„Явно обвиняемият е Европейската комисия”, така вътрешният министър Младен Маринов коментира пред NOVA критиките към решението да бъде свален мониторингът върху България и тя да бъде извадена от Механизма за сътрудничество и проверка, а Румъния да бъде оставена в него.
„За съжаление българите така действаме, когато не се случва това, което ние искаме, обвиняваме всеки”, заяви Маринов.
„Мисля, че това наистина е един успех, който е свързан с дългогодишен труд на правителствата и усилия, така че ние да отговорим на всички европейски показатели, за да сме пълноправна държава-членка на ЕС”, подчерта Маринов.
ЕК препоръчва: Пада мониторингът за България, за Румъния - не
„След като Европейската комисия казва, че сме изпълнили всички изисквания и показатели по механизма, на кой трябва да вярваме? Факт е, че Европейската комисия казва: „България изпълни ангажиментите, който механизмът проверяваше”. Факт е, че в Румъния не се развиват така нещата, което също е елемент на обективност”, посочи Маринов.
„Ние сме повече самокритични, отколкото всяка една друга държава в Европейския съюз. Аз съм бил с много колеги на много съвети и виждам как, те, отивайки на европейска сцена, не се самобичуват, а защитават интересите на своята държава. Това го правя и аз. Не разбирам хора, които отиват там и започват да говорят срещу държавата си”, подчерта Маринов.
„В случая това не е решение на вътрешнопартиен орган или на правителството. Това е решение на Европейската комисия. Смятате ли, че държавите членки ще направят компромис със сигурността на цяла Европа и със собствената си сигурност, за да дадат някакъв подарък”, възмути се Маринов, след като евродепутатът от БСП Иво Христов обяви, че решението за отпадане на Механизма за сътрудничество и проверка е предизборен подарък за ГЕРБ.
„Аз мога да ви уверя, че в МВР, дори да няма такъв механизъм, а то няма вече от година и нещо, работата изисква да си адекватен във всяка една ситуация и да защитаваш гласуваното доверие, защото ежедневно работим с партньорски служби”, подчерта Маринов.
Още задържани заради мача с Англия
Той коментира и скандала с проявите на расизъм на мача между националните отбори на България и Англия, както и твърденията, че всичко е било предварително организирано.
„Много лесно, след като се случи събитието, всички са просветени и знаят как да стане, но да говорим с факти. Аз лично, като полицай съм по стадионите от 1991 г. Знам какъв беше редът – като на театър, полицейските разпореждания се изпълняваха незабавно. След това заговорихме, че феновете имат своя територия, че полицията не трябва да се меси. По този начин се даде някаква свобода, което до известна степен подкрепям. Но свобода се дава на хора, които спазват правата на другите хора”, заяви Маринов.
„Не приемам определението, че България е расистка държава и то се прав на база на поведението на 20-30 лица, които не са представителната извадка на българското общество. Не отричам, че има проблеми с футболното хулиганство. Ние бяхме инициатори на промяна на закона”, отчете Маринов и добави, че в случая са установени 27 от хулиганите, като са задържани трима, а на останалите са наложени административни наказания и забрани за посещаване на спортни мероприятия.
„Не можете предварително да ограничите правата, на който и да е било, по подозрение, че ние го знаем и че той е имал някакви прояви. Говорим за демократична държава,” поясни Маринов.
Той подчерта, че МВР настоява за промени в закона, така че билетите за спортни събития да са поименни и да се влиза само при установена самоличност на лицето.
Вътрешният министър добави, че полицията не е задължена дори да участва в охраната на всеки футболен мач, каквато е практиката и в Западна Европа.
„Всички лица, които са били на стадиона с елечета, са били в някакво качество там. Футболните фенове на „Левски” имат и регистрирана охранителна фирма. Така че те също могат да участват с охраната на такива събития”, заяви Маринов.
„Ако разчитаме на контрола на МВР, губим превенцията, защото има закон, който трябва да се спазва”, заяви вътрешният министър и посочи, че не може до всеки гражданин да има полицай.
„Другата реакция е да влезем в сектора и да прекратим мача поради грубо нарушаване на обществения ред”, каза Маринов.
Той посочи още, че задържани в Несебър в акцията срещу купуване на гласове ще бъдат конвоирани до София днес. Сред арестуваните е и кметът на Несебър Николай Димитров.
„Наближавайки датата на изборите, тези сигнали зачестяват”, допълни министърът и обясни, че само в понеделник са проверени 5-6 сигнала. „Схемите са най-различни. Всеки сигнал се докладва в прокуратурата”, посочи Маринов.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!