Л озарският сектор е изправен пред фалит, заради ниската изкупна цена на продукцията.
Това стана ясно по време на среща между представители на лозаро- винарския сектор в гр. Поморие със заместник-министъра на земеделието и храните Лозана Василева. Срещата бе инициирана от лозарите и винарите от регион Югоизточна България, съвместно с членовете на "Бургаска Южночерноморска" Регонална лозаро-винарска камара.
Лозарите и винарите призоваха държавата да субсидира сектора, както се процедира в редица европейски страни.
"За продукцията търговците дават 40 стотинки на килограм, а себестойността на килограм грозде е между 60-62 стотинки. Заради ниската изкупна цена и несигурността, десетки лозари дори обмисляли дa прeмaхнaт масивите си като ги изкoрeнят зaвинaги", заявиха от двата бранша.
Лозари обясниха, че заради тежката ситуация много производители приемали еднократните европейски субсидии и прилагали т.нар. "резитба на зелено". По думите им Европейският съюз давал до 303 лева на декар като антикризисна мярка на лозарите, които се съгласят да унищожат 100 процента от реколтата си.
"От Агенцията по лозята и виното ни казаха, че има мярка за създаване на млади лозя. Какъв е смисълът да създаваме млади насаждения при положение, че няма кой да изкупи продукцията", каза Мартин Стрезов, който отглежда и обработва лозови масиви в Поморие.
Красимир Коев, изпълнителен директор на Агенцията по лозята и виното заяви, че всички лозари в ЕС търпят страшни загуби, като към момента спадът на продажба на вино е 30 процента. Той каза, че има възможност по взаимоспомагателни фондове на
"Европейския съюз да се съберат средства - 50 на сто от бранша, 50 процента от държавата, с които да се подпомогне националната програма за развитие на лозаро-винарския сектор. Това е предложено, но до този момент не се намери желание в бранша. Но само държавата да субсидира е невъзможно, защото ще ни санкционират. Санкцията е в спиране на цялата програма за нови лозя и инвестиции в предприятията", обясни Коев.
"4 извънредни мерки са осигурени за гроздо- и винопроизводителите през настоящата година.
За първи път гроздопроизводители могат да кандидатстват и по de minimis".
Това съобщи зам.-министърът на земеделието, храните и горите д-р Лозана Василева на срещата.
Тя поясни, че гроздопроизводителите ще имат възможност да получат държавна помощ от 250 лв./хектар, като приемът ще продължи до 2-ри септември 2020 г. в областните дирекции на Държавен фонд "Земеделие".
"Извънредна мярка COVID от Програмата за развитие на селските райони (ПРСР) 2014-2020 г., по предложение на България и с подкрепа на страните членки, измени регламента на ЕС и даде възможност да бъдат заделени 2% от Програмата за обезщетение на земеделските производители, в това число и гроздопроизводителите“, допълни зам.-министърът.
Подпомагането е в зависимост от размера на площите на стопанството, най-ниското е до 1 хектар, където помощта, която ще получат е 300 лв. на стопанство, а тези, които имат над 50 хектара - ще получат 13 500 лв. на стопанство.
Зам.-министър Василева, припомни, че вчера стартираха и двата приема и по извънредната мярка по ПРСР, и по de minimis със срокове до края на месец септември за изплащане на средствата от страна на ДФ "Земеделие". „В рамките на един месец има прием, обработка и изплащане. Целта е максимално бързо парите да стигнат към земеделските производители“, категорична бе тя.
Д-р Лозана Василева уточни, че тази година, заради извънредната ситуация с пандемията, бяха разработени две кризисни мерки по Националната програма за подпомагане на лозаро-винарския сектор. Едната е за събиране на реколта на зелено, където приемът е приключил. За бране на зелено на гроздопроизводителите вече са изплатени малко над 1,5 млн. лв. за площ 544 хектара. Тя каза, че това е кризисна мярка, когато има стагнация на пазара, това е начин да се ограничи предлаганото грозде. Мярката беше разработена по искане на бранша, като се осигури възможно по-висока ставка от 303 лв. на дка.
Другата кризисна мярка, която е в помощ на винопроизводителите е за кризисно съхранение на вино. Там също приемът приключи и след края на проверките, ще бъдат изплатен бюджетът по мярката до 5 млн. лв.
Зам.-министърът уточни, че в област Бургас, са се възползвали 8 винопроизводители и се очаква да получат около 1,5 млн. лв. за съхранение на вино, което нямат възможност да реализират, поради ограничения пазар.
Д-р Лозана Василева обърна внимание, че представителите на бранша трябва да вземат активно участие в разработване на мерките за новия програмен период. Тя призова и за изпращане на становища по проекта за Наръчника за земеделските практики от полза за климата и околната среда.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!