К лючовата дума е „замразяване“ т.е. не „прекратяване“ на преговорите, коментира в предаването „Офанзива“ по NOVA NEWS Милен Матеев, номиниран за министър на правосъдието в проектокабинета „Денков“. Той направи уговорката, че това е първа реакция от негова страна, предаде БТА.
По-рано днес на пресконференция в централата на ГЕРБ
Мария Габриел обяви, че замразяват преговорите с „Продължаваме промяната – Демократична България“ за съвместно управление.
Единственото само, което не разбрах, е при какви условия тези преговори ще бъдат подновени
и какви всъщност са аргументите за това замразяване, посочи Матеев. Защото всъщност това, което чух, беше много общо казано и нищо конкретно като аргументи, уточни той.
Съвсем нормално тази пресконференция беше насочена основно към симпатизантите на ГЕРБ, смята той.
На въпрос дали има възможност ПП-ДБ да излъчат Мария Габриел като човека, който ще получи втория мандат, отговори, че това е нещо ново, като предложение, но във всички случи то пак би минало през Национален съвет, за да бъде прието или отхвърлено.
Попитан дали записът от Националния съвет на ПП е автентичен,
посочи – „да, мисля, че записът е автентичен. И хубавото е, че е предоставен целият запис, а не тези четири минути извадени реплики от контекста, които ни предложи на пресконференцията Радостин Василев“.
Според Матеев няма нищо юридически укоримо в това,
което се е говорило на Националния съвет, по-скоро можело да се търси юридическа отговорност за начина, по който е извършен и разпространен записът.
На въпрос дали е имало предварително съгласуване с чужди дипломатически мисии у нас на имената
на бъдещи ръководители на спецслужбите обясни: Не мисля, че тази тема беше обсъдена на Националния съвет, това беше просто една реплика, с която се отговори на въпроса, че ще предстои смяна на ръководилите на тези служби и съвсем нормално е тя да бъде съгласувана с партньорските служби.
Изрично беше казано, че персоналните предложения ще са на ПП,
подчерта Матеев. И добави, че те не са обсъждани, а всичко е на базата на това, че по време на управлението на кабинета „Петков“ са се индикирали проблеми с докладите, които постъпват от службите, с това, че те са били в „някакъв непълен вид и анализите на службите не са на достатъчно високо ниво“. Оттам, по думите му, се налагала и промяна в ефективността на работата им, а, за да се случи това, се изисква подписът на президента, съответно и той прави назначенията. Така че единственото, което е коментирано, е, че наистина трябва да има промяна в работата на службите и те да бъдат по-ефективни, обобщи Матеев.
Да има МВР, което да следи по никакъв начин да няма купуване гласове,
така той обясни репликата от записа, че ще правят местните избори с тяхно МВР. Става въпрос за това, че манипулациите на изборите бяха доста по-малко, когато министър на вътрешните работи беше Бойко Рашков, отбеляза политикът.
За смяна на директори на агенции заяви, че е емоционална реплика.
Той я аргументира с това, че през 2021 г. ПП са получили упреци от голяма част от хората, че не са сменили никоя от ръководните длъжности в администрацията. Всички тези смени трябва да стават законно, никой не си е помислил, че ще има някакви незаконни уволнения, подчерта представителят на „Продължаваме промяната“.
За партньорство с ГЕРБ и репликата, че това правителство ще съществува,
докато Бойко Борисов „се страхува от Гешев“, разясни, че това е една от репликите, която анализирала причините, поради които Борисов, съответно ГЕРБ, биха подкрепили кабинет на втората политическа сила. Това е само догадка, не мисля, че е основната причина, посочи Матеев. Самият той е попитал дали това правителство ще пази Борисов от Гешев и е получил ясен отговор, че няма да се случи.
За „ала-бала“, каза, че се свързва с изказването на Кирил Петков във връзка с първите избори,
в които ПП са участвали. Но подчерта, че не е извършено нещо, което обикновено се свързва с „ала-бала“. Ясно е, че тогава президентът даде възможност на Петков и Асен Василев да са министри в служебен кабинет и от там те да получат медийна популярност, посочи Милен Матеев.
Той е потвърдил, след заседанието на Националния съвет,
че е съгласен да бъде номиниран за министър на правосъдието, но уточни, че след последните събития, не е сигурно дали ще има правителство.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!