„Направихме сондаж. Той е представителен за нашата организация. 1000 души сме интервюирали в синдикалните среди. Това са лидери по места. Една трета от тях очакват смяна на министри или сериозен ремонт на кабинета, в това число и възможен нов премиер. Една трета смятат, че трябва да има оставка и бързи избори. Другата една трета счита, че няма нужда от никакви промени. Очаквания, които показват, че хората имат различни усещания за ситуацията”, коментира пред NOVA президентът на КНСБ Пламен Димитров.
„Аз смятам, че в тази ситуация – очакваме тежка зима и със сигурност има нужда от мобилизация на всички институции, сега е най-малкото време за сериозни, кардинални промени. Ако се намерят добрите послания, с нови министри, с нови лица, със сигурност ще има начин да се възвърне доверието”, заяви Димитров.
Кадрови промени в правителството, кои министри ще си тръгнат
По отношение на поисканите от премиера Борисов и в последствие замразени оставки на трима министри – финансовият, икономическият и вътрешният, лидерът на най-голямата синдикална организация в България посочи:
„Не мисля, че бяха най-нужните, особено две от тях. Финансовият министър нямаше никакво основание да бъде сред първите жертви, след като направи максималното и България след толкова много усилия получи своя вход в еврозоната – влязохме в ERM II. Не знам какви са му отношенията с Васил Божков. Но към настоящия момент ние имаме една много стабилна финансова, включително и банкова система. И това не го казвам аз, каква го ЕЦБ. Това е безспорен знак, че си е свършил работата и няма как да бъде най-виновният”.
Според Димитров другият министър, който не заслужава да бъде сменен, е вътрешният, Младен Маринов, който е професионалист израсъл в МВР.
„Сигурно има министри, които се справят по-зле”, смята лидерът на КНСБ.
По думите му една от проблемните сфери е здравеопазването и начинът, по който бяха въвеждани и отменяни мерките за ограничаване на заразата от коронавируса.
„Ако говорим за корупция, тя няма как да се измери и подобри само със смяната на министри. Трябва да има смяна на политиката и тя да дойде лично от премиера”, заяви Пламен Димитров и не изключи възможността за друг премиер от ГЕРБ.
КНСБ: Понятието "генерална стачка" не съществува в правния мир
Лидерът на КНСБ призова средствата от Европейския съюз да бъдат насочени към здравната, образователната и социалните системи. Освен това с тези пари трябва да се осигури трансформацията на енергийната система, така че да няма загуби на работни места заради Зелената сделка.
Димитров посочи, че Европейската комисия очаква спад на българската икономика с около 7% през тази година. Той ще се случи до края на годината. Освен това, въпреки че около 200 хил. работни места са били запазени с мярката 60/40, ще има нов ръст на безработните. Броят им ще нарасне до 300-330 хил.
„Т.е. нови 50-60 хил. работни места ще бъдат загубени трайно в тези месеци”, заяви Пламен Димитров.
Той очаква бързо възстановяване през следващата година, като в хоризонт до 2024 г. минималната работна заплата в България може да нарасне до 500 евро, а средната, до 1000 евро.
„Това са постижими величини”, каза лидерът на КНСБ.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!