Преди заседанието на кабинета днес премиерът Марин Райков предложи на министрите да се направи работна среща, която много внимателно да разгледа проекта "Южен поток".
Мисля, че трябва да се направи пореден, много задълбочен анализ на ситуацията около това инвестиционно решение, каза Райков в началото на заседанието на Министерския съвет.
Мисля, че горе-долу сме наясно какви са най-чувствителните моменти около този проект, каза той.
На 7 декември 2012 г. руският президдент Владимир Путин сложи символичното начало на строителството на газопровода "Южен поток", който ще носи газ от Русия към Европа през Черно море.
От страна на българското правителство на церемонията присъства министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова.
На 15 ноември 2012 г. България подписа окончателно инвестиционното решение за строителството на газопровода "Южен поток".
Подписите си под договора сложиха премиерът Бойко Борисов и председателят на Управителния съвет на "Газпром" Алексей Милер.
Левицата критикува договора и попита защо се спира доставката на газ по досегашната мрежа през Украйна, какъв е размерът на загубите за България от транзитни такси и как страната ни ще бъде компенсирана.
От Синята коалиция обявиха, че ще поискат Европейската комисия да се намеси по договора "Южен поток", за да бъдат отстранени нарушения - България щяла да губи по 40 млн. лв. годишно от транзитни такси, а имало нарушени и европейски договори.
От ГЕРБ отговориха, че се интересуват от българските интереси и работят в синхрон с Европейската комисия.
Основните строителни дейности по газопровода ще започнат през 2013 г. след тръжните процедури за изграждането на участъка по дъното на Черно море.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!