А ко проблемът с дефицита в болничната система не бъде решен до месец май, българските лекари обмислят общонационален протест. Това стана ясно от думите на председателя на Българския лекарски съюз (БЛС) Цветан Райчинов.
Райчинов отново припомни, че се очертава дефицит в болничната помощ до края на годината в размер от 150 до 300 милиона лева.
"На 15-ти май има общоевропейски протест на лекарите в Европа, организиран от европейските организации. Той ще се състои в цяла Европа, но в България ще стане, ако дотогава не е решен проблемът, защото има риск, който лекарите не можем да си позволим. Държавата може и да може без здравеопазване, но ние не можем на 1 юли да спрем работа, защото държавата е решила, че точно това няма да го плаща", каза Райчинов, цитиран от БНР.
На срещата с Българския лекарски съюз, организирана по настояване на Стопанската камара, стана ясно още, че 9 милиарда лева годишно се наливат в системата на здравеопазването и се разходват нецелесъобразно и без реален ефект. Освен това 1 милиард и 200 милиона лева годишно се разходват за инвалидни пенсии, а болничните листове през миналата година са достигнали 13 милиона.
Лечебните заведения, работещи по договор със Здравната каса, да не формират печалба от дейности, плащани с публични средства, искат от БСК
Да се въведе изискване, според което лечебните заведения, които имат договори с Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) да не формират и разпределят печалба от дейностите, финансирани с публични средства. Това каза пред журналисти изпълнителният председател на Българската стопанска камара Божидар Данев. Той представи анализ, направен от БСК за периода 2008-2013 г.
БСК предлага да се преразгледа целесъобразността от структурата и броя на персонала в Министерството на здравеопазването. Бюджетът на НЗОК да се отдели от консолидирания бюджет на страната и да се осигури реално трипартитно управление на НЗОК, което да отговаря на реалния принос на страните във финансирането на системата е друго предложение на камарата.
Управителят и Подуправителят на НЗОК да се избират на основата на публичен конкурс от Надзорния съвет, а не от парламента, както е сега, предлагат от БСК. По думите на Данев е необходимо да се обособят 6 регионални структурни звена, вместо съществуващите 27, които са неефективни и с голям персонал.
Лекарите, които работят в държавни, общински и частни болници с публичен ресурс, да могат да работят само по един трудов договор - това е следващо предложение на БСК.
Данев допълни, че трябва да се промени моделът на заплащане на общопрактикуващите лекари - чрез система от показатели за оценка на извършена дейност, а не по капитация. Необходимо е политическо решение за проблемите на приватизацията в здравеопазването, като на приватизация да подлежат дейности, а не земя и сграден фонд.
Трябва да бъде решен и въпросът за статута на болничните заведения, допълни Божидар Данев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!