„Банките са единствените субекти, които без нищо да доказват могат да се снабдят с изпълнителен лист и да реализират претенции към цялото ви имущество”, коментира в „Здравей, България” по NOVA омбудсманът Мая Манолова инициативата си за промени в банковите регулации. По нейните думи в момента кредитните институции в страната се радват на „свръхпривилегии”.
Дойде ли време за личния фалит в България
Омбудсманът: Българите са роби на Топлофикация, да направим товара по-лек
Манолова: Хиляди няма да си получат заплатите
„Трябва да има механизъм за контрол върху претенциите на банките”, категорична е Манолова.
Освен това тя настоява за законодателни промени, с които да се въведе механизъм за обявяване на граждани в несъстоятелност , какъвто има за фирмите.
Омбудсманът е категорична, че България е единствената държава в Европейския съюз без закон за личния фалит. Манолова цитира статистика, според която около един милион българи имат проблеми с изплащането на задълженията си.
„При промяна в икономическата обстановка, ако човек остане без работа или се разболее и пропусне две вноски, кредитът се оказва предсрочно изискуем. Много граждани не могат да се справят с това бреме. Или правят следваща грешка – взимат бърз кредит, който също трябва да рефинансират и гражданинът затъва”, обясни Манолова. „Това поставя в риск не просто неговата финансова стабилност, но и живота на неговото семейство. Тези хора отиват в сивата икономика, защото иначе цялото им имущество и доходи се блокират или през Терминал 2 заминават в друга европейска държава, за да избягат от своите кредитори”.
„Това не е добре, защото се съсипват десетки хиляди човешки съдби, не добре за обществото, не е добре и за държавата”, каза Манолова.
Тя предлага, след преценка на положението на конкретния гражданин, да може той да се споразумее със своя кредитор за разсрочване или редуциране на дължимата сума, или да има вариант за изплащане на кредита на по-късен етап.
Сега Законът за енергетиката нарушава принципа на правовата държава, конституционният принцип на защита на правата и интересите на гражданите и правото на достъп на съд, коментира Манолова, сигнала си към Конституционният съд и парламента, с който настоява да се даде право на обикновените хора да обжалват тарифите за тока, парното, природния газ и водата, определяни от Комисията за водно и енергийно регулиране.
Омбудсманът посочи, че Конституцията гарантира правото на българските граждани да обжалват по съдебен път всеки административен акт, който пряко ги засяга. А сега единственият субект, който може да атакува решенията на КЕВР е монополното дружество, имащо интерес от по-висока цена.
„Например цената на тока в Западна България може да обжалва само дружеството ЧЕЗ”, поясни Манолова.
По нейните думи регулаторът постоянно пренебрегва интересите на гражданите и взима решения в полза на монополистите.
„Токът, парното, природният газ и водата са услуги, които се предоставят в положение на монопол. Това са т. нар. естествени монополи”, подчерта Манолова и допълни, че при тях няма конкуренция и цените не се определят на пазарен принцип.
Омбудсманът отвърна и на обвиненията, че нейните предложения са популистки, като посочи, че гръцкият корен на думата „популизъм” означава народ и тя защитава интересите на народа.
„Не съм видяла да е експлоатирана банка, кредитор, фонд, работодател или търговско дружество. Аз защитавам хората, народа, работниците, гражданите. Аз съм оръжие в ръцете на българските граждани срещу всяка наглост и всяко безобразие”, категорична е Мая Манолова.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!