Според челото на "Монитор" 15 южни страни са се превърнали в истински рай за българските бандити. Според справки на българските разследващи Египет, Мароко, Колумбия и други от години приютяват бегълците от закона у нас.
По данни на правосъдното министерство с 14 от тези страни България няма сключени договори за правна помощ или екстрадиране на престъпници. Контракт има подписан само с ЮАР.
Само за миналата година са издадени 280 европейски заповеди за арест на нашенци зад граница. От началото на годината броят на екстрадираните български бандити, които са избягали в чужбина се е увеличил и в момента те са 117.
"Тази година здравеопазването е по-добро от миналата година, под това се подписвам с двете си ръце", казва в интервю за "24 часа" министърът на здравеопазването Стефан Константинов.
През последните две седмици два случая на усложнения след коронарография повишиха напрежението между пациенти и лекари. Константинов коментира: "Като всяка медицинска дейност и тук има странични ефекти, до които може да се стигне независимо колко е добър изпълнителят. Вече има пациенти с инфаркт, които отказват да им се направи коронарография. За това ми съобщи познат кардиолог.
Това е ефектът, когато нещата се генерализират от един случай, без да се намери персонална отговорност. Всяка операция крие риск. Може да се умре и от апандисит или цезарово сечение и статистиките го доказват. Не само в България, но и в чужбина. При нас въпросът е доколко процедурата е показана. Хипократовата клетва започва с "Не вреди". Лекарят винаги трябва да си направи сметка дали ще помогне със своите действия. Ако вероятността да навреди е по-голяма от тази да помогне, просто не трябва да го прави".
Птичи грип отново хвръкна към нас, алармира на първа страница "Телеграф". ООН предупреди, че България е сред страните, застрашени от епидемия. В момента в Китай и Виетнам са разпространява щам на вируса H5N1. Освен нас в опасност са Румъния и Израел.
След като намаляваше в продължение на две години, администрацията започна отново да расте, констатира под глава "Сега". За първи път от края на 2008 г. НСИ отчита сериозно увеличение на заетите в държавното управление. В рамките на 3 месеца - от април до юни, чиновниците са се увеличили с 1642 и това не може да се обясни със сезонната заетост, която влияе сериозно върху други сектори.
Данните показват още, че в държавното управление през второто тримесечие на 2011 г. растат както заетите, така и свободните позиции. От числата не става ясно на какво се дължи това увеличение.
"Дума" цитира изследване на първа страница, според което съвременният българин е типичен представител на евроазийските популации, но при него влиянието на източни популации е по-изразено, отколкото при останалите славяни. Генетично сме съставени от три елемента - базисен и много древен /вероятно траки/, с по-късни наслоения - от славяни и прабългари. Генна връзка с турците българите нямат, въпреки 5-вековното "присъствие" на последните на наша територия.
"Политици крадат имена предизборно", е водещото заглавие за "Труд". ОИК в Плевен пусна за местния вот коалиция, "кръстена" на дългогодишния кмет на града Найден Зеленогорски. Въпреки че той не е давал съгласие да се използва името му, а сам ще е кандидат за четвърти мандат.
В последния ден за регистрация в ОИК от Българскапартия "Либерали" и ОТБ - "Български лейбъристи" подали документи за коалиция "За Зеленогорски". Ще обжалвам решението, отсече градоначалникът, които единствен в страната носи тази фамилия. ОИК-Варна осуети опита на лидера на "Евророма" Цветелин Кънчев да регистрира "Синя коалиция", крадейки името от СДС и ДСБ, които се явяват заедно на местния вот в морската столица, посочва всекидневникът.
"Дневник" публикува проучване, според което за кметското място в Бургас ще се борят най-много претенденти. След като в началото на август ЦИК регистрира 73 партии /с 15 по-малко в сравнение с 2007 г./, сега по регионите се наблюдава увеличение на желаещите формации да издигнат кандидати за местния вот.
В София са регистрирани 37 формации и инициативни комитети за кметските избори, докато преди 4 години броят им е бил 30. В същото време за общинските са заявили участие 44 партии, обединения и комитети, докато през 2007 г. са били 51. В Бургас в изборите за общински съветници ще участват общо 47 партии, коалиции и инициативни комитети - със 7 по-малко спрямо 2007 г. Кандидати за кмет обаче ще издигнат 22 партии и коалиции - двойно повече отпреди 4 години.
Специална схема, по която ще гласуват избирателите в смесените секции за българи и роми, огласи кметът на Кюстендил Петър Паунов, пише "Сега". В десетте секции, разположени в местните професионални гимназии по лека промишленост и селско стопанство, ще бъде въведен пропускателен режим.
Във всяка от тях ще бъдат допускани наведнъж само по десет души, на които ще бъдат раздавани талони с номер. Хората ще вземат тези талони, на които ще бъдат изписани номерата на съответните секции, отиват, гласуват и се връщат обратно. След това талоните ще се дават на следващите десет гласоподаватели. Целта е да се предотвратят провокации.
Според повечето актуални социологически проучвания ГЕРБ се стабилизира, доверието към управлението се покачва, а дистанцията с БСП расте. В интервю за "Труд" социологът Юрий Асланов пояснява, че това се дължи най-вече на традиционното повишаване на оптимизма през летния сезон, което винаги е в полза на управляващите.
Друга причина е, че ГЕРБ се активизира в големите градове - София, Варна, Бургас и прочие, където кметските управи са доминирани от тази партия. "Откриват се големи обекти, създава се впечатление, че нещо се прави", категоричен е Асланов.
Премиерът Бойко Борисов е вероятната кандидатура на ГЕРБ за президент, твърди политологът Татяна Буруджиева в интервю за "Новинар". По думите й президентските избори на първи тур ще бъдат решени в голяма степен от твърдите избиратели на партиите и съответно това ще са кандидатите на ГЕРБ и на БСП въпреки неяснотата около кандидатурата на управляващите. Тези двама претенденти ще имат най-голяма подкрепа сред избирателите, прогнозира Буруджиева.
"Занимавам се с нов тип политика - без политизиране и политиканстване", заявява в интервю за "Дневник" Росен Плевнелиев, министър на регионалното развитие.
"За да се постига прогрес, трябва да има точни цели, ясни измерими критерии на прогреса и да може обикновените хора в тази държава да видят, че нещо се случва", споделя Плевнилиев и подчертава: "Не си говорим общи приказки по телевизиите, в парламента, не политизираме и не политиканстваме. Работим много здраво. Каквото и да правя оттук нататък, ще правя това, което и да момента съм правил - да съм полезен на държавата, обществото и икономиката. В тези много тежки времена на криза, която не си е отишла, всички трябва да работим много здраво. Политиците, които по-скоро разпределяха и харчеха, са в миналото. Необходими са нов вид политици, които създават и по-скоро инвестират, а не харчат."
Според челото на "Дневник" туризмът изпраща по-добър летен сезон. Двуцифрен е ръстът на туристите по морските курорти, но по-слабо увеличение на приходите. Това показват предварителните данни и очаквания на бранша в края на активния сезон. През тази година за пръв път руските туристи изпреварват като брой германските, а курортите по Южното Черноморие са посрещнали групи от държави, в които България не е особено популярна.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!