Скандалите водят до разколебаване на електората на ГЕРБ и директно наливат гласове в малките партии, коментира днес Мирослава Радева, директор на МБМД, която представи резултатите от изследване на електоралните нагласи, проведено в периода 19 - 23 април.
В националното представително проучване са участвали 992 пълнолетни граждани на страната.
Нагласата на анкетираните за предстоящите избори за април е:
ГЕРБ: 28.3%, докато през март са били 30.1%
Коалиция за България – 18.7%, докато през март са били 15.6%
ДПС: 5.2 % през април, срещу 5.0 % март.
"Атака": 5.2 % през април, при 4.4 % при март.
"България на гражданите": 4,1 % през април, при 2.7 % през март.
Има лек ръст в резултатите на ДПС, "Атака" и "България на гражданите".
При право на свободен отговор 22.8% от анкетираните са заявили, че биха гласували за ГЕРБ, а 15% - за БСП, показват резултатите. ДПС е било посочено от 5.1% от запитаните, "Атака" – 3.8%, "България на гражданите" - 2.8%, НФСБ – 1.8%.
41.9% от анкетираните са отговорили, че няма да гласуват.
На базата на данните от изследването прогнозата е, че ГЕРБ ще има 106 - 108 места в парламента, "Коалиция за България" - 68 - 72 места, ДПС - 20 - 23 места, "Атака" - 17 - 18 места, Движение "България на гражданите" - 11 - 12 места. С 11 - 12 места биха били и НФСБ, ако прескочат 4-процентната бариера.
22.4% са твърдите привърженици на ГЕРБ, като партията има 16.8% периферия. "Коалиция за България" има 13.8% твърд електорат и 13.7% периферия. ДПС има 4.8% твърдо ядро от избиратели и 3.6% периферия. Партия "Атака" има 3.7% твърди привърженици и 8.7% периферия. Движението на Меглена Кунева "България на гражданите" има 2.9% твърдо ядро и 8.7 периферия.
Политикът с най-високо доверие през април е Росен Плевнелиев – 45%,
показват резултатите от социологическото проучване на МБМД. Има лек спад в доверието към него спрямо март, когато е било 48%.
На второ място е Кристалина Георгиева – 37% доверие, а трети е служебният министър-председател Марин Райков.
Доверието към Бойко Борисов е 35% и има лек ръст спрямо март.
Забелязва се увеличение на доверието към Меглена Кунева – от 11% през март до 17% през април.
Доверието към лидера на БСП Сергей Станишев се е повишило до 22%, спрямо март, когато е било 19%.
Доверието към Волен Сидеров през април е 17%. Лидерът на ДПС Лютви Местан отбелязва лек спад – от 10% през март до 9% през април. Недоверието към всички политици е по-високо от доверието.
МБМД представиха и резултати от експресно проучване на МБМД, направено на 27 и 28 април сред 555 жители на София и областните градове - след скандала с изтеклите записи от разговори на бившия премиер Бойко Борисов, бившия земеделски министър Мирослав Найденов и градския прокурор на София Николай Кокинов.
68% от анкетираните са заявили, че скандалът със записите няма да повлияе на намерението им да гласуват. Само 7% отговарят, че случаят е променил решението им
как да гласуват. 16% се разколебали за кого да гласуват.
31% следят скандала с голям интерес, 50% са чули за него, но не се интересуват особено, а 19% въобще не се интересуват от него, показва още проучването.
Според 23% последствията ще бъдат, че ГЕРБ ще загуби изборите, 21% смятат, че ГЕРБ ще спечели с много по-голям резултат, а 38% са на мнение, че вотът ще се разпръсне и
няма да може да се състави правителство. Отговор не дават 41 на сто от запитаните.
За 31 на сто от анкетираните подслушването е дело на частни структури, които целят дестабилизация на държавата, според 19% - организирал го е Цветан Цветанов, за да навреди на Бойко Борисов. Други 19 на сто подозират, че Мирослав Найденов цели да навреди на ГЕРБ.
32% смятат, че зад пускането на записа до медиите стоят вътрешни кръгове в ГЕРБ, 29 процента - политически опоненти на ГЕРБ, а 18 на сто са на мнение, че става дума за икономически групировки, които целят дестабилизация на страната.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!