Л екарите, работещи в Центъра за спешна медицинска помощ София-град, отново протестират пред сградата на центъра и настояват за повишаване на заплатите, защита на екипите и 7-часов работен ден.
По думите им е необходимо на смяна да работят между 25 и 30 екипа, за да може градът да се обслужва нормално.
Те обясниха, че все още няма екипи, които да работят в изнесени филиали на центъра.
Протестът не е свързан с новоназначения и. д. директор на центъра д-р Александър Златанов, а е заради обещанието на министъра на здравеопазването Таня Андреева отпреди месец, че ще има план за действие за решаване на проблемите в Спешната помощ.
Хората мислят, че има повече екипи на разположение, а ние не работим, но в действителност екипите не са повече от 12-13 на смяна, каза за БТА д-р Мария Пеева, лекар от центъра.
По думите й в момента общо четирима лекари са в продължителен отпуск по болест, а две трети са хора над 50-годишна възраст. Едва ли ще се намери желаещ да работи при нас заради агресията на пациентите, стреса на работното място и ниското заплащане, допълни д-р Пеева.
Спешна помощ физически не може да отговори на всички случаи, на които трябва да се реагира. Екипите трябва да бъдат подсилени най-вече с парамедици,
каза изпълняващият длъжността директор на Спешната помощ в София Ангел Златанов пред БНТ. По повод поредните нападения над медици от Спешната помощ Златанов заяви, че първата мярка за защита на работещите с сферата вече е взета с инкриминирането на деянието.
След последният случай на нападение над екип медиците посещават критичните квартали, придружавани от полицаи или пожарникари, каза още Златанов. Той уточни, че вече има издадена заповед с такова съдържание, като има синхрон със съответните служби.
Според него реформите в Спешната помощ са жизнено необходими, но това трябва да стане, като се изработи единна стратегия и тя започне да се спазва от всички.
"Ако в решаването на проблема се включи държавата чрез министъра, общината чрез кмета и заместник-кметовете в рамките на четири-пет години нещата биха могли да се изглеждат по съвсем различен начин. Ние имаме всичко – технологиите, болниците, възможностите за обмяна на база данни. Въпросът е това да се направи“, заяви Златанов.
Вчера столичните спешни медици подновиха символичните си протестни действия от началото на месеца заради нападението над спешен екип в столичния квартал "Ботунец".
От Националната асоциация на работещите в спешната помощ излязоха с протестна декларация срещу проявите на саморазправа с екипите, незачитане предимството на линейките при специален режим на движение и липсата на мерки за гарантиране на безопасността им.
В края на месец май имаше масови протести на медици от Спешна помощ в цялата страна. Те започнаха след предлагането за уволнение на шефа на спешния център в София д-р Георги Гелев след случай, при който заради закъсняла и необорудвана линейка 40-годишна жена почина на улицата.
Последваха оставки на негови колеги и протести в цялата страна. Освен в София, лекари подадоха оставки и в Пловдив, Асеновград, Велико Търново и Шумен.
В резултат на протестите здравният министър обеща изготвяне на план за реформи, а от ръководството на Спешната помощ съобщиха, че наемат медици.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!