По повод предстоящите почивни дни от 1 до 6 май Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) изпрати указание, с което уведомява договорните партньори за начина на изписване на лекарства за този период.
Следващото предписване следва да се извърши на датата, до която са достатъчни получените от пациента медикаменти в резултат на последните две отпускания от аптеката. Срокът, за който са достатъчни отпуснатите по предходното предписване количества и тези по извънредното предписване, се отразява в амбулаторния лист.
В него и в новата рецептурна бланка се записва конкретната дата за следващото предписване на лекарства.
НЗОК ще направи всичко възможно
да оптимизира сроковете, в които се разглеждат и отпускат лекарствени продукти с протокол за скъпоструващо лечение.
Това е договорено на среща с пациентски организации, проведена в НЗОК.
На срещата са обсъдени конкретни случаи, поставени от "Организация на пациентите с ревматологични заболявания" и асоциация "Хипофиза", както и принципни въпроси, свързани с работата kd комисията в централното управление на НЗОК и на лекарските комисии в лечебните заведения.
От следващия месец НЗОК ще изисква графици на лекарските комисии,
които работят в болниците, за да може да следи дали те заседават редовно и дали не се получава забавяне в изписването на лекарства още преди пациентите да подадат документи в НЗОК.
Поет беше ангажиментът НЗОК да предложи нормативна промяна, с която да се фиксират сроковете на заседанията. В НЗОК ще бъде направен анализ по заболявания и там, където е възможно, ще бъде въведено изписване на лекарства на тримесечни рецепти за медикаменти, които към момента се изписват всеки месец.
Също така ще се създаде по-добра организация при придвижването на вече подадени документи между районните здравноосигурителни каси и НЗОК, за да може пет дни преди крайният срок протоколите за отпускане на лекарства да са готови.
И към момента всички постъпили документи в институцията се обработват веднага. Всяка седмица в НЗОК се провеждат заседания на Комисията по чл.78, т.2 от ЗЗО, в които участват външни консултанти, специалисти по съответните заболявания.
През 2012 г. комисията в централното управление на НЗОК е провела 409 заседания, на които са разгледани над 30 хил. заявления за отпускане по протокол на скъпоструващи медикаменти. Отделно в районните здравноосигурителни каси годишно се заверяват хиляди протоколи на хронично болни, които не минават през комисията в НЗОК. Сред тях са документи на пациенти със социално-значими заболявания, онкологично болни, пациенти след трансплантация на органи и др.
Съгласно Правилника за устройството и дейността на НЗОК, Комисията разглежда заявления и извършва експертизи в срок до два месеца, считано от датата на подаване на документите в РЗОК, ако на пациента не са отпускани до този момент лекарствени продукти по протокол, заплащани от НЗОК. За продължаващо лечение документите се разглеждат в рамките на един месец. За да бъде разяснена процедурата по отпускане на скъпоструващите медикаменти, на интернет страницата на НЗОК са публикувани критериите за тяхното отпускане и указания за пациентите, описващи стъпка по стъпка какво трябва да направят те, за да получат необходимите им лекарства.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!