"Топлофикация София" не е с отнето комплексно разрешително така, че няма нищо извънредно".
Това каза служебният министър на екологията Асен Личев по време на заседанието на Комисията по енергетика и климат във връзка с казуса с "Топлофикация София" ЕАД и плана за действия за предотвратяване на потенциална енергийна криза в столицата през предстоящия отоплителен сезон
"От 26 горивни инсталации, 4 не са получили дерогация или не са с потвърдени комплексни разрешителни", каза той и добави, че столичната е сред тях.
"На "Топлофикация София" не са отнети комплексните разрешителни, защото няма такава процедура", поясни служебният министър на околната среда и водите.
Стотици хиляди семейства може да останат без парно
Той изтъкна, че дерогацията е експертна, а не политическа дейност.
Според Личев събирането на тази комисия е трябвало да стане, когато влиза в сила директивата за емисиите във въздуха.
"Ние с колегите от служебното правителство се паднахме точно в срока, когато падна мандалото на Европейската комисия, а това е 17 август 2021 г.", добави Личев.
В резултат на това служебният министър е възложил на Изпълнителната агенция по околна среда да подготви приоритетно дерогациите на ТЕЦ-овете. Според Личев обаче никакви мерки не са предприети, за да се приспособят инсталациите, специално на ТЕЦ "София", по отношение на емисиите на азотни оксиди. Поради тази причина не се получава дерогация, защото тя е невъзможна в края на срока - 17 август тази година.
Парното в София: Всеки втори ще доплаща тази година
Месец като е приета тази директива от ЕК официално Министерството на околната среда и водите уведомява 26 големи горивни инсталации за това какво бъдеще ги очаква и какви мерки трябва да предприемат, за да могат да се приведат към изискванията на директивата, поясни Личев.
Изпълнителният директор на "Топлофикация София" Александър Александров каза, че са предприели стъпки за дерогация от 2018 г. и призна, че на този етап не могат да изпълнят изискванията на ЕС. Той коментира още, че няма кой да замести "Топлофикация София" и евентуалното спиране на работата ѝ ще причини повече щети, отколкото да продължи да работи в сегашния си вид.
Изпълнителният директор на ЧЕЗ заяви, че ако "Топлофикация София" спре, мрежата на ЧЕЗ може да не издържи на напрежението и ще се подложи на риск цялото електрозахранване. Рамадан Аталай беше категоричен, че парното и топлата вода няма да бъдат спрени.
По-рано днес от "Изправи се БГ! Ние идваме" поискаха изслушване през следващата пленарна седмица на столичния кмет, на председателя на Столичния общински съвет и изпълнителния директор на "Топлофикация София", за да представят пред народните представители и от пленарна зала пред гражданите на столицата какви действия смятат да предприемат.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!