М анифестът за независимостта на България беше прочетен на церемония пред църквата „Свети Четиридесет мъченици“ във Велико Търново 111 години след първия път, в който княз Фердинанд представя документа пред широката общественост. Манифестът е написан от тогавашния министър-председател Александър Малинов.
Бе направена възстановка на събитията от 22 септември 1908 г. и разговор с актьорите от Великотърновския театър Милен Иванов и Иван Митев, които от около 15 години влизат в ролите съответно на княз Фердинанд и Александър Малинов.
На този ден през 1908 г. княз Фердинанд прокламира, че страната ни вече не е васално княжество на Османската империя. Политическата и финансова зависимост, наложени ни от европейските сили чрез Берлинския договор, остават в миналото.
Върху документа, освен министър-предстедателят Малинов, подписите си полагат останалите 7 министри и разбира се, княз Фердинанд, когото този документ превръща в цар Фердинанд.
Веднъж поела по пътя на независимостта, България придобива Източните железници. Започва развитието на икономиката и търговията. Българските дипломати пък вече участват във взимането на важни международни решения.
Година по-късно, един от най-важните документи в българската история, е поверен в ръцете на твореца Харалампи Тачев. Задачата е да му придаде освен историческа, и художествена стойност. Манифестът е навит в богато орнаментиран сребърен тубус, поставен в резбовано дървено ковчеже с метален обков. И до днес оригиналът се съхранява в Държавния архив. Изнася се пред публика изключително рядко.
Празнично шествие се изкачи и до крепостта Царевец, където бе издигнат националният флаг, а в небето бяха пуснати балони в цветовете на знамето ни.
Тържествата в София се провеждат на площад "Княз Александър I". По традиция гвардейците ни изпълниха ритуал пред Паметника на независимостта, където бяха поднесени венци и цветя. Софийският духов оркестър и хорът "Света София" поздравиха стотиците присъстващи на церемонията с патриотични химни. Малко по-късно се проведе и тържествана смяна на почетния гвардейски караул пред сградата на Президентството.
Днес входът е свободен в десетки сгради, сред които Министерството на отбраната, на вътрешните работи, Централният военен клуб, Военната академия, Народният театър и Националната галерия.
Празничният ден продължава на Самоводската чаршия във Велико Търново, където ще се проведат демонстрации в работилниците на АЕК „Самоводска чаршия“. Ще се състои детска работилничка за сапуни, кулинарна работилничка „Юфката на баба Калинка“ и демонстрации с шеф Радичев. На обяд пред сградата на „Български пощи“ ще се състои шоу-спектакъл на участниците в ХІII Международен фестивал на военните оркестри с разнообразна програма: от военни маршове, до съвременни музикални произведения.
Вечерта на площад „Цар Асен І“ пред крепостта „Царевец“ ротите на Националния военен университет „Васил Левски“ ще демонстрират строеви хватки с оръжие. След това ще се състои тържествената заря-проверка. В 20.15 часа ще бъде представен Аудио-визуален спектакъл „Царевград Търнов - звук и светлина” и ще има празнични илюминации.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!