„Безобразие е да работиш без да ти плащат и детето ти да гладува или да няма пари за учебници. От началото на тази година има 435 жалби. От тях над 30 са колективни”, заяви омбудсманът Мая Манолова в предаването „Здравей, България” по NOVA.
Днес представители на шивачки, миньори и служители в хипермаркет, които не са получавали възнаграждения от месеци, излязоха на протест пред Народното събрание, организиран от Автономният работнически синдикат.
Бизнесът скочи срещу минималните осигурителни прагове
Защо ниските заплати са разрушителни за България
Те ще настояват пред институциите за спешни мерки в защита на работниците - като това неизплащането на заплати да бъде криминализирано.
По думите на Манолова, за да се решат тези проблеми, тя и екипът й са внесли законодателни промени.
„Едно от предложенията е забраната да бъде продадена фирма преди да са изплатени заплатите на служителите”, поясни Манолова.
„Вече се е появила професия „клошар-бизнесмен”, коментира тя практиката фалирали дружества да бъдат прехвърляни на хора, които не притежават собственост и така да става невъзможно изплащането на дължимите пари на служителите.
Манолова даде пример със социално-слаба жена от Монтанско, която е собственик на 22 фирми, с роднини, които се водят собственици на още около 200 фирми.
Второто важно решение според омбудсмана е създаването на работещ механизъм и парите, които се събират във Фонда за гарантиране на вземанията да се дават на работниците на фалиращи предприятия.
„В момента има едни 250 милиона лева, които държавата буквално си ги стиска. Този фонд не си изпълнява функциите си. Ако той работеше нямаше да има такова напрежение”, смята Манолова.
Оценете омбудсманът Мая Манолова , като гласувате по скала до 10
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!