първото полугодие в страната не е стартирал нито един строеж на нова офис сграда. Според консултантската компания “Солерс” през същия период в страната са издадени 64 разрешителни за строеж на такива сгради с обща площ 40 758 квадратни метра. Това е спад с 15,79% в сравнение със същия период на миналата година. В София според анализа се наблюдава съвсем лек спад в незаетите офис площи - от 28-30% в края на 2012 г. на 27,02% в края на първото полугодие на т.г.
Но в периферията на столичния град, където всъщност са разположени повечето съвременни офис сгради, незаетите площи са повече - 23%. Според анализа през цялото първо полугодие се наблюдава тенденция на изнасяне на фирми от центъра на града към бизнес сгради в периферията.
Според "Стандарт" инвеститорите ще получават всички разрешителни за строеж и становища от местното ВиК и енергото при изграждане на нови сгради на едно място - в общината. Това ще стане възможно, ако бъде приета идеята на вицепремиера Даниела Бобева, която е една от общо 24-те мерки за облекчаване на бизнеса. Идеята е чрез въвеждането на комплексна услуга общината и държавата да подпомагат инвеститорите.
В "Капитал дейли" Петър Ангелов, изпълнителен директор на "Стандард профил България", разсазва за изграждането на нов завод за автомобилни уплътнения в Стара Загора.
"Капитал дейли" коментира, че Би Ти Ви се е разделила с водещите на най-гледаното сутрешно телевизионно предаване Анна Цолова и Виктор Николаев, които отиват Нова телевизия. Още когато водещите бяха свалени от ефир с аргумента, че излизат в лятна ваканция през август, в останалите медии и в социалните мрежи се появиха редица интерпретации защо се случва това и то беше наречено "уволнение по политически причини". Съмненията бяха предизвикани от факта, че в 13-годишната история на канала сутрешният блок на Би Ти Ви никога не е спирал и не е излизал във ваканция. На сайта на телевиизията дори имаше обявена рекламна тарифа за излъчване в блока "Тази сутрин" през август.
"Новинар" цитира кмета на София Йорданка Фандъкова според която над 700 деца са записани в групите за 5-годишни в училищата в София, но все още има 178 свободни места. В 17 училища в столицата групите работят с целодневен режим на обучение, в 13 училища са с полудневен, както и 2 - със смесен режим на обучение. „Това по нищо не се различава от детските градини. Те учат по същата програма, гледат се по същата програма. Преподавателите са специалисти по предучилищна подготовка. Така че всичко, което се предлага в детските градини, го имат и групите в училищата”, допълва Фандъкова.
Тя информира нсъщо, че близо 26 000 родители са подали молби за отпускане на еднократна помощ за осигуряването на всичко необходимо за първолаци. Средствата са в размер на 250 лв. и се отпускат на домакинства, при които доходът на член от семейство не надхвърля 350 лв. Заявленията ще могат да се подават до края на септември.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!