М ария Габриел оттегли заявеното от нея изпълнение на проучвателния мандат за формиране на правителство. Това стана с подаването на заявление до председателя на Народното събрание и Парламентарната група на ГЕРБ-СДС.
Документът беше внесен в деловодството на Народното събрание тази сутрин в 9:09 часа.
В него се посочва още, че Габриел няма да участва в парламентарна процедура по избор на министър-председател и няма да предложи структура и състав на Министерски съвет, съобщиха от пресцентъра на ГЕРБ.
В заявлението си Мария Габриел посочва, че
"договореният “ротационен" модел на упражняване на изпълнителната власт в мандата на 49-ото Народно събрание, предполагаше смяна на лицето, упражняващо правомощията на министър-председател, с това на заместник министър-председател и обратно, в предвидима и безспорна процедура. Балансът на политическата отговорност, съобразно обективната коалиционна тежест на субектите, формиращи мнозинството в 49-ото НС, бе споделено разбиране по време на преговорите за приоритетите на съвместно управление и механизма навземане на решения”.
Габриел се оттегля като кандидат за министър-председател (ВИДЕО)
Мария Габриел подчертава още, че
"координираният отказ от и нежелание за участие в кабинета Габриел-Денков на 11 министри от кабинета Денков-Габриел, чрез формулярни/бланкови заявления и липсата на съгласие по време на последвалите преговори, обезсмисля процедурата по избирането на министър-председател и състав на правителство. Така, на практика, развитието на конституционната процедура не може да приключи успешно".
Пеевски: Няма да подкрепим правителство с втория мандат, този парламент е изчерпан
След внасянето на декларацията на Мария Габриел с отказ да бъде премиер, предстои гласуването на това решение в парламента.
При съгласие от народните представители, ще се отключи следващата конституционна процедура, а именно връчване от президента Радев на втори мандат за съставяне на правителство, в случая на втората политическа сила ПП-ДБ. Те ще имат 7 дни да предложат състав на кабинет, начело с техен премиер и да върнат мандата на президента изпълнен или неизпълнен.
Ако вторият мандат бъде върнат от ПП-ДБ неизпълнен,
президентът Радев ще реши на коя парламентарна група да връчи третия мандат. Ако и с третия мандат не може да се състави кабинет, тогава президентът ще издаде указ за насрочване на предсрочни избори.
Припомняме, че първият мандат за съставяне на правителство бе връчен на ГЕРБ-СДС, които в продължение на договорката си с ПП-ДБ за ротационен кабинет, върнаха изпълнен мандата на президента. От ПП-ДБ заявиха, че министрите в този посочен кабинет не са били дали съгласие и си направиха отвод. След едноседмични преговори или по-скоро липса на такива, кандидатът на ГЕРБ-СДС Мария Габриел внесе в деловодството на Народното събрание декларация, с която се отказа да бъде премиер.
Ако се стигне до там президентът да назначава кабинет,
Румен Радев може да избира измежду председателя на Народното събрание, председателя на Сметната палата или заместниците му, управителя и подуправителите на БНБ, омбудсмана или заместниците му.
Настоящият председател на парламента е Росен Желязков от ГЕРБ-СДС.
Настоящият председател на Сметната палата е Димитър Главчев, бивш председател на НС от ГЕРБ-СДС. Заместниците на Главчев са Горица Грънчарова – Кожарева и Тошко Тодоров.
Управителят на БНБ е Димитър Радев, който е в своя втори шестгодишен мандат като гуверньор.
Промените в Конституцията посочват омбудсмана като вариант за Радев. Това е Диана Ковачева, през януари обаче тя беше избрана от Парламентарната асамблея на Съвета на Европа за български съдия в Европейския съд по правата на човека.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!