Електроразпределителното дружество трябва да понесе цялата отговорност за инцидента с взрива в трансформатор в Бургас и да плати всички щети, каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова на пресконференция.
"Трафопостовете са ангажимент, като поддръжка и експлоатация, на електроразпределителните дружества. Те носят пълна отговорност", подчерта министърът.
Законът за устройство на територията позволява в изключителни случаи изграждане на трафопост в сграда, но за това трябва 100% съгласие на всички живущи, както и да има нотариална заверка на това съгласие, каза още Лиляна Павлова.
На въпрос колко са трафопостовете в страната, които се намират в жилищни сгради, тя отговори, че главните архитекти на общините имат информация колко е техният брой, защото те издават разрешения за строеж.
Предстои темата за това дали да се забрани изграждането на трафопостове в жилищни сгради, както поиска кметът на Бургас Димитър Николов, да бъде дебатирана, посочи министърът.
Кметът на София Йорданка Фандъкова каза, че не за пръв път иска от ЧЕЗ да осигури сигурност при електроснабдяването в столицата. Отново ще изискам от ЧЕЗ да се направи проверка, каза столичният кмет, която участва в пресконференцията по повод началото на тридневна информационна кампания в София по проекта за енергийно обновяване на българските домове.
Това е изключително рядък инцидент, който за съжаление не е могъл да бъде предотвратен,
коментира за Агенция "Фокус" Николай Полихронов, ръководител Клиентски център на електроразпределителното дружество ЕВН.
Той обясни, че техниците, които са били повикани за проблем в трафопоста два часа преди взрива, установили изгорял предпазител или бушон и го сменили.
"Всичко е било нормално и са си тръгнали. Два часа по-късно се получава взрива. Абсолютно адекватна реакция. Това се прави, както и у дома всеки знае, когато му изгори бушонът, си го сменя и когато всичко е нормално, техниците си тръгват. Спирането на електрозахранването не е практика при изгорял предпазител", обясни още Полихронов.
Трансформаторът, който се е взривил е нов, а трафопостът е заведен в електроразпределителното дружество от 1977 г. Възможно е да е изграждан преди това, а тази година да е бил прехвърлен за експлоатация.
"Проблемът не е бил в самия трафопост, а в съоръжението трансформатор, което е било ново. На този етап не може да се каже защо е гръмнало", каза Полихронов. Той декларира, че дружеството ще поеме всички разноски по ремонт на жилищата.
От ЕВН съобщиха, че ще организират
две независими една от друга технически експертизи за установяване на причината
за инцидента. Подобен инцидент се случва за пръв път в историята на дружеството, което изисква задълбоченото му изследване. В едната експертна група ще вземат участие специалисти от Австрия, а в другата ще се включат български експерти.
Община Бургас е предоставила място за временно монтиране на нов трафопост, с който да бъде възстановено максимално бързо електрозахранването в района. За целта ЕВН България е организирала доставката на нова машина, която се очаква да бъде на място в близките часове.
Сградата, в която се взриви трафопостът, може да се обитава,
съобщи междувременно кметът на Бургас Димитър Николов. Такова е становището на инженерите, назначени от кмета да огледат сградата.
"На две от помещенията спешно ще се демонтира плочата. Спешно от днес започваме да подготвяме проект за възстановяване на сградата и до няколко дни той ще е готов. Говорих с ЕВН и в момента, в който им предоставим проекта за възстанояване на сградата, те ще наемат строителна фирма, която спешно ще започне възстановяването й.
На всички жители на сградата им е предложено, ако искат, да се настанят още днес в хотел, ние сме предоставили нови общински апартаменти, имат право на избор", каза Николов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!