Р епублика Северна Македония временно се отказва от инвестициите си в българската атомна централа "Белене" и се насочва към гръцката газова централа в Александруполис. Това обяви в рамките на енергийния форум в Скопие изпълнителният директор на АД "Електрани" на Северна Македония (ЕСМ) Васко Ковачевски.
Македония мисли да инвестира в АЕЦ „Белене”
Взетото решение той обясни с аргумента, че гръцката електроцентрала има по-добри перспективи да бъде реализирана по-скоро от българския проект за атомна електроцентрала, предаде МИА.
"От българска страна досега няколко пъти имаше закъснения и отлагания за "Белене", няма никакви изгледи за старт на тази електроцентрала и затова се фокусираме върху други проекти, по-специално комбинираната газова централа в индустриалната зона в Александрополис, Гърция, която считаме за по-обещаваща и с повече шансове да бъде реализирана в разумен срок. За нас е важно да осигурим надеждно снабдяване с енергия от множество източници и да подобрим работата на нашата компания. И, разбира се, това да се случи в обозримо бъдеще", каза Ковачевски.
Министър Петкова: "Белене" трябва да се реализира
В правителството, както беше посочено, са сформирани работни групи, които да координират въпроса за бъдещата инвестиция на страната в Гърция.
Електроцентралата в Гърция ще има инсталирана мощност до 800 мегавата, в която страната чрез АД ЕСМ ще 25% собственост. Това значително ще подобри дейността на компанията по отношение на стабилното производство на електроенергия.
58% от българите подкрепят развитието на атомната енергетика в Европа и у нас
През август 2019 г. АД ЕСМ, следвайки инструкции на правителството, изпрати писмо до България с намерение да инвестира в "Белене".
Междувременно стана ясно, че Северна Македония ще инвестира 50 милиона евро в пътна инфраструктура, свързваща я с България. Това заяви днес при посещение в Делчево министърът на транспорта и съобщенията Благой Бочварски, цитиран от агенция МИА.
Министърът отбеляза, че инвестициите в нови пътища в източната част на страната са "инвестиции в добросъседство" и те ще осигурят по-добри връзки и сътрудничество на общините, бизнеса и гражданите от двете страни на границата.
Заев: Не сме далеч от споразумение с България
Бочварски каза, че министерството на транспорта и съобщенията инвестира не само в реконструкция, но и в строителство на нови пътища в източната част на страната. Първият участък от експресния път Щип-Кочани вече е изграден, а вторият е в процес на строителство, каза министърът, като подчерта, че пътят е важен не само за свързването на Щип и Кочани, но и за свързването на този район с България.
Уволниха шеф на македонска агенция заради обида към Захариева
Той добави, че пътят Македонска Каменица-Делчево вече е реконструиран, завършена е и реконструкцията на пътя Берово-Клепало, който е важен за откриването на нов граничен пункт между двете страни.
Бочварски каза също, че новата процедура за избор на изпълнител за строителството на първата директна жп връзка между Република Северна Македония и България ще бъде обявена през първото тримесечие на 2021 г.
Захариева: България не може да подкрепи Северна Македония на този етап
Северна Македония: Лошо послание, поражение за европейски ценности
София и Скопие ще търсят общо решение
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!