В зехме решение да осигурим още една процедура и ресурс за оборотни средства за малки предприятия.
Това каза на брифинг министърът на икономиката Лъчезар Борисов след среща с работодателски организации и синдикати.
"Има сегмент от компании, до които не сме успели да стигнем, така наречените големи малки. Индикативният бюджет е в размер на 80 млн. лв., но това впоследствие може да бъде коригирано“, обясни Борисов.
По думите на Борисов на срещата е било дискусионно кои компании ще могат да се възползват от тази мярка – тези с оборот над 500 000 или над 300 000 лв. Той допълни, че интензитетът на помощта ще бъде в размер на 100 %, а таванът продължава да е предмет на дискусия: 50 000 или 100 000 лв.
От налични към момента средства ще има процедура по адаптиране на дейността на малки и средни предприятия в контекста на кризата с COVID-19.
"Ще включим както микро, малки, така и средни предприятия. Дискутирахме микропредприятията да получават до 15 000 лв., малките – до – 30 000, а средните – до 70 000 лв. 82 млн. лв. е индикативният бюджет", посочи министърът.
"Не очакваме спадове от 20% за предстоящото тримесечие, но предстои тежка криза", допълни още той.
"Растежът ще бъде отрицателен, но се надявам да е на по-добри нива от международните прогнози. Това, което ние прогнозираме, е, че през следващата година ще възстановим всичко загубено", каза още Лъчезар Борисов.
"В първото тримесечие България се представи изключително добре. Очакваме във второто тримесечие, когато се отчитат данните от периода, в който икономиката беше реално затворена, да имаме доста сериозен спад и това да бъде преодоляно в третото и четвърто тримесечие така, че за годината да се представим по-добре от прогнозите на Европейската комисия и Международния валутен фонд. Получихме първи сигнали по отношение на бизнес климата, които показват възстановяване. В България понякога или в повечето случаи кризите влизат по-бавно. Именно заради това предприемаме спешно тези мерки. Затова спешно след решението на Министерски съвет вчера, проведохме тази среща с работодатели и синдикати. Това, което очакваме е, че спадът няма да е 20%", допълни той.
Министърът коментира и четирите нови процедури, които Министерството на икономиката обяви, като обясни, че те ще бъдат финансирани по две линии: от вече налични средства по ОП „Иновации и конкурентоспособност“ и с пари от инициативата reactEU.
"Първите две за оборотни средства за малки предприятия е допълване на бизнеса, който е пропуснат до момента с наличните процедури. Втората, която е адаптиране на дейността на малки и средни предприятия: за тях ще се използват налични средства, които в момента съществуват по ОП "Иновации и конкурентоспособност". Те ще бъдат финансирани с тези 200 млн. лв., които бяха освободени от предвидената процедура за финансови инструменти към ББР. Останалите две мерки, свързани с дигитализацията и възстановяване и потенциал за растеж, както и мярката, свързана с цифрови и зелени иновации ще бъдат финансирани със средства по инициативата на ЕС reactEu. Те са в размер на 391 милиона 166 хиляди лева", уточни Лъчезар Борисов.
Министърът на икономиката Лъчезар Борисов даде брифинг за напредъка по антикризисните икономически мерки изпълнявани от Министерството на икономиката, съобщиха ведомство. Събитието ще се проведе след среща със синдикалните и работодателски организации в сградата на министерството.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!