Б ългария е част от решението на проблема с миграционния натиск и нашето присъединяване към Шенген ще направи контрола над външните граници на ЕС още по-ефикасен, заяви вицепремиерът и външен министър Мария Габриел на съвместна пресконференция с австрийския външен министър Александър Шаленберг във Виена.
Пресконференцията бе излъчена на живо в канала на австрийското външно министерство в YouTube.
Вицепремиерът заяви, че България подкрепя визията на Австрия, че Шенгенското пространство трябва да се адаптира към новите реалности.
Габриел отбеляза, че темата за Шенген е свързана с двустранните отношения между София и Виена от гледна точка на развитието на бизнес връзките и на туризма.
Австрийският министър на външните работи Александър Шаленберг каза, че България се „движи в правилната посока“ за присъединяване в Шенген, но според него има много предизвикателства в Шенгенското пространство, тъй като много от страните връщат обратно граничния си контрол. По думите му България трябва да положи още усилия в охраняването на външните граници на Европейския съюз, а ветото на Австрия не е лично насочено към България или Румъния.
Шаленберг изтъкна, че Австрия е обградена от държави членки или асоциирани държави към Шенгенското пространство и въпреки това продължава да има най-големия дял кандидати за убежище в Европа.
"Австрийците обичат Шенген, но остават с впечатлението, че в момента системата не функционира и не им дава чувството за сигурност, от която се нуждаят", допълни той.
Meждувременно президентът на Австрия Александър Ван дер Белен смята, че решението на правителството на страната му да блокира присъединяването на България и Румъния към Шенгенското пространство е "погрешно".
Той критикува остро и австрийския канцлер Карл Нехамер.
"Когато федералното правителство на Австрия каза "не" на присъединяването на Румъния и България към Шенгенското пространство, аз излязох с публично изявление, в което казах, че не съм съгласен с решението на моето правителство. Не виждах смисъл да блокираме Румъния и България към Шенгенската система. Въпросът е много по-широк, как да контролираме потока от хора, търсещи работа или убежище в 27-те държави от ЕС. Намирам решението на австрийското федерално правителство за грешно, но се надявам, че един ден ще бъде преразгледано. Имах няколко контакта с румънския и с българския президент Румен Радев. И днес считам, че решението не беше правилно", отбеляза австрийският държавен глава.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!