К расимира Обретенова е майка, която за първи път от 15 години няма да участва в протест на родителите на деца с увреждания. Нейната дъщеря е такова дете.
Днес пред Народното събрание излизат родители, за да искат реформа социалната система, съобщава NOVA. Красимира обаче вече се е отказала от надеждата, че в България държавата може да защити детето ѝ.
Стотици хора с увреждания на протест пред Министерския съвет
Социалният министър обеща справедливост в ТЕЛК-овете
21 вдъхновяващи цитата на Стивън Хокинг
Жената е напуснала родния Добрич само за да е по-близо до здравните грижи в София. Сега напуска България.
„За първи път от 15 години няма да участвам физически в протест на родители на деца с увреждания”, заявява Красимира и обвинява държавата. „Тя изостави мен и детето ми, аз изоставям нея”.
Дъщерята на Красимира се казва Пасионария и е на 16 години. Родена е здрава, но прекаран като бебе менингит нанася тежки увреждания.
В продължение на 16 години майката се бори за правото на живот на детето си.
„Проблемът не е в увреждането на децата ни, а е в системата”, смята сега Красимира.
Родителите на деца с увреждания, стекли се от цяла България на протеста под прозорците на Министерски съвет, настояват за радикална промяна на начина, по който се оценяват уврежданията. Те настояват да се тръгне от преминаване към нова система с цел социалното включване в общността – детската градина, училището, университета, пазара на труда.
Според протестиращите техническите помощни средства трябва да включват всякакви устройства ниско - и високотехнологични, които компенсират дефицита на човешкото тяло и сетива, предизвикан от заболяването. Сред исканията е и видът и размерът на индивидуалната подкрепа да включват: месечна издръжка поради увреждане, технически помощни средства, лична помощ - подкрепа в дома и на работното място. Въз основа на тази оценка трябва да се формира личен бюджет на човека.
„Можете ли да си представите, че няма лекарство за епилепсия? Искаме нещо елементарно, ако в метрото направи гърч да ѝ пръсна спрей. Сега се справям с течен диазепам... Ама нали се сещаш как вадиш шише, спринцовки, детето ти се гърчи”, обяснява Красимира.
Тя е жената, осъдила социалното министерство за начина, по който предоставя помощни средства на нуждаещите се. Но казва, че от това не последвало нищо.
„Моята дъщеря получи сколиоза заради скапаната социална количка”, възмущава се Красимира. По думите ѝ ситуацията е абсурдна - щом детето е в количка, отказват да му дадат ортопедични обувки, а те са нужни, за да не се изкриви стъпалото му,
За Красимира всяко явяване в лекарската комисия, която трябва да определи уврежданията на Пасионара, е изпитание,от което зависят парите, отпускани ѝ от държавата.
А едно шише със специална храна за дъщеря ѝ струва 7 лева. На ден са нужни три такива или по 630 лв. на месец.
„Тази система за пети път ще ми каже, че детето ми е дефектна... За пети път! Да, тя е пораснала, но нито е прогледнала, нито ще прогледне, нито е проходила нито ще проходи! И аз пак ще трябва да ходя да заработя заплатата на хората в ТЕЛК”, казва Красимира.
Преди два месеца във „Фейсбук” тя се свързва с българско семейство с дете с увреждания в Холандия. Напуснали родната си Варна две години по-рано, за да оцелее детето им. Това кара Красимира да вземе решение.
„За мен емигрирането е начин на протест. Не искам да участвам повече в издръжката на тази администрация”, заявява Красимира.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!