„Това е един път, който беше наложен на България преди повече от 20 години, когато стана последният финансов катаклизъм у нас. Тогава се каза, някой беше решил, че това е пътят: „Елате в България, тук има евтини, висококвалифицирани специалисти. Оттогава тази теза се налага непрекъснато. Само през последните три-четири години се усетихме, че така не може”, коментира в предаването „Здравей, България” по NOVA лидерът на КТ „Подкрепа” Димитър Манолов.
„Когато приказваме за всякакви неща, които не ни се случват на международно ниво, те не ни се случват заради това, че сме бедни - и Шенген, и еврозоната, и всичко, за което се сетите, и даже страната, която е измислила расизма, си позволява да ни изкарва най-големите расисти”, посочи Манолов.
Доходите и икономиката на България, зле ли сме
Той посочи, че сравняването на доходите в отделните държави само по себе си не е релевантно, защото за покупателната способност значение имат не само заплатите, но и данъците, инфлацията, цените на стоките, услугите и имотите.
„Доходите ни със сигурност са най-ниски, но ако отидете да си купите жилище някъде в Западна Европа, когато ви поискат 25% от цената нотариална такса и т.н. ще ви настръхнат косите”, заяви Манолов.
„От местната власт нищо не зависи”, заяви той и даде за пример Пловдив, където „се настаниха една поредица индустрии, които разчитат на евтин труд и ток”.
Според Манолов ниското заплащане води до това, че хората, които са готови да полагат труд стават по-малко.
СБ: Емигрантите са най-големият инвеститор в България
„Българите, които са готови да работят за малко пари все повече намаляват, защото им е много лесно да се качат на самолета и след малко да са някъде където ще им плащат повече или поне ще си мислят, че им плащат повече”, смята Манолов.
Той заяви, че заплатите в България лека полека се повишават, но в процесите на търсенето и предлагането на работна ръка има различна динамика.
По думите на синдикалиста, повишаването на доходите и икономическата активност в най-бедния регион в България – Северозападния, е въпрос на построяване на един път до там.
„Нямам нито едно обяснение, извън теорията на конспирацията защо този регион изостава така. Там нещата са работа на един път. Ако беше направен, когато му беше времето… Преди 30 години този регион изглеждаше по съвсем различен начин”, коментира Манолов.
„Решаващите фактори са инфраструктурата и работната сила. За това тези заводи отиват в Пловдив. Той е на магистрала, съвсем близо е до Турция и до границата с Гърция. Има и летище, въобще цялата инфраструктура”, поясни Манолов.
Как е при съседите - заплатите и пенсиите на Балканите
„Говорим за автомобилостроене, така го отчита статистиката, а произвеждаме кабели и седалки. Автомобил от България не излиза”, обясни синдикалистът, защо заплатите са ниски.
Манолов призна, че синдикатите подкрепят различни кандидати в отделните населени места на местните избори.
„За нас абсолютно не е без значение кой управлява един град. Ако вземем София, една трета от работещите в транспорта, здравеопазването, образованието и т.н. са членове на „Подкрепа”, още над една трета в КНСБ. Няма как да ни е безразлично. Аз като президент на синдикат настоявам да участваме в общинските съвети, с която листа може, с изключение на София. Например в Перник имаме кандидати в листите на две партии”, каза Манолов.
Според него единственият начин да се вдигнат заплатите на медицинските сестри е с промяна на модела на финансиране на здравната система. Той подчерта, че болниците не трябва да са търговски дружества, тъй като те не оперират на пазара, а се финансират от бюджета на НЗОК.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!