М есечните семейни помощи за отглеждане на дете, отпускани на майка, ненавършила 18 години, ще са в натура, решиха депутатите с приетите на второ четене промени в Закона за социалните помощи за деца. Родителите на малолетни или непълнолетни майки пък ще бъдат лишени от детски надбавки.
Помощта в натура ще се предоставя под формата на стоки и/или услуги за детето в съответствие с индивидуалните му потребности, оценени от Дирекция "Социално подпомагане".
Въвежда се ново изискване, при чието неспазване се прекратяват помощите в натура – освен неполагане на грижи за детето и неползване на помощите по предназначение, родителите ще губят подкрепа в натура и, ако не оказват съдействие при прилагане на мерки за закрила на детето.
Новите текстове са мярка в борба с феномена "деца раждат деца". Според Ивайло Калфин и екипа му от социалното министерство, подготвили законопроекта, промените гарантират грижа за непълнолетните бременни и майки, като ги разглежда като деца в риск. Непълнолетните родители със спрени месечни помощи ще могат да получат социално подпомагане на същата стойност, само че еднократно, ако продължат да посещават учебните си занятия.
В случай че бременната жена не е навършила 18 години, дирекция "Социално подпомагане" предприема мерки за закрила в семейна среда, решиха още депутатите.
Майка (осиновителка) студентка има право на еднократна помощ за отглеждане на дете, независимо от доходите на семейството, при условие че детето живее постоянно в страната и не е настанено за отглеждане извън семейството; майката (осиновителката) живее постоянно в страната и е студентка в редовна форма на обучение във висше училище, получило акредитация и създадено при условията и по реда на Закона за висшето образование, решиха още депутатите.
Помощта ще се изплаща на два пъти, като 50 на сто от нейния размер се изплаща след влизане в сила на заповедта за отпускането й, а остатъкът се изплаща след представяне на уверение/удостоверение за записан следващ семестър или за завършено висше образование, но не по-късно от навършване на една година на детето. Регламентирано е в кои случаи се налага връщане на социалната помощ.
Осиновителите имат право на еднократна помощ при осиновяване на дете, независимо от доходите на семейството, при условие че осиновителите и осиновеното дете живеят постоянно в страната. Размерът на помощта се определя ежегодно със Закона за държавния бюджет за съответната година, но не е по-малък от предходната година и не е по-висок от размера на еднократната помощ при раждане на дете.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!