П резидентът Росен Плевнелиев и министър-председателят Пламен Орешарски изразиха своята подкрепа за инвестицията на "Лукойл" в бургаската рафинерия, с която се изгражда нова инсталация за хидрокрекинг на гудрон, която трябва да повиши ефективността на производството на горива в Бургас.
Това стана ясно, след като и двамата се срещнаха с Вагит Алекперов - президентът на "Лукойл", който е на посещение в България.
"Изграждането на новия завод на "Лукойл" за преработка на нефт в Бургас създава не само по-добра икономическа перспектива за отделните региони в България, но има положителен ефект и за позиционирането на страната ни като износител на горива", заявил Плевнелиев по време на срещата, съобщиха от пресслужбата на държавния глава.
Президентът е подчертал, че при свито вътрешно потребление поради икономическата криза, България има интерес да насърчи инвестициите и износа като фактори за растеж.
"През 2015 година България ще почувства положителните резултати от откриването на новия комплекс за преработка на петрол, който отговаря на най-високите екологични стандарти", заявил президентът на "Лукойл" Вагит Алекперов.
Той представил пред държавния глава дейността на "Лукойл" в света и в региона на Югоизточна Европа.
"Нашият успех се дължи не само в увеличаването на добива на нефт, но и в търсенето на нови находища", подчерта Алекперов.
Президентът е приел отправената покана от Вагит Алекперов да присъства на откриването на новия комплекс на "Лукойл" в Бургас.
Като добра инвестиция министър-председателят Пламен Орешарски определи комплекса за преработка на тежки отпадъци в Лукойл Нефтохим Бургас, съобщиха от пресслужбата на правителстото.
Общата стойност на инвестицията за осъществяване на първия етап от проекта - изграждане на основна инсталация за хидрокрекинг на гудрон, както и спомагателни инсталации, възлиза общо на 1,5 милиарда долара, като се предвижда строителството да приключи в срок от 36 месеца.
В изграждането на комплекса са ангажирани пряко 2000 души, а заедно с организациите, извършващи заготовка за монтаж, общият брой на работните места надвишава 3000.
Редица дейности, свързани с проектирането, транспорта, логистиката и производството на части и оборудване, се осъществяват от български фирми-подизпълнители.
Завършването и на следващия етап от проекта с изграждането на втората основна инсталация за хидрокрекинг на вакуум газьол може да превърне бургаската рафинерия в международен лидер по енергийна и производствена ефективност, пише в прессъобщението. В света има 6 страни с подобни действащи инсталации - Мексико, САЩ, Канада, Полша, Япония и Кувейт.
По време на днешния разговор е обсъдена нормализацията на бизнес климата в България, както и мерките на кабинета за насърчаване на инвестициите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!