П Г на ГЕРБ предлага машинното гласуване да не се провежда на местни и парламентарни избори. Това каза депутатът от ГЕРБ и председател на правната комисия Анна Александрова по време на пресконференция във връзка с предложения за законодателни промени в Изборния кодекс. Промените ще бъдат осъществени в преходните разпоредби на Изборния кодекс - на първо време конкретно за местния вот наесен.
Според действащия Изборен кодекс, на местния вот през есента трябва да има 6000 машини за гласуване, а след това хартиената бюлетина да отиде в историята.
Тези поправки бяха приети през февруари. Пет месеца по-късно, управляващите, заедно с "Воля", предлагат отмяна на текстовете. Очакванията на ГЕРБ са промените да бъдат подкрепени и от ДПС.
Предлага се обаче машинният вот да се запази за президентски избори и избори за Европарламент.
"Ако машинното гласуване остане, рискуваме да провалим местните избори. Местните избори са едни от най-сложните и тежки избори в българското законодателство. Те се провеждат в многомандатни избирателни райони в два тура. На някои места имаме между 3 и 4 вида избори, като прибавим и преференциите за общинските съветници, това са 5 вида избори", уточни Анна Александрова.
"Съгласно доклада на ЦИК, която е независим орган и орган от всички политически избори, ако на местните избори останат така заложени в законодателството 6 000 машини, рискуваме да провалим местните избори, защото сигурността на вота е изключително застрашена, по отношение на сертифицирането, придвижването, зареждането на софтуера отново за втори тур. Този вот е изключително скъп", отбеляза депутатът.
"Анализът на ЦИК сочи, че 27 % са гласували всички имащи право да гласуват с машини на европейските избори през 2019 г., което икономически – 60 лв. струва 1 вот на един избирател с машинно гласуване", добави народният представител на ГЕРБ.
БСП е против отмяната на машинното гласуване
"За е БСП абсолютно неприемливо да се отмени машинното гласуване за местните избори. Призоваваме гражданите да дадем силен отпор“. Това заяви депутатът от БСП Крум Зарков.
"В демократичните държави изборните правила не се пипат, у нас на всеки избори променяме Изборния кодекс. Ние обаче не отговаряме на критериите за демократична правова държава. Управляващите всячески се опитват да опорочат машинното гласуване. Това е пореден епизод от "опраскване на Изборния кодекс". Решението ще бъде подкрепено от ДПС, Министерски съвет ще се покрие с аргумента, че това е работа на НС, а парламентът набързо ще приеме предложението“, прогнозира Зарков.
"Местните избори имат най-много нужда от машинно гласуване, но управляващите искат решенията да се взимат като на конгрес на ГЕРБ". Това каза заместник-председателят на БСП Кирил Добрев.
„Демокрацията не е евтино нещо“, допълва колегата на Зарков – Христо Проданов, според когото при машинно гласуване може да се спести от хартия, от по-малък брой секционни избирателни комисии или по-малко членове. В момента всяка секционна комисия се състои от 9 души, а може да са 5 „Тезата, че машинното гласуване е скъпо, не е вярна и оправдана“, убеден е Проданов.
Какво още коментираха от ГЕРБ
"Машините за гласуване се оказаха скъпоструващи играчки, които не доведоха до по-честни и организирани избори".
Това каза депутатът от ГЕРБ Александър Ненков.
"Силно сме притеснени", поясни той. По думите му изборният ден в столицата е приключил в 9:00 часа сутринта, при положение, че е нямало втори тур и избирателната активност е била ниска.
"Факт, е че на местните избори на всяка една партия ще и бъде трудно да попълни Секционните избирателни комисии", прогнозира Ненков.
Според него машинните са се оказали едни скъпоструващи играчки, скъпоструващ експеримент, който не е довел до по-честни избори и по-лесно организационни избори. "Изключително съм разочарован и от поведението на омбудсмана, който в едно свое изказване каза, че администрацията и членовете на СИК-овете са виновни затова".
Според него управляващите имат задължението да проведат честни и прозрачни избори, затова предприемат действия за премахване на машинното гласуване при местните и парламентарните избори.
От ГЕРБ обявиха още, че имат и уверение и от ДПС за подкрепа при отмяната на машинния вот за местните избори. Управляващите настояват още след гласуването на есен да се отвори широк обществен дебат за промени в Изборния кодекс, който да търси отговор на въпроса има ли въобще необходимост от машинно гласуване.
Коментарът на Манолова
Омбудсманът Мая Манолова реагира на промените в Изборния кодекс, които оповестиха управляващите. Тя не прие аргументите на вносителите от ГЕРБ, подкрепни от ОП и Воля, че машинното гласуване е било малко използвано на европейския вот, че не е намалило недействителните гласове и е оскъпило изборите за ЕП.
"Истинският мотив е, че машините не ядат кебапчета и не взимат по 50 лв.", заяви Манолова пред медиите.
"Не машините - ЦИК оскъпи вота, като нае машини на цената, на която можеше да ги купи. Наемът е 70% от цената на машината. Подозирам, че наемът е 100% от цената на машината", заяви общественият защитник. Мая Манолова обясни как тълкува тя истинската причина за промените в изборните правила преди местния вот наесен.
Машините, според нея, разобличили кражбата на вот. Не било вярно, че машинното гласуване е малко използване, смята Манолова. Тя цитира социологическо изследване, според което 54% от хората казали "да" на машините на вота, а в 650 секции процентът на гласувалите с машини бил над 40 на сто.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!