П роблемът с цените в момента до голяма степен се дължи на липсата на ефективен контрол от страна на компетентния регулатор - Комисията за защита на конкуренцията. Това заяви в кулоарите на парламента депутатът от ПП-ДБ Лена Бориславова, цитирана от NOVA.
"Цени не се регулират с изкуствените вани, които могат да влошат ситуацията, а с ефективна конкуренция. И органът, който следи за това, е КЗК. Само, че какво виждаме там? Ако се върнем в 2016 г., как е бил избран съставът на КЗК? Без абсолютно никаква дискусия. Днес четох стенограмата от пленарното заседание. Никой не е казал и думичка срещу този избор. Назначени са кадрите с най-лоши качества и такива, които не са подкрепени от индустрията и неправителствения сектор, които по принцип следят за защитата правата на гражданите", посочи тя.
По думите ѝ в момента целта е да има една удобна КЗК. "Тя трябва да си затваря очите за картели, олигополии, споразумения, които нарушават конкуренцията. Колко време отне на КЗК да прогледне за картела на горивата и цените там? Моментът за подмяна на съставите на регулаторите всъщност е закъснял. Ние ще бъдем против това да се случи по този начин - в една седмица, ударно да се изберат всички регулатори. Ще предложим удължаване на сроковете и правила за прозрачност. И само ако тези предложения бъдат приети, ще продължим с процедурата по същество", обясни Бориславова.
Мнозинството бърза за една седмица да открие процедури за избор на всички регулатори, коментираха депутати от парламентарната група на „Продължаваме промяната-Демократична България“ пред журналисти в парламента и се обявиха против този подход.
„Тази седмица започва ударно избор на всички регулатори. Такова струпване в една седмица на всички органи, които осъществяват контрол върху важните процеси в държавата, не е имало“, коментира Васил Пандов от „Продължаваме промяната“. Той посочи, че има регулатори с изтекли мандати, които са назначени от Пеевски и Борисов. „Това, което се случва в момента, е, че вместо да имаме програма за управление, вместо да имаме бюджет, внесен в Народното събрание, вместо да имаме визия накъде отива държавата, ние виждаме едно мнозинство, което бърза за една седмица, да избере или да открие най-малкото процедурите за избор на всички регулатори в държавата“, коментира Пандов. Това, което трябва да се направи от гледна точка на управляващите, е хората, които досега са били на Пеевски и Борисов, да бъдат заменени с други техни хора, които да продължат може би по същия неефективен начин да осъществяват контрол в държавата, добави той.
Междувременно от ПП се обявиха и "за" продажбата на двата реактора на АЕЦ "Белене" след решението на украинския парламент за закупуването им, предаде БНР. Вчера Върховната Рада разреши на украинската компания "Енергоатом" да придобие оборудването от България. А българското Народно събрание трябва да вземе окончателно решение за продажбата след доклад на енергийния министър Жечо Станков, който трябва да бъде внесен до края на следващия месец.
"Това е много добра новина и ще е полезно за българската икономика, защото това е едно оборудване, което в момента не може да бъде използвано за нуждите на българската енергетика. Остаряло е, не е безопасно и е хубаво, ако можем за цената, която сме платили поне част от нея да си възстановим обратно, да реализираме тази сделка, така че ние подкрепяме и това е била нашата позиция през цялото време. Интересно ще е управляващото мнозинство дали ще пристъпят към изпълнение на тази сделка, за което ние ще следим и ще поискаме информация своевременно", заяви Лена Бориславова.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!