„Воля“ инициира референдум за въвеждането на еврото, за промените в изборното законодателство и за отпадъците.
Това каза лидерът на партията Веселин Марешки по време на брифинг в Народното събрание.
„През последните няколко дни станахме свидетели на огромно количество празно говорене, от което нищо не следва. Слава Богу, че поне не става много по-лошо за българските граждани. Лошото е, че не става и по-добре. В тази среда ние отново като прагматични българи, бизнесмени и политици ще се опитаме да направим нещо, което според нас е много важно за българския народ. Днес обявяваме, че ставаме ние от „Воля – Българските родолюбци“ инициатори на един много важен референдум“, каза Марешки.
Влизаме в еврозоната само със сегашния валутен курс
От „Воля“ обявиха от днес създаването на Инициативен комитет за организиране на допитването.
„Какви са основните теми, които искаме да зададем на българските граждани. Всъщност те ги задават, ние просто ще го формализираме този процес и ще го облечем законово. Първият въпрос, който става все по-важен след последните събития е дали в България да бъде въведено еврото“, обясни Марешки.
„Второ, във връзка със ситуацията в България и начините на провеждане в изборите и промяната в законодателството. Ние ще ви представим само два въпроса и ще искаме българският народ да се изкаже по тях. Това е забрана на неграмотни българи да гласуват. Третото нещо, за което всички говорят е честността на вота. Видеозаснемане на броенето на резултатите от вота, не видеозаснемане на кой гласува, не как гласува“, допълни още Марешки.
Борисов: Цените няма да се повишат, след като влезем в Еврозоната
„Четвъртият въпрос, той също се налага от живота. Това е искат ли българските граждани нашата любима Родина да бъде засипана с боклуци от целия свят“, каза лидерът на Воля.
Референдумът, дори да се случи, обаче едва ли ще бъде уважен, тъй като според договорa от Лисабон за Европейския съюз, България е задължена да приеме еврото. Единствено напускащата Великобритания и Дания са се договорили да не въвеждат единната европейска валута.
Останалите държави от ЕС, които не са членки на еврозоната, са задължени да приемат еврото, като преди това трябва да изпълнят редица условия, гарантиращи неговата стабилност. За тази цел обаче няма установени срокове.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!