П равната комисия разгледа на второ четене законопроекта за промени на Изборния кодекс, внесен от "Има такъв народ" /ИТН/, и предложенията, направени между двете четения.
Комисията прие да има изцяло машинно гласуване на избори в страната и чужбина. Това ще важи за секциите, в които има над 300 регистрирани избиратели, но не и при гласуване с подвижна избирателна кутия, в избирателни секции в лечебни заведения, в домове за стари хора и други специализирани институции за предоставяне на социални услуги, в избирателни секции на плавателни съдове под българско знаме и в избирателни секции извън страната.
От ДПС предложиха общият принцип да бъде, че гласуването ще става с машина, но да има възможност за изрично изявление на избирателя да гласува с хартия. То беше подкрепено от ГЕРБ, като останалите парламентарни групи се въздържаха.
Веселин Тодоров от "Сиела Норма" отбеляза, че за юли те могат да доставят още 1500 машини за гласуване, а за избори през октомври - "колкото са необходими". Той добави още, че фирмата има опит и няма логистични проблеми, които да й попречат да се доставят машини в чужбина. Александър Андреев от ЦИК обясни, че комисията няма административен капацитет и възможност да осигури самостоятелно всички логистични въпроси за машинното гласуване в страната и в чужбина.
Депутатите приеха още да има и видеонаблюдение по време на изборния процес, при спазването на изискванията за защита на личните данни. Подкрепено беше и предложението да няма ограничение на секциите за гласуване в чужбина, но те ще се образуват при наличие на не по-малко от 40 избиратели. Също така, и да се създаде 32-ри МИР извън страната с 13 мандата, но след провеждане на национално преброяване. По данни на "Има такъв народ", българите в чужбина са около 1,5 млн., но институциите са отказали да дадат точна информация за броя им.
Прието беше предложението на ИТН за ЦИК - членовете й да се намалят на 15 и държавният глава да назначава с указ състава на комисията. Той ще трябва да определи също така процедура и да проведе публични консултации, по предложение на парламентарно представените партии. Партиите ще трябва да се мотивират писмено защо предлагат съответните членове на ЦИК. Ако законопроектът бъде приет в пленарната зала, президентът Радев ще трябва до две седмици да назначи новия състав на ЦИК.
Според Дани Каназирева от ГЕРБ, така НС поставя в конфликт на интереси държавния глава Румен Радев, който обяви, че ще се кандидатира отново на предстоящите президентски избори.
Правната комисия прие още да се проведе експериментално дистанционно електронно гласуване на предстоящите президентски избори.
Народните представители не приеха на второ четене да има пощенско гласуване за избирателите в чужбина, както и предложението на "Има такъв народ" пропорционалната система за избори на народни представители да се прилага до провеждането на първите редовни избори за НС след влизането в сила на закона.
"ИТН" иска гласуване по пощата за следващите избори
"Когато се въвежда нов тип гласуване, би следвало да се проведат поне два експеримента на последователни избори, и едва тогава да бъде въведено реално".
Това становище на Обществения съвет към ЦИК изложи пред БНР Росица Матева, председател на съвета. Тя припомни, че такава е била процедурата и при въвеждането на машинното гласуване.
Матева подчерта, че нов начин на гласуване трябва да се въвежда постепенно, за да може да бъде запознат избирателят. А по време на експериментите ще могат да бъдат отстранени всички възникнали проблеми.
"И Венецианската комисия, и ОССЕ препоръчват драстични промени в изборните правила да се въвеждат поне една година преди избори", посочи тя.
Липсата на регистър на избирателите Росица Матева определи като проблем пред провеждането на избори:
"Листите се изготвят по постоянен адрес. В чужбина не знаем колко български граждани живеят и какви са адресите им. Нашето предложение беше там, където се предвиди гласуване по пощата в чужбина, самите избиратели да заявяват в дипломатическите и консулски представителства в съответната държава, че искат да гласуват по пощата и в това заявление посочат адреса, на който се намират, за да им бъдат изпратени бюлетината и идентификационен лист към нея, за да може да се индивидуализира избирателят, който я е подал. След като гласува, избирателят да върне по пощата бюлетината в дипломатическото и консулско представителство в съответната държава, като отчитането на резултата да стане от специално назначена избирателна комисия".
Матева отново акцентира, че това гласуване трябва да бъде експериментално проведено, защото има държави, в които избори са били касирани заради пощенски вот.
Радев съобщи кога ще връчи мандата на "Има такъв народ"
Ще има ли нови правила на следващите избори
ГЕРБ дава решение на НС на Конституционния съд
Депутатите приеха на първо четене законопроекта на "ИТН" за Изборния кодекс
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!