„Всеки един сигнал се проверява, в това мога да ви уверя”, заяви пред NOVA министърът на вътрешните работи Младен Маринов, коментирайки скандала с апартаментите на политици. „Главният прокурор може да провери всеки”, подчерта Маринов.
Той оправда това, че проверките срещу министри и висши държавни чиновници са започнали едва след публикации в медиите, с факта, че „Законът за противодействие на корупцията е от една година. Хиляди на брой са декларациите”.
„При всеки сигнал се извършва проверка, това, което излиза в медиите е сигнал”, посочи Маринов.
„Към момента мога да кажа, че ние работим много добре с новата агенция. Те нямат полицейски правомощия, което означава, че трябва да имаме много добра координация. Вследствие има много реални случаи, които стават обществено достояние”, подчерта вътрешният министър.
Той отчете, че през 2018 г. за корупция са привлечени като обвиняеми 37 български граждани. Сред тях има кметове, служители в местните администрации, държавни служители. Маринов даде пример с операциите срещу злоупотребите с ТЕЛК и поясни, че Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобито имущество както и прокуратурата имат правомощията да разследват министри.
„На вчерашния съвет запознах президента и присъстващите с това, което правим за борба с корупцията, а то не е малко. 182 сигнала са получени при нас. Знаете, МВР има компетентност по противодействие на корупцията в органите на държавна власт – както в държавната администрация, така и в местната власт”, добави Маринов.
„Винаги, когато има такива операции, има и сили, които противодействат и те имат възможности”, каза вътрешният министър.
Попитан дали би съдействал да се влезе на проверка в жилището на председателя на КПКОНПИ Пламен Георгиев, Маринов заяви: „Ако поискат от нас съдействие, ние ще съдействаме на всеки компетентен държавен орган”.
Вътрешният министър добави, че това, как председателят на комисията може да има собствен асансьор в жилището си, ще получи ясен отговор, след като завърши проверката.
Относно предложенията за нов закон за противодействие на корупцията, Маринов заяви: „КСНС е съвещателен орган при президента. Аз като министър на вътрешните работи не мога да отнемам правомощия на Народното събрание, тъй като законите се приемат там. Моето лично мнение е, че ако един закон е работил успешно една година, то това не означава че е лош. Не е добра практика първо да се сменят законите. Знаете в старите демокрации има закони, които работят по 100-150 години. Ако има нужда – може да се направи поправка. Не е добра практика при всеки проблем да пристъпваме към промяна на закона, защото хората се объркват”.
Самият Маринов посочи, че неговото собствено жилище е от 2012 г. и цялото му имущество е декларирано.
Вътрешният министър коментира и думите на Цветан Цветанов: „Не се чувствам наказан, защото няма кой да ме накаже”. Според Маринов, „от действията на държавата е видимо, че винаги има кой да наказва”.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!